Drevo a betón

Drevo a betón

Základnou surovinou drevoštiepkových materiálov je obnoviteľný zdroj – drevná štiepka, ku ktorej sa pridávajú cement, voda a ďalšie mineralizačné komponenty. 

Tvarovky a dosky na báze dreva
Po premiešaní suroviny na výrobu drevoštiepkových materiálov v zmiešavacom centre sa hmota lisuje do foriem a po prirodzenom vyschnutí a vytvrdnutí sa hotové tvarovky frézujú na presný rozmer. Tvarovky sa pri výrobe vypĺňajú polystyrénom, majú veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Ich hydrofóbna úprava má tú výhodu, že tvarovky sú nenasiakavé, a preto sa neznižuje ich tepelný odpor ani v zimných mesiacoch. Zdravá klíma je zabezpečená difúziou vodnej pary. Cirkulácia vlhkosti je taká účinná, že v miestnostiach je vyvážený pomer medzi teplotou a vlhkosťou vzduchu, čo zabezpečuje zdravú vnútornú klímu a príjemný pocit z bývania. Tvarovky sú veľkoformátové, ľahčené, vyrábajú sa aj vo vyhotovení s tepelnoizolačnými kockami vloženými v otvoroch. Sú vhodné aj na výstavbu nízkoenergetických stavieb, respektíve pri využití nových energetických zdrojov (slnečné kolektory, tepelné čerpadlo atď.). Nenasiakavosť tvaroviek je zvlášť dôležitá v zimnom období, pretože aj pri nízkych teplotách a vysokej relatívnej vlhkosti vzduchu sa deklarovaný tepelný odpor nemení. Práve táto vlastnosť spolu s vysokou akumuláciou tepla v betónovom jadre umožňuje dosahovať významné úspory pri vykurovaní. Tvarovky sú recyklovateľné. Z drevocementových tvaroviek sa dá postaviť azda všetko – od rodinného či bytového domu cez administratívne budovy, výrobné a priemyselné haly až po protihlukové steny.

Obvodové dosky

Vonkajšie obvodové dosky sú zateplené asi 10 cm hrubou vrstvou extrudovaného polystyrénu, prilepeného z vnútornej strany dosky. Drevoštiepkové dosky tvoria stratené debnenie na betónové jadro. Na stavbe sa postupne ukladajú vedľa seba a uchytávajú sa pomocou oceľových spôn. Po utvorení vrstvy sa priestor medzi doskami zaleje betónom. Pracuje sa postupne, aby betón vnútri dobre vytvrdol. To umožňuje jeho prípravu priamo na stavbe – v miešačke a v presne potrebnom množstve. Vďaka konštrukčným detailom tvaroviek prekladov a vencov nevznikajú tepelné mosty. Takéto domy sa často prezentujú ako nízkoenergetické. Výrobcovia poskytujú k materiálu podrobný návod, pretože tento systém je určený prevažne na výstavbu domu svojpomocou. Napriek tomu z neho možno realizovať stavbu s výškou až do 4 podlaží. 

Drevo v stene Ak vytvárame celý objekt z betónu, môžeme využiť aj ucelený systém strateného debnenia z drevocementových tvárnic, respektíve zo štiepkocementových dosiek, ktorého jednotlivé časti sú z plošných dielcov. Zalievanie je tak rýchlejšie, po väčších etapách. Vonkajšie plochy debnenia sú vytvorené z tepelnej izolácie (štiepkocement a polystyrén v potrebnej hrúbke). Zo štiepkocementových dosiek vytvárame obvodové i nosné steny, priečky i stropy.

Betónové murovacie materiály
Typickým sortimentom firiem vyrábajúcich betónové murovacie materiály sú murovacie tvárnice, stropné systémy a doplnky. Debniace základové tvárnice sa používajú ako stratené debnenie na vytvorenie základov stavby. Nosné a nenosné múry sa murujú z tvaroviek zapadajúcich do seba systémom pero – drážka. Sú z tepelne vodivého betónu, a preto je nevyhnutné celú fasádu budovy vždy dôkladne zatepliť.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteStropné systémy sú tiež skladacie – v prvom variante sa vždy medzi dva susedné železobetónové nosníky ukladajú betónové tvárnice. Po dokončení práce sa strop spevní zaliatím – betónom. Druhý variant betónových stropných systémov tvoria stropné veľkoplošné panely široké 2,4 m, ktorých dĺžka môže byť až 8 m. Ich veľkou výhodou je rýchla montáž, dostatočná únosnosť a možnosť vloženia rôznych káblov a iných inštalácií. K doplnkovým prvkom zapadajúcim do celého systému patria zateplené preklady nad okná a dvere a prefabrikované uholníky obvodového venca.

TEXT: Vladimír Chudý
FOTO: archív

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.