Proti zápachu a plesniam

proti zapachu a plesniam

Je obdobie letných horúčav a každý z nás vie, aké riziká  prináša pre toho, kto musí nosiť pracovnú obuv alebo gumáky. Nohy sa potia a pach ponožiek svojou intenzitou temer vyráža okná a dvere. Najhoršie na tejto situácii je však zvýšené zdravotné riziko – vznik a nárast mykóz na nohách.

Proti zápachu a plesniam
V boji proti zápachu a plesniam musíme predovšetkým zvýšiť frekvenciu pravidelnej starostlivosti o nohy – častejšie si ich umývať a používať krémy a zásypy – podľa možnosti s prídavkom dezinfekčnej či antimykotickej zložky. Topánky na noc rozšnurujeme, čo najviac roztvoríme a necháme dôkladne vysušiť, prípadne ich tiež dôkladne zvnútra poprášime dezinfekčným, resp. antimykotickým púdrom.

Dezinfekcia propolisom
V praxi sa osvedčil aj kúpeľ nôh v slanom roztoku alebo s pridaním pol lyžičky propolisovej tinktúry. Efektívnejšie však je roztokom propolisovej tinktúry (20 – 40 kvapiek na 5 cl vody) ponatierať po umytí nohy a zvyškom roztoku vatovým tampónom dôkladne povytierať obuv. Postup však treba zopakovať niekoľkokrát.

Múdra huba
Českí vedci objavili, že múdra huba (Pythium oligandrum) si poradí nielen so zápachom nôh, ale aj s plesňami a mykózami nôh, ktoré trápia mnoho ľudí. Zápach nôh totiž pozná každý druhý z nás a väčšina sa ho márne snaží zbaviť po celé roky. „Múdra huba“ by mohla pomôcť nielen im, ale aj ľuďom s vredmi predkolenia, atopickým ekzémom či lupienkou (psoriázou).

Šťastná náhoda
Pôvodne sa „múdra huba“ používala v poľnohospodárstve na ochranu rastlín. Jej účinky objavil český vedec docent Dáša Veselý. To, že by mohla pomáhať aj ľuďom, sa zistilo náhodou. Žena, ktorá s prípravkom na rastliny pracovala v laboratóriu, si pri neopatrnej manipulácii nasypala prášok na nohy. Neskôr si všimla, že sa jej nohy menej potia a prestali zapáchať.

Hubou na manžela
Použila teda prípravok aj na manželove nohy. Okrem odstránenia zápachu mu prípravok pomohol zlikvidovať aj problémy s plesňami. Keď sa to Dr. Veselý dozvedel, rozhodol sa, že hubu vyskúša aj v boji proti mykózam na nohách.

Predátor
Mikroskopická huba likviduje nepriateľské bunky tak, že z nich čerpá látky, ktoré potrebuje na výživu. Parazituje najmä na plesniach spôsobujúcich choroby. Keď svoju úlohu splní a stratí možnosť obživy, zaniká.

Minimálne riziko
Počas štyridsiatich rokov výskumu sa nikdy nepotvrdilo, že by huba dokázala parazitovať aj na inom organizme okrem nižších húb a plesní. Huba, tým že parazita zneškodní, vyprázdni priestor pre normálnu mikroflóru, čím vlastne pomáha hojeniu.

Pythium má oproti klasickým liekom niekoľko výhod. Prípravok nemá vedľajšie účinky a doteraz sa neobjavili ani alergické reakcie. Môžu ho používať aj deti a tehotné ženy. Plesne si voči nemu nedokážu vytvoriť odolnosť, preto účinkuje aj vtedy, ak ho potrebujeme použiť viackrát.
 
Prípravky na ošetrovanie nôh
Biodeur – prípravok môžeme použiť už pri náznakoch pachových, hyperhidrotických (nadmerná potivosť – primerané potenie je zdravé a žiaduce) a mykotických ťažkostiach.  Po jeho použití sa až v 100 % obmedzí zápach a potivosť. Rýchle sa zastavuje aj rozvoj a šírenie mykózy na chodidlách, nechtoch, v medziprstovom priestore a na koži nôh, ale mizne i zápach v topánkach.

 
Antimycosin slúži najmä na ošetrenie vnútrajšku topánok. BioDeur – prípravok obsahuje spóry „múdrej huby“.

Prípravok sa dodáva v suchej zmesi s inertným nosičom. Aktivuje sa stykom s tekutinou (vodou) a jeho pôsobenie je podmienené prítomnosťou patogénnych plesní alebo kvasiniek. Bez prítomnosti nežiaducich plesní alebo kvasiniek zaniká.  Slúži proti pachovým symptómom, hyperhidrózam, kvasinkám a dermatofytickým hubám na pokožke, v nechtoch a v medziprstovom priestore. Účinnou látkou je originálna kompozícia mikroorganizmov s dominantným zastúpením mikromycélia, ktorá mykoparaziticky eliminuje vláknité mikromycélie – napríklad Trichophytum rubrum, Scopulariopsis brevicaulis, Candida albicans a ďalšie patogénne druhy. Do ich mycélia penetruje svojimi parazitickými hyfovými vláknami a čerpá z nich látky na svoju výživu. Po splnení úlohy z lokality mizne a uvoľňuje  priestor pre znovuosídlenie tzv. normálnou mikroflórou.

Antimycosin – je tiež určený na potlačenie, resp. odstránenie pachových symptómov či nadmernej potivosti a účinkuje aj proti mykotickým infekciám na nohách. Aplikuje sa jednoducho – pred obutím si stlačením ampulky poprášime vnútro obuvi. Opakujeme podľa potreby.

Kde ich zoženieme
Prípravky z „múdrej huby“ dostaneme kúpiť v lekárňach. Sú však zaradené medzi kozmetické produkty.

Dušan Brindza
Foto: BIOPREPARÁTY spol. s r.o. a Dušan Brindza

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.