setrite s kominom
Galéria (4)

Šetrite s komínom

Kladiete si otázku, ako ušetriť čo najviac finančných prostriedkov v domácom rozpočte? Možností, ako byť ohľaduplný k životnému prostrediu, ale zároveň aj k svojej peňaženke, je niekoľko. Nezanedbateľnou položkou pri šetrení je zníženie spotreby energie. Najväčší potenciál úspor predstavuje vykurovanie a príprava teplej vody.

Galéria

Cena plynu je daná vývojom ceny ropy na svetových trhoch. Jej výšku tak nemožno ovplyvňovať. Ak v súčasnosti využívate na vykurovanie plynné palivo alebo elektrinu, nemáte inú možnosť, ako sa stanovenej cene prispôsobiť a zmieriť sa s ňou. Šanca na úsporu výdajov je v tomto prípade malá. Navyše, záruka, že teplo budete mať v každom okamihu, neexistuje. Nie je to tak dávno, čo bola dodávka plynu pre našu krajinu obmedzená, a výpadky elektriny sú tiež často sa opakujúcim javom. Ak chcete ušetriť financie vo vašom domácom rozpočte, prejdite na vykurovanie tuhým palivom. Drevo je centrálnym palivom budúcnosti, pretože patrí k obnoviteľným zdrojom.

Tuhé palivá potrebujú vhodný komín
K šetreniu vašej peňaženky a k ekologickejšiemu vykurovaniu výraznou mierou prispieva aj komín. Vhodný komín rovnako ako kvalitný vykurovací spotrebič zohráva dôležitú úlohu pri znižovaní nákladov na vykurovanie. Pri jeho správnom ťahu možno podľa druhu použitého paliva ušetriť až 10 % energie. Ak sa rozhodnete kúriť drevom, potrebujete kvalitný komín. Ak máte starší dom, v ktorom doteraz spotrebič na tuhé palivo nie je, musíte si na pomoc zavolať odborníka. Ten zhodnotí situáciu a určí podmienky, za ktorých bude prechod na tuhé palivo možný. Pripraviť sa však musíte na prestavbu a vyvložkovanie komína. Pri stavbe nového rodinného domu je to jednoduchšie. Požiadavka na vykurovanie tuhým palivom sa zadá v projekte, na základe čoho sa zvolí správny komín. V prípade novostavby i staršieho domu platí, že každé palivo potrebuje samostatný prieduch. Na alternatívne možnosti vykurovania preto treba myslieť už vo fáze projektovania rodinného domu. Dva prieduchy vám zaručia možnosť pripojenia akéhokoľvek spotrebiča. Úlohou jedného prieduchu je slúžiť na centrálne vykurovanie, druhý prieduch je určený pre spotrebič na tuhé palivá. Ľudia, ktorí disponujú druhým komínovým prieduchom pre kachľovú pec alebo krb, nemusia mať strach ani z pozastavenia dodávok plynu. K pohodlnému a súčasne bezpečnému bývaniu prispievajú komínové systémy Schiedel.

ABSOLUT s novými komponentmi
Energeticky úsporné vykurovanie si vyžaduje inovatívnu komínovú techniku. Schiedel ABSOLUT disponuje deliacim izolačným prvkom pre priechod strešnou rovinou a deliacim izolačným prvkom pre komínovú pätu DURONIC, ktorý prerušuje tepelný most. Zhotovuje sa z penového skla, ktoré je tepelnoizolačné, nehorľavé a dostatočne únosné. Ďalším novým prvkom Schiedel ABSOLUT je napájcí adaptér, vďaka ktorému môžete pripojiť spotrebič s uzatvorenou spaľovacou komorou na tuhé palivá. Spotrebič neodoberá vzduch z interiéru, ale nasáva vzduch cez zateplenú šachtu integrovanú v komínovej tvárnici. Na utesnenie priechodu komínového telesa cez strešnú rovinu slúži tesniaci set v rovine strechy. Fóliový napájací set sa skladá z patentovanej špeciálnej fólie na vonkajšiu stranu, ktorá sa okolo celého komína spojí s izolačnou fóliou strechy. Na vnútornej strane sa na komínové teleso nalepí tesniaca manžeta, ktorá sa tesne spojí s parozábranou. Tak je zabezpečená vzduchotesnosť a nedochádza k tepelným stratám.

Univerzálnym komínom k úsporám
Spoločnosť Schiedel zohráva v oblasti energetickej úspornosti dôležitú úlohu a so svojimi komínmi umožňuje vysoko efektívne moderné vykurovanie. Kombinovať viac druhov vykurovacích spotrebičov a byť nezávislý sa v súčasnosti oplatí. V prípade nedostatočného výkonu jedného zdroja prejdete na druhý. Prechod z jedného paliva na iné však nie je vždy jednoduchý. Pri univerzálnom komíne ABSOLUT sa pri zmene paliva zaobídete bez náročného a nákladného vložkovania. Vďaka kvalitnej realizácii spalinovej cesty v komínových systémoch Schiedel môžete naplno využiť účinnosť pripojeného spotrebiča. Navyše, získate neoceniteľnú možnosť voľby. To, že dnes je isté palivo pomerne lacné, neznamená, že si svoju priaznivú cenu udrží aj o rok. S komínovými systémami neprídete o pohodlie ani v prípade odstavenia dodávky plynu, ani pri výpadku elektrickej energie, ani pri nedostatku dreva či zvýšení ceny niektorého z palív.

Viac užitočných informácií o systémových komínoch nájdete na www.schiedel.sk
Foto: Schiedel
–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.