Svet bez plastových fliaš

svet bez plastovych flias

Ak ste smädní, otočíte kohútikom a dáte si čerstvú pitnú vodu z vodovodu vo svojej kuchyni alebo siahnete po balenú, ktorú ste si priviezli v plastových fľašiach z obchodu? Podľa prieskumu agentúry GfK7 nakupuje neuveriteľných 98 % domácností aspoň občas balené nápoje – či už ide o balenú vodu, alebo ochutené nealkoholické nápoje v PET fľašiach či plechovkách. Ťažko povedať, prečo sme si odvykli piť vodu, ktorú máme k dispozícii na dosah ruky: čerstvú, chutnú, v prísne sledovanej kvalite a takmer zadarmo.

Nová limitovaná edícia SodaStream pre lepší svet
Čistá voda je odpradávna najprirodzenejšou cestou, ako uhasiť smäd. Niekedy to však chce predsa len zmenu. S novým prístrojom SodaStream z limitovanej edície v symbolickom zeleno-bielom vyhotovení si pripravíte počas niekoľkých sekúnd lahodné nápoje z čerstvej vody z vodovodu. A ešte vás bude hriať dobrý pocit, že ste niečo spravili pre lepšiu budúcnosť. Škatuľa, v ktorej nový prístroj zakúpite, je z recyklovaného papiera a vnútorný obalový materiál je vyrobený z organickej bavlny alebo biologicky odbúrateľného materiálu na báze škrobu. Navyše, uchránite prírodu pred zbytočnou záťažou, ktorú predstavuje výroba a doprava balených nápojov a likvidácia plastových PET fliaš alebo plechoviek, z ktorých končí drvivá väčšina (podľa odhadu 80 %) v zmiešanom odpade.

Viete, že…
•    Každoročne pribúda približne 141 miliárd použitých plastových fliaš, ktoré nie sú recyklované.
•    V Európe je recyklovaných 48 % PET fliaš. To znamená, že odpad z viac než polovice stolných vôd a sýtených nápojov v PET fľašiach sa končí na skládkach a v spaľovniach.
•    V USA recyklujú asi 1/3 plastových fliaš, u nás je to okolo 20 %.
•    Čas rozkladu jednej PET fľaše je približne 450 rokov. Tá, ktorú dnes vyhodíte do zmiešaného odpadu, sa rozloží najskôr po roku 2460.
•    Ročná svetová výroba balených nápojov zaťaží prírodu 2,5 mil. ton oxidu uhličitého. Uhlíková stopa, ktorú zanechá 1 liter sýtenej vody z prístroja SodaStream, je pritom o 4,5-krát nižšia.
•    Na ročnú výrobu PET fliaš sa spotrebuje viac než 2,7 mil. ton plastov.
•    Na výrobu jednej fľaše balenej vody sa spotrebuje 5-krát viac vody, než ktorú sama obsahuje.
•    Výroba PET fliaš pohltí veľké množstvo spracovanej ropy a energie. Ropa spotrebovaná na výrobu PET fliaš len v USA by naplnila nádrže asi 1 000 000 automobilov.
•    Asi 25 % balených vôd zákazníci spotrebujú mimo miesta pôvodu. Takže kým sa balená voda dostane do regálu vo vašom obchode, „precestuje“ kus sveta. Preprava balených vôd a sýtených nápojov z tovární do obchodov a následne z obchodov domov znamená pre životné prostredie ďalšiu záťaž v podobe emisií.
•    Pritom stačí len otočiť kohútikom v kuchyni. Ak si chcete overiť kvalitu vody, navštívte stránky príslušnej vodárenskej spoločnosti alebo si dajte vodu odborne posúdiť v nezávislom akreditovanom laboratóriu. Na spestrenie pitného režimu môžete napríklad využiť prístroj SodaStream z novej limitovanej edície a vyrobiť si doma vlastnú sódovku alebo citrusový nápoj z vody z vodovodu.
•    Jediná fľaša, ktorú opakovane využíva prístroj SodaStream na prípravu nápojov, ochráni planétu za 3 roky asi pred 2 000 kusmi prázdnych plastových fliaš alebo plechoviek.

Prečo SodaStream
So systémom SodaStream si ľahko pripravíte z pitnej vody z vodovodu pestrú škálu perlivých a ochutených nápojov. Navyše, s takým množstvom bubliniek, aké práve požadujete, pretože intenzitu sýtenia si volíte sami stlačením tlačidla. Prístroj využíva plniteľnú bombičku a nepotrebuje na svoju prevádzke už nič viac než čerstvú vodu. Okrem toho, že nespotrebováva žiadnu energiu, pomáha šetriť aj váš chrbát a prírodu. Súčasťou systému je aj široká ponuka sirupov SodaStream na výrobu domácich limonád a miešaných nápojov. Z jednej fľaše sirupu pripravíte podľa druhu a vlastnej chuti 6 až 18 l nápoja. Jedna bombička vystačí až na 80 l sýteného nápoja a dá sa jednoducho vymeniť za plnú (len za cenu plynu, t. j. 7,50 €) v širokej sieti predajcov.

Viac na www.SodaStream.sk
zdroj: FAST PLUS, spol.s r.o.
–>

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.