chata ci chalupa
Galéria (4)

Chata či chalupa?

Kým sa začneme obzerať po vhodnej rekreačnej nehnuteľnosti, mali by sme si dôkladne ujasniť, čo vlastne chceme. Pokojne zavrime oči a predstavme si ideálne miesto na trávenie voľných chvíľ. Zamyslime sa tiež nad tým, s kým budeme na chatu či chalupu najčastejšie chodievať a čo všetko by sme chceli v okolí podnikať.

Galéria

Všetky nápady a požiadavky si napíšeme, aby sme sa pri následnom hľadaní mali čoho chytiť. Nemusíme si robiť ťažkú hlavu z toho, že takto získame opis priam bájneho, neexistujúceho chatárskeho raja, ktorý u nás len ťažko nájdeme. Je jasné, že z niektorých nárokov budeme musieť zľaviť. Takýto zoznam nám však aspoň pomôže uvedomiť si, čo je pre nás dôležité, v ktorých oblastiach sme ochotní robiť kompromisy a v ktorých nárokoch nechceme ustúpiť za žiadnu cenu.

Prvé zásadné rozhodnutie, ktoré musíme urobiť je, či investujeme do chaty, alebo chalupy. Oba typy nehnuteľností majú svoje špecifiká, takže by sme si mali zvážiť, ktorá z nich nám bude na relax viac vyhovovať.

Chata
Chata je objekt postavený výhradne na rekreačné účely. Nie je určená na trvalé bývanie, preto sú pre ňu typické skôr skromnejšie priestory a prísna funkčnosť na úkor komfortu.

Najmä v starých chatách je častým javom vonkajšie suché WC a chýbajúca kúpeľňa. Kompenzáciou voči tomuto nedostatku je však väčšinou atraktívna poloha v krásnom prírodnom prostredí. Nehovoriac o tom, že chatu si môžeme dodatočne prispôsobiť svojim požiadavkám a zvýšiť jej komfort na omnoho prijateľnejšiu úroveň.

Ďalšou možnosťou je investícia do stavebného pozemku a výstavba novej chaty, ktorá bude viac vyhovovať našim predstavám. Všeobecne je však chata určená skôr aktívnym ľuďom, ktorí dokážu oceniť blízkosť krásnej prírody či dostatok príležitostí na športové vyžitie v okolí a sú ochotní pre to obetovať i kúsok vlastného pohodlia.

Chalupa
Hoci je pomenovanie chalupa všetkým známe, právna ani stavebná terminológia tento pojem nepozná. Stavby, ktoré takto nazývame, sú vlastne staré rodinné domy na vidieku či kopaniciach. Predtým, než ich noví majitelia začali upravovať a využívať na rekreačné účely, slúžili miestnym obyvateľom ako trvalé bydlisko. Hoci by teda aj hneď šlo o malú drevenicu bez vody a elektriny niekde na lazoch, ak bola v minulosti trvalo obývaná, vo vzťahoch k úradom väčšinou vystupuje ako plnohodnotný rodinný dom. A to aj napriek tomu, že nedosahuje ani taký komfort ako väčšina dnešných chát.

Keď sa teda chystáme na akékoľvek stavebné úpravy našej chalupy, musíme pamätať na to, že sa ich budú týkať rovnaké predpisy ako pri rekonštrukcii rodinného domu. Na druhej strane, v otázke financovania zas budeme môcť využiť aj tie bankové produkty (hypotekárny úver, stavebné sporenie atď.), ktoré sa neposkytujú na rekreačné objekty. Chalupy sa väčšinou nachádzajú priamo v obciach či na kopaniciach, teda vo viac či menej obývaných oblastiach. Blízkosť civilizácie nám určite uľahčí rekonštrukčné práce, zavádzanie elektriny, vody či plynu do objektu a v neposlednom rade aj zmenší riziko vykradnutia objektu počas našej dlhšej neprítomnosti. Ak túžime skôr po nikým nerušenej samote, mali by sme uvažovať nad chalupou na lazoch, kde často vládne omnoho väčší pokoj než v chatových osadách. Samozrejme, pri výbere chalupy je tiež dôležité myslieť na to, aké možnosti nám okolie ponúka na aktívny relax. Oproti chate sa však viac do popredia dostáva otázka pohodlia a komfortu. Mnoho ľudí si kupuje chalupu aj s tým úmyslom, že sa do nej po odchode do dôchodku presťahujú a strávia jeseň života v pokojnom prostredí mimo mestského zhonu. To je tiež jeden z faktorov, na ktorý by sme mali pri výbere dovolenkovej nehnuteľnosti pamätať – viem si predstaviť, že sa na tomto mieste usadím natrvalo?

Chata:
slúži výhradne na rekreačné účely,
skromnejšie priestory a prísnu funkčnosť na úkor komfortu zväčša vyvažuje poloha v krásnom prírodnom prostredí.

Chalupa:
je vlastne starý rodinný dom na vidieku či kopaniciach, ktorý (ak bol v minulosti trvalo obývaný) vo vzťahu k úradom väčšinou vystupuje ako plnohodnotný rodinný dom,
pre stavebné úpravy chalupy platia rovnaké predpisy ako pri rekonštrukcii rodinného domu.

Text: Milan Bohunický
Foto: Erika Kuhnová, Marína Ungerová
Zdroj: Všetko o chatách a záhradkách, JAGA GROUP 2009

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje