image 33714 25 v1
Galéria (10)

V predaji Urob si sám špeciál 2016

Milí čitatelia, tohtoročná stavebná sezóna je oproti predchádzajúcej o dosť iná. Napriek tomu, že sa možno cítite o niečo chudobnejší ako minulý rok, v stavebníctve sa začínajú točiť kolesá konjunktúry o čosi rýchlejšie. Týka sa to najmä veľkého stavebníctva, ale ani malé nezaháľa. V marci minulého roka ste si v jednom našom periodiku mohli prečítať toto: „Počet stavebných povolení na byty prvýkrát od krízy prekročil hranicu 10-tisíc. 

Galéria

Zvolenský ForDom stavia dom plný konope
Zvolenský ForDom stavia dom plný konope
Zvolenský ForDom stavia dom plný konope
Čech si postavil otáčavý dom, ktorý môže zmiznúť v zemi
Čech si postavil otáčavý dom, ktorý môže zmiznúť v zemi
Čech si postavil otáčavý dom, ktorý môže zmiznúť v zemi
Zvolenský ForDom stavia dom plný konope
Urob si sám špeciál 2016 - USS_2016_special

Výstavba bytov na Slovensku sa podľa najnovších čísiel už prakticky dostala na rekordnú predkrízovú úroveň. V prvom polroku 2015 prekonal počet stavebných povolení magickú hranicu 10-tisíc. Úroky hypoték sú na historických minimách, a hoci je na trhu jasný pretlak dopytu nad ponukou, ceny sú napriek tomu stále o 17 % percent pod predkrízovou úrovňou“. Predpoveď sa naplnila. V roku 2015 slovenské stavebníctvo vzrástlo o 18 %. Úroky ešte klesli, čo spôsobilo výpredaj najmä starších bytov, ich ceny sa začali šplhať nahor. Podľa agentúry CEEC Research bolo zvýšenie výkonu spôsobené hlavne rastom inžinierskeho staviteľstva (53,5 %). Predpovede vývoja na rok 2016 ukazujú, že výkon slovenského stavebníctva by mal v roku 2016 dosiahnuť rast o 3,7 %, o rok uvidíme, či sa aj naplnia.

Pre nás spotrebiteľov rast stavebníctva, teda zvýšený záujem o kúpu nehnuteľností, bude podľa môjho názoru znamenať rast vyťaženosti výrobných kapacít. Inými slovami, ceny materiálov aj služieb v stavebníctve pôjdu nahor, ak si budú môcť dodávatelia preberať, do ktorej roboty sa pustia.

Takže stavať teraz či neskôr? Nemáme univerzálnu odpoveď. Tá závisí predovšetkým od potrieb konkrétneho človeka. Bývať totiž potrebujeme všetci, či už je ekonomika taká, alebo onaká, či vládnu komunisti alebo tí, čo sú tam teraz. Ten, kto nezačal stavať pred dvoma rokmi, urobil zrejme chybu, pretože ceny nehnuteľností sa pravdepodobne budú dvíhať ešte aj ďalších pár rokov.

Vám, milí čitatelia, ktorí ste sa rozhodli pre novú stavbu, prajem, aby ste mali šťastnú ruku pri výbere dodávateľov, materiálu, ako aj pri svojpomocnej realizácii životného sna – svojho vlastného bývania. Nech vám k tomu dobre slúži toto špeciálne vydanie nášho mesačníka.

Stanislav Botur


Z OBSAHU:

Ekonomicky

■ Čo kedy robiť na stavbe
■ Miešame malty a betóny
■ Dobrý nákup
■ Dom za 16 600 €
■ Vyberáme vykurovací systém

Základy a pivnica

■ Stavba základov
■ Ako postaviť dobrý suterén?

Murovanie

■ Prehľad murovacích materiálov
■ Murujeme z moderných tehál

Strecha

■ Ukladanie strešnej krytiny
■ Prehľad strešných krytín

Fasáda

■ Vyberáme fasádnu omietku
■ Obnova fasády

Okná, osvetlenie

■ Strešné okná a svetlovody
■ Ako nastaviť okno?

Maľovka a nátery

■ Maľujeme v byte
■ Nátery na drevo, kovy a betón

Podlahy

■ Natierame betónovú podlahu
■ Cementové potery
■ Dlažba na suchom násype


Predplatné časopisu

Ukážka z časopisu:

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje