Zakladanie maltového lôžka
Zdroj: HELUZ

Kde hľadať pomoc pri výstavbe?

Ak ste sa rozhodli postaviť dom svojpomocne, určite to neznamená, že so všetkým si poradíte úplne sami. Hoci činnosti ako murovanie zvládnete aj vlastnými rukami, pri niektorých krokoch je dobré obrátiť sa na skúsených odborníkov. Začať môžete od samotného dodávateľa stavebného materiálu. Pri odbere tehál či ďalšieho doplnkového sortimentu by vám mal poskytnúť kompletný servis, počnúc dopravou materiálu, končiac konzultáciami na stavbe.

Technická dokumentácia

Samotná výstavba nemusí byť taká náročná, pokiaľ máte v rukách kvalitnú projektovú dokumentáciu, vrátane architektonickej štúdie a dokumentácie pre územné rozhodnutie. Najdôležitejším podkladom je potom dokumentácia pre vydanie stavebného povolenia, z ktorej sa zároveň vychádza pri realizácii stavby. Obsahuje stavebné výkresy, ktoré uvádzajú všetky detaily, ako je výber stavebných materiálov, skladba jednotlivých konštrukcií, energetická náročnosť, typ vykurovania, ale aj statika či požiarna bezpečnosť.

„Je dôležité, aby projektant už vo fáze prípravy technickej dokumentácie uvažoval nad zvoleným stavebným materiálom pre hrubú stavbu a využil všetky jeho prednosti a možnosti. Hrubú stavbu dokáže vyskladať zo systémových produktov tak, aby sa vzájomne dopĺňali. Zároveň to znamená menej tehlových prírezov, a teda aj menej stavebného odpadu – tomu sa poteší vaša peňaženka i životné prostredie,“ podotýka Oliver Kapci, technický poradca spoločnosti HELUZ Slovensko.

Pomoc pri svojpomocnej výstavbe
HELUZ vám pri odbere stavebného materiálu ponúka kompletný servis, počnúc dopravou, končiac konzultáciami na stavbe. | Zdroj: HELUZ

Výpočet stavebného materiálu

Súčasťou služieb HELUZ je aj vypracovanie energetického certifikátu budovy či výpočet odvodu spalín. Ak potrebujete zistiť spotrebu stavebného materiálu, môžete získať zdarma aj výpočet potrebných  tehál, prekladov, stropov či komínového systému. Všetko vybavíte pohodlne elektronickou poštou. „Stačí zaslať projektovú dokumentáciu, čiže pôdorysy jednotlivých podlaží s umiestnením nosných a nenosných stien a dostatočne okótovanými stavebnými otvormi. Na výpočet materiálu sú podstatné aj pohľady, výška muriva, konkretizovanie typov zvolených tehál, riešenie prekladov, prípadne železobetónových vencov či prvého radu obvodového muriva,“ radí Oliver Kapci.

3 veci, ktoré nikdy nepodceňujte:

  • Projektová dokumentácia
  • Výber stavebných materiálov
  • Nezávislý stavebný dozor

Praktické príručky a návody

Pripravte sa, že pred štartom stavebných prác si budete musieť množstvo vecí naštudovať. Tu je, samozrejme, kľúčová kvalita samotných informácií. Spoločnosť HELUZ na svojej stránke prevedie svojich zákazníkov procesom výstavby od A po Z. K dispozícii je sekcia MÔJ HELUZ, kde môžu sledovať nielen stav svojej objednávky, ale takisto si stiahnuť množstvo užitočných dokumentov, ako je napríklad Vykonávacia príručka s názorným popisom stavebných postupov. Týka sa to zákazníkov s konkrétnym číslom zákazky alebo dokladom objednávky.

Výpočet stavebného materiálu
Zdarma môžete získať aj výpočet stavebného materiálu, či už sa to týka tehál, prekladov, stropov alebo komínového systému. | Zdroj: Jiří Hloušek

Požičovňa náradia a konzultácie

Keďže stavebné práce zrejme nepatria k vašim bežným činnostiam, je pravdepodobné, že doma nebudet mať všetky potrebné pomôcky a nástroje. Ak ich použijete výlučne pri realizácii hrubej stavby, určite sa ich neoplatí kupovať. Môžete si ich však požičať za rozumný poplatok – a to pohodlne cez elektronický formulár. Dobrú službu vám urobia aj konzultácie na stavbe, ktoré sú zdarma. Ak by ste mali otázky o materiáloch HELUZ, riešenie konštrukčných detailov alebo postupov, môžete sa obrátiť priamo na technických poradcov v príslušnom regióne.

Technická pomoc na stavbe

Ak si nie ste istí, či dokážte správne zhotoviť jednotlivé konštrukčné prvky a detaily, môžete si prizvať technikov HELUZ na začiatok stavby alebo v priebehu výstavby. Murivo zhotovujete len raz a nemôžete ho vymeniť ako nábytok či farbu omietky, preto je dobré urobiť všetko bezchybne. HELUZ ponúka technickú pomoc pri vyrovnávaní základovej alebo stropnej dosky zakladacou maltou pod brúsené tehly HELUZ. „V rámci technickej pomoci vám napríklad môže zakladací technik asistovať pri zrovnávaní maltového lôžka pod prvý rad muriva z brúsených tehál. Vybavený je nivelačným prístrojom, statívom, nivelačnou latou, metrom, pásmom a dvomi vyrovnávacími setmi. Pomôže vám s tým, aby bol prvý rad tehál položený presne, vodorovne a zvislo,“ dodáva Oliver Kapci.

Svojpomocná výstavba domu
Aj pri svojpomocnej výstavbe sa môžete obrátiť na technikov HELUZ v príslušnom regióne. | Zdroj: HELUZ

Viac na www.heluz.sk

Zdroj: PR článok HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje