tekvica
Galéria (8) Zdroj: istock.com

Zeleninu ešte môžete siať aj v júni! Toto je 5 najvhodnejších druhov

Myslíte si, že v júni je už neskoro na to, aby ste siali zeleninu? Nie je to úplne tak. Existuje päť druhov zeleniny, ktorú môžete úspešne siať aj v tomto období a získate chutnú, zdravú úrodu. Navyše, ani zeleninu nemusíte vždy pestovať len kvôli úrode na jedenie. Existuje viacero ozdobných odrôd tekvice, ktoré sa sejú práve teraz – začiatkom júna.

Galéria

tekvica
sadenie tekvice
tekvica
bok choy (čínska kapusta)
jarná cibuľka
fenikel
brokolica

Pak choi / bok choy (čínska kapusta)

Tento druh čínskej kapusty je ideálny, ak chcete pridať šalátom alebo hlavným jedlám sviežu chuť a zaujímavú textúru. Výhodou je nenáročné pestovanie a zber prostredníctvom rezu – odrežete si vždy toľko listov, koľko spotrebujete, netvorí hlávky. Na priamom slnku je pak choi náchylný na vznik škvŕn, preto je lepšie pestovať ho v polotieni a udržiavať dobre zavlažovaný.

Rastlinky proti škodcom ochránime záhradníckou textíliou, treba dať pozor tiež na slimáky, ktoré túto zeleninu obľubujú. Mladé listy zberáme po 30 dňoch od vysadenia. Zhruba o ďalších 15 dní by sa  kapuste malo vyvinúť „srdce“.

bok choy (čínska kapusta)
Bok choy | Zdroj: istock.com

Jarná cibuľka

Ak už máte vysiatu jarnú cibuľku, pokojne v tom pokračujete, ak nemáte, tak vždy je čas začať s výsevom. Cibuľku je optimálne vysádzať priebežne, úrodu môžete očakávať do jesene. Ďalšie pozitívum – cibuľke stačí malá plocha.

Potrebuje však otvorené, slnečné stanovište a bohatú, dobre priepustnú pôdu. Pripravíme pôdu, odstránime burinu a pridáme hnojivo – v dostatočnom časovom predstihu. Prehrabeme ho, aby vznikla jemná textúra a ak je pôda suchá, zalejeme ju 24 hodín pred sejbou. Semiačka vysievame asi 2 centimetre hlboko a 10 cm od seba.

jarná cibuľka
Jarná cibuľka | Zdroj: istock.com

Brokolica

V tomto období môžeme vysiať neskoro klíčiace kultivary brokolice. Patrí k nim napríklad brokolica Calabrese, ktorá je určená na postupný zber ružíc – keď odrežeme prvú veľkú, narastú ďalšie. Vyhnime sa veterným miestam, na tie je brokolica citlivá.

Semiačka vysievame do vzdialenosti 60 – 75 centimetrov. Aj rozstup medzi riadkami by mal byť podobný. Pôdu po výseve dôkladne zalejeme, rastliny môžeme pred motýľmi a hmyzom chrániť záhradnou textíliou.

Ako zberať brokolicu? Hlávku odrežeme ostrým nožom ešte pred tým, ako začne kvitnúť, kým je ešte pevná. Rastlinu nevykopávame, vytvorí nové hlávky.

brokolica
Brokolica | Zdroj: istock.com

Fenikel

Keď začnete siať fenikel postupne od júna až do konca júla, zabezpečíte si úrodu do septembra – októbra.

Fenikel ocení ľahšiu hlinitú pôdu s dostatkom živín. Vyžaduje teplé a slnečné miesto. Riadky by mali byť od seba vzdialené 30 centimetrov. Vyklíči za 12 až 30 dní. Aby sa mu darilo, udržiavajte povrch pôdy kyprý a bez burín. Obdobie od výsevu po zber trvá od 80 do 130 dní, v závislosti od odrody a podmienok pestovania. Dávajte však pozor na slimáky.

fenikel
Fenikel | Zdroj: istock.com

Tekvica

Začiatok júna je posledný termín na siate tekvice, neskôr by už nemala dostatok teplých dní na dozretie a vytvorenie dobrej chuti. Ak chcete pestovať tekvice na dekoráciu, vyberte si vhodné odrody.

Semená vysádzajte na slnečné miesto. Každá odroda potrebuje na dozretie iný čas (nájdete na obale osiva), napríklad malé cukrové tekvice dozrejú za 100 dní. Pozor na hubové ochorenia, ktoré vznikajú kvôli kontaktu rastlín s vlhkou pôdou. Oplatí sa okolo rastlín naniesť mulč. Pôdu prihnojujte univerzálnym hnojivom na zeleninu. Pri zbere tekvice, vždy necháte aj pár centimetrov stopy. Zrelá tekvica má pevnú kôru a požadovanú farbu – podľa odrody.

tekvica
Tekvica | Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje