Pracujeme s umelým kameňom

pracujeme s umelym kamenom

Ľahké obkladové betónové prvky nahrádzajú v interiéri a exteriéri nedostatkový a cenovo menej prístupný prírodný kameň. Možno ich využiť ich na obklady stien, podláh, kozubov, fasád a v záhradnej architektúre.

Hlavným dôvodom na kúpu umelého (aglomerovaného) kameňa je, že ho možno využiť ako cenovo prijateľnú a technicky dokonalejšiu náhradu drahého a nedostatkového prírodného kameňa. Na jeho výrobu sa využíva viacero technológii. Základná surovina sa skladá z kremičitého piesku, vysokokvalitných cementov a plastifikátora. Ako plnivo sa používa aj ľahký keramzit, resp. liapor (expandovaný íl). Zmes sa ručne nalieva do špeciálnych foriem, prechádza vibráciou a schne. Takáto technológia zaručuje vysokú pevnosť materiálu a nižšiu hmotnosť, než majú materiály z bežného betónu. Povrch hotového obkladu je veľmi podobný originálnemu kameňu vďaka tomu, že štruktúry kameňa sa neopakujú, lebo sa získavajú z tisícok foriem. Stálofarebnosť sa zabezpečuje pridávaním pigmentov do základnej zmesi. Ak sa  výrobky farbia povrchovo, je ich stálofarebnosť nižšia. Obklady z kvalitných certifikovaných komponenetov  sú využiteľné jednak v exteréri, jednak i v interiéri.

Umelé a prírodné kamene i tehlové pásiky sa veľmi často používajú na obklady fasád i interiérov rodinných domov.

Uvedeným spôsobom výroby možno napodobniť mnoho druhov kameňa. Veľmi obľúbený je pieskovec. Pre svoj nadčasový vzhľad má rozmanité použitie, prevažne v exteriéri. Bridlice sú obľúbené pre širokú škálu farebných odtieňov od bledých až po tmavé, a preto sa dajú vhodne kombinovať s akýmikoľvek farbami interiéru i exteriéru. Dokonalosť povrchu týchto produktov je najviac badateľná na lámaných kameňoch a travertíne, kde detailné zobrazenie i najmenších kapilár a vlásočníc dokumentuje jedinečnosť technológie imitácie a precíznu výrobu. Certifikovaný umelý kameň neobsahuje nebezpečné látky, je nehorľavý a hygienicky bezchybný, bez akýchkoľvek negatívnych vplyvov na človeka a životné prostredie.

Obkladanie
Jednou z výhod použitia obkladu z tzv. umelého kameňa je jednoduchšia a menej prácna pokládka, nie je nutné náročné strojové vybavenie. Svojpomocné položenie obkladu zvládne aj priemerne zručný stavebník a nemusí pritom byť skúseným kamenárskym odborníkom.

Aby sme sa vyhli chybám, opravám a prerábkam, pred začiatkom prác je potrebné zoznámiť sa s charakteristikou obkladu, jeho rozmermi, hmotnosťou a rozhodnúť sa, či sa bude ukladať tesne k sebe (kontaktne) alebo so škárami.

Lepenie obkladu kontaktným spôsobom

1. Cementové mlieko na rubovej strane obkladu znemožňuje prilepenie, preto ho musíme odstrániť.2. Cementové mlieko odstránime odieraním dvoch prvkov.3. Na zlepšenie priľnavosti rubovú stranu natrieme penetračnou náterovou emulziou, ktorú necháme vyschnúť.
4. Lepidlo nanášame na podklad i na rubovú časť obkladu.5. Kameň pritlačíme k podkladu s naneseným lepidlom. Na kontrolu vodorovnosti používame dlhú latu s vodováhou.6. Ihneď po uložení jedného radu obklady podoprieme malými klinmi, aby boli prilepené kolmo na stenu.
7. Stavebníci s murárskymi skúsenosťami môžu úspešne deliť kameň aj murárskym kladivom.8. Zmenšený kus prilepíme na okraj a podložíme ho klinom.9. Hotový obklad uložený kontaktným spôsobom. Škáry nevypĺňame.

Príprava podkladu
Nosnosť podkladu, ktorý plánujeme obkladať umelým kameňom, musí byť od 35 do 60 kg/m2, podľa typu zvoleného obkladu. Objemovo a tvarovo stabilizovaný podklad musí byť rovný, suchý, dobre očistený, zbavený mastnoty, zvyškov tapiet, farieb, machov (pri použití na staršie plochy). Pred ukladaním je potrebné prekontrolovať kolmosť i horizontálnu rovnosť steny vodováhou a prípadne ju vyrovnať vyrovnávacou maltou, aby nerovnosti nepresahovali 1 cm na 1 m dĺžky.

Nasiakavé podklady penetrujeme zvyčajne deň pred obkladaním penetračným prípravkom zriedeným vodou v pomere 1:5 – 7. Pri nenasiakavých hladkých materiáloch, napríklad keramických obkladoch, použijeme namiesto penetrácie adhézny mostík, ktorý zdrsní povrch a zlepší priľnavosť lepidla.

Ak obkladáme stenu zateplenú polystyrénom, zatepľovací systém už pri montáži pripevníme oproti bežnému systému s omietkou dvojnásobným množstvom upevňovacích kovových kotiev. Na zosilnenie podkladu zdvojíme vrstvu sklovláknovej siete. Pri obklade zatepľovanej plochy do väčšej výšky konzultujme použitie obkladu s odborníkom na statiku.

Bežnými podkladmi sú omietnuté murivo, betónové konštrukcie bez zvyškov debniacich prípravkov a neomietnuté murivo z presných tvárnic. Zložitejšie je lepenie na sadrokartón, anhydritové a sadrové stierky, preto používame lepiace malty s vyššou prídržnosťou. Na kov, drevo, laminát, tapety, nátery, živice a plasty obklady z umelého kameňa radšej nelepme.

Priprava obkladu
Pri niektorých spôsoboch výroby umelého kameňa sa môže na rubovej strane obkladu vyskytnúť zaschnuté cementové mlieko, ktoré pôsobí ako separátor a nepriaznivo vplýva na priľnavosť lepených prvkov k podkladu. Treba ho preto odstrániť obrúsením. Niektorí výrobcovia používajú technológiu, pri ktorej rubová strana kameňa ostáva čistá, a tak brúsenie kameňa odpadá.Ak boli kamene dlhší čas skladované v prašnom prostredí mimo originálneho obalu, pred montážou ich treba zbaviť prachu. Keďže rozmery a farebnosť obkladových prvkov sa pohybujú v rámci určitej normou povolenej tolerancie, pri lepení kombinujeme prvky z viacerých otvorených balení, aby sa vyrovnali prípadné farebné rozdiely a aby výsledný farebný efekt bol rovnomerný.

Lepidlo
Na lepenie je najvhodnejšia mrazuvzdorná flexibilná tenkovrstvá lepiaca malta, t.j. lepidlo alebo tmel. (mrazuvzdornosť je nevyhnutná pri lepení v exteriéri). Pred začiatkom lepenia je potrebné pripraviť si stavebné lepidlo, ktoré musí byť pre exteriér mrazuvzdorné a flexibilné. Po rozmiešaní s vodou musí lepidlo stáť asi 10 minút, aby sa v ňom aktivovali chemické prísady a potom ho znova zamiešame.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteNa niektoré špeciálne podklady (keramické obkladačky, steny sanované proti vlhkosti, teplosálavé plochy a pod.) je potrebné použiť špeciálne na tento účel určené lepidlá.

Ak chceme spotrebovať menej lepidla, obklad lepíme do tenkej vrstvy, čo si však vyžaduje dôkladne vyrovnaný podklad. Môžeme však lepiť len ľahšie obklady (napríklad napodobeniny tehlových pásikov). Lepením do stredne hrubej vrstvy (5 až 10 mm tmelu) môžeme vyrovnať aj väčšie nerovnosti podkladu. Takto lepíme obklady veľkých rozmerov s profilovanou zadnou stranou, čím ušetríme čas na celoplošné vyrovnávanie steny.

Na začiatku lepenia je vhodné jednoducho vyskúšať prídržnosť lepidla na obklade tak, že nalepený prvok ihneď po prilepení odtrhneme. Ak na rubovej ploche ostalo aspoň 75 % plochy pokrytej lepiacou maltou, lepidlo má dobrú prídržnosť k obkladu.

Superzáklad D4 slúži na zlepšenie priľnavosti lepiacich tmelov a mált na nasiakavých i nenasiakavých plochách. Po stvrdnutí vznikne drsná plocha s výbornými prídržnými vlastnosťami. Obsah balenia 5 kg stačí na 40 m2 plochy. Nanášame ho štetkou, valčekom, štetcom.Spojovací mostík Adhezol slúži na dobrú prídržnosť lepiacich tmelov a omietok k veľmi hladkým podkladom. Jeho spotreba je 0,2 až 0,3 kg/m2.


Rozloženie obkladu

Prvú horizontálnu líniu na spodku obkladu určíme napríklad podľa spodnej alebo hornej línie okna alebo dverí, prípadne inej línie, na ktorú chceme obklad zarovnať. Smerom nadol odrátame niekoľkonásobnú šírku jednej vrstvy konkrétneho obkladu (zvyčajne násobok 20, resp. 30 cm). Takto dostaneme spodnú hranu obkladu. Vyrovnáme ju podľa vodováhy a ceruzou, šnúrou či latou ju vyznačíme na stene. Aby bol výsledný vizuálny efekt čo najlepší, odporúčame citlivo a rovnomerne kombinovať veľkosti i sfarbenie jednotlivých prvkov na obkladanej ploche.

Podmienky pri lepení

Obklad v exteriéri môžeme lepiť iba v suchom počasí pri teplote od 5 do 25 °C. Na povrch by nemalo dopadať priame slnečné svetlo. Teplotu treba zachovať do vyzretia lepidla (1 až 3 dni po položení, podľa druhu lepidla) a vhodné je chrániť povrch pred atmosférickými vplyvmi, najmä dažďom a mechanickým namáhaním.

Lepenie obkladu

Každý výrobca odporúča určitý smer ukladania, napríklad začneme ukladať z ľavej strany a pokračujeme doprava. Na podkladovú plochu nanesieme vrstvu stavebného lepidla zubovou špachtľou hrúbky 4 – 6 mm, pri menej rovných povrchoch 8 – 10 mm. Lepidlo nanesme len na takú plochu, ktorú stihneme obložiť za 15 minút. Rovnomerne ho rozotrieme aj na zadnú stranu kameňa (tzv. obojstranné lepenie, pri ktorpm lepidlo nanášame aj na podklad, aj na obklad používame vždy v exteriéri). Kameň pritlačíme k obkladu. Prebytok lepidla vystúpi po pritlačení platne okolo jej obvodu. Odstránime ho vhodnou špachtľou. Korekcia položenia platní je možná ešte asi 5 minút po prilepení, v závislosti od vonkajšej teploty a hustoty lepidla.

Rezanie
V prípade, že je potrebné odrezať obklad na iný rozmer, použijeme uhlovú brúsku s diamantovým kotúčom na kameň alebo betón. Odporúčame začať rez zo zadnej strany, aby  sa  farebný povrch prachom vznikajúcim pri rezaní nezaprášil.

Škárovanie

Škárovať môžeme špeciálnou škárovacou maltou, ktorá môže mať určitý farebný odtieň. V ponuke sú lacnejšie, ale nepružné hmoty na minerálnej báze alebo elastické hmoty s prísadami polymérov, ktoré sú však drahšie. V škárach  môžeme navlhčeným štetcom alebo menšou drevenou paličkou rozotrieť aj zvyšky vytlačenej lepiacej malty. Získame tak škáry so sivým odtieňom. Vypĺňame ich do výšky asi 1 cm pod pohľadovú plochu, aby reliéf pôsobil plasticky.

Množstvo obkladu v balení zodpovedá pokrytej ploche s odchýlkou ±5 % (zvyčajne je to viac ako 1 m2). Pri nekontaktne lepených obkladoch výrobca zvyčajne ráta s medzerou širokou 1 cm. Pri menšej medzere ako 1 cm budeme potrebovať väčšie množstvo obkladu. Steny škár musia byť čisté. Väčšie plochy v exteriéroch oddelíme od seba dilatačnými škárami vo vzdialenosti 4 m. Dilatačné škáry urobíme ešte pred škárovaním. Vyplníme ich akrylátovým tmelom.

Lepenie obkladu s priznanou škárou

1. Postup pri ukladaní imitácie riečnych okruhliakov. Po obrúsení napenetrujeme zadnú stranu.
2. Kamene s penetračným náterom necháme vyschnúť.3. Na vyschnutý penetračný náter nanesieme vrstvu lepiacej malty.
4. Obklad prilepíme.5. Ľahké priklepnutie gumovým kladivom pomôže umiestniť obklad do správnej polohy a zvýši jeho priľnavosť k podkladu.
6. Z prebytočnej vystúpenej malty pomocou štetca upravíme škárovanie.7. Po vyškárovaní ihneď očistíme povrch kameňa od malty. Po vyschnutí lepidla a škárovačky (počkáme asi mesiac) môžeme povrch penetrovať.


