3 kroky k obnove dreva

foto: Hornbach

Drevo bez správneho ošetrenia ľahko podlieha opotrebovaniu. Našťastie existujú spôsoby, ktorými viete jeho životnosť predĺžiť. Odborníci z projektových domov HORNBACH vám poradia, ktorý typ ochrany dreva zvoliť, aby si čo najdlhšie zachovalo svoj krásny a prirodzený vzhľad.

Predtým, ako sa pustíte do úpravy dreva, povrch poriadne prečistite. Tento princíp platí nielen v prípade čerstvého dreveného povrchu, ale aj pri obnovovaní starých náterov. „Podklad pod novou vrstvou musí byť bez nečistôt a poriadne vyschnutý, v opačnom prípade riskujete, že bude nerovnomerne prekrytý čerstvým náterom,“ varuje Monika Linghartová, odborníčka na farby a laky z projektových marketov Hornbach. „Ak plánujete použiť vodou riediteľné farby, nezabudnite odstrániť aj prípadnú mastnotu,“ dodáva.

foto: Hornbach
foto: Hornbach

1. Dokonalý podklad

Pred nanesením náteru obrúste drevo do hladka, tmelom vyrovnajte prípadné poškodenia a očistite ho. Tmel nechajte poriadne vytvrdnúť. Môže sa stať, že sa po uschnutí prepadne. V takom prípade naneste ďalšiu vrstvu. Až vyschne, môžete takto upravený povrch prebrúsiť. Ak chcete drevo dlhodobo chrániť, najprv ho ochráňte hĺbkovou penetráciou a až následne naň naneste niekoľko vrstiev vrchného náteru. Pred zahájením nanášania náteru majte na mysli, že medzi jednotlivými vrstvami musíte rátať s časom na vyschnutie povrchu. Po prvej vrstve laku sa na dreve môžu objaviť poškodenia, ktoré ste doposiaľ nevideli. Tie ešte raz prebrúste.

foto: Hornbach
foto: Hornbach

3. Obnovenie zosiveného povrchu dreva

Ak je drevo zosivené, existujú dve možnosti, ako ho obnoviť – čističom na drevo alebo obrúsením. Čistič na drevo sa nanáša štetcom a nechá sa pôsobiť po dobu približne hodiny. Drevo čistič vsiakne, čím sa obnoví jeho prirodzená krása. „V prípade, že na niektorých miestach ostali sivé fľaky, naneste ďalší náter. Ak je všetko v poriadku, opláchnite drevo vodou,“ radí M. Linghartová z Hornbachu. Pred ďalším postupom nechajte povrch uschnúť v tieni.

foto: Hornbach
foto: Hornbach

Druhým variantom obnovy je zbrúsenie dreva. Pred natieraním sa povrch dreva jemne prebrúsi, ideálne viacerými šmirgľami s rôznou zrnitosťou, pričom platí pravidlo, že treba začať tým s hrubším zrnom a pokračovať stále jemnejším. „Ak chcete ďalej pokračovať lazúrou, je nevyhnutné ošetriť drevo impregnáciou proti hubám a škodcom. Ak je drevo umiestnené v chránenom závetrí, stačí hladké povrchy natrieť raz a v reze dvakrát,“ odporúča špecialistka z Hornbachu.

foto: Hornbach
foto: Hornbach

www.hornbach.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti HORNBACH