Čistota

Všetky práce robíme tak, aby sa obklad nezašpinil od malty, resp. neskôr pri škárovaní od škárovacej hmoty. Ak obklad znečistíme pri lepení, lepidlo po zaschnutí dôkladne odstránime kefou. V prípade obkladov, pri ktorých vzniká medzera, ju škárujeme opatrne, aby sme obklad neznečistili. Na škárovanie môžeme použiť tenkú špachtľu alebo dávkovaciu pištoľ.

Impregnácia
Cieľom impregnácie je ochrana obkladu pred atmosférickými vplyvmi. Impregnáciou hotového obkladu minimalizujeme nasiakavosť platní najmä v oblasti sokla, a tým znížime množstvo vlhkosti v obložených stenách, riziko zašpinenia obkladu, obmedzíme rast machov, rias a tvorenie výkvetov. Impregnovať môžeme až po úplnom vyschnutí lepidla i škárovacej hmoty (asi 1 mesiac), a to štetcom alebo striekaním. Pred impregnáciou radšej urobme skúšku na malej ploche obkladu, či výsledný efekt zodpovedá našim predstavám. Na impregnovanie môžeme použiť viacero výrobkov. Najvhodnejšie sú tie, ktoré umožňujú odparovanie vody, čiže hmoty s nízkym difúznym odporom. Impregnované povrchy možno čistiť silným prúdom vody. Niektoré impregnačné látky sa riedia v pomere s vodou. V interiéri impregnácia nie je nevyhnutná. Ak ju však použijeme, pamätajme na dostatočné vetranie miestnosti pri natieraní. Pre zápach niektorých impregnačných látok treba vetrať niekoľko dní po ich nanesení.

Údržba
Umelý kameň si nevyžaduje špeciálnu údržbu, nanajvýš po niekoľkých rokoch, zvyčajne po piatich, obnovíme jeho impregnáciu, aby sa obklad osviežil a aby sa zlepšil celkový vizuálny efekt. Vzhľadom na špecifickosť výrobkov z betónu sa po nejakom čase môže na povrchu obkladu objaviť tzv. vápenný výkvet. Je to prirodzený jav, ktorého intenzita závisí od vlastností podkladu, lepidla a nie je chybou výrobku. Vápenný výkvet sa približne do troch rokov stratí, v závislosti od atmosférických vplyvov.

Text: Stanislav Botur z podkladov Chelsea Stone, INCANA, VASPO
Foto: autor v spolupráci s firmou Prespor
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

 1. Chcela by som sa spytat,ci sa da odstranit penetrak s kamena nieje prirodny ale ten lacnejsi a priatel nezriedil penetrak a natrel s tym kamen a ostali tam flaky a prskance…tak by som sa chcela opytat,ci by sa dalo nieco s tym urobit.Dakujem

 2. Mame plavajucu podlahu. Budeme obkladat stenu umelym kamenom. Ako oblozit spodok? Odstranit listu pri stenu alebo zacat obkladat tesne nad listou?
  Dakujem,
  Iveta

  1. Obklady som niekedy začínal tesne pri podlahe. Po rokoch som začal používať nasledovné : Obkladať začnite zhruba 5 cm nad lištou. Lepšie sa vám bude upratovať, či už mopom alebo inými prostriedkami napr. vysávač…. . Prípadné schovanie kabeláže napr. telefón, internet, káblová televízia a podobne bude v budúcnosti ľahšie realizovateľné.

 3. Cim je dobre napenetrovat povrch umeleho kamena aby vodu netahal??Tekutym sklom???

 4. Monika Vargová says:

  Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať či sa môže umelý kameň lepiť na osb dosku? Ak áno čo k tomu potrebujeme? Od základu? Bude to v interiéri. Bude to stôl pod akvárium. Zo železa je kostra, na to sa navrtá osb doska a tak by sa lepil umelý kameň. Ja som si myslela že postačí mamut lepiaci tmel. Ale radšej sa opýtam kto by sa do toho rozumel viac dakujem pekne

 5. Ako by sa dal zašpárovať, resp ukončiť tmavo šedý kamenný obklad , keď sa majstri sekli cca pol cm od plávajúcej podlahy a od stropu ?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.