Sadíme teplomilnú zeleninu I.

Sadíme teplomilnú zeleninu I.

 V našich klimatických podmienkach musíme značnú časť zeleninových druhov, najmä teplomilných, pestovať z priesad a do záhrady na voľné záhony ich vysádzať v máji, po uplynutí nebezpečenstva jarných mrazov. Medzi teplomilné zeleniny patria plodové zeleniny (paprika, rajčiaky, uhorky, melóny, tekvice), zeler aj cukrová kukurica.

 

Úprava priesad pred výsadbou
 
Pred výsadbou priesady 1 až 2 týždne otužujeme znížením teploty a častejším vetraním, čím docielime ich lepšie prijatie po výsadbe. Dvanásť až 24 hodín pred vyberaním priesady výdatne zalejeme, môžeme ich prihnojiť mikroelementami a postriekať proti hmyzu, najmä voškám. Tým obmedzíme aj šírenie vírusových chorôb. Pri vyberaní priesady triedime tak, aby boli veľkostne vyrovnané. 
 
  

Kvalitná priesada je zdravá, odolná, rovnomerne vyvinutá, pevná, s rovnou byľou, bez príznakov vädnutia. Výška od koreňového krčka po koniec listov má byť 12 až 15 cm, počet listov – kapusta 4 až 7, rajčiak 5 až 8, tekvice 3 až 5, zeler 4 až 6, šalát 4 až 5. Kvalitná priesada sa dobre prispôsobí novým podmienkam po výsadbe. 
 

Pri výsadbe priesad, ktoré nie sú v črepníkoch alebo balíčkoch, je väčšinou potrebná malá úprava. Pri výsadbe nesmie koniec korienka smerovať hore. Ak je dlhší, skrátime ho asi o jednu tretinu. Rastlina po výsadbe môže zásobovať listy a nadzemnú časť vodou a živinami, až keď zakorení. Pred zbytočnou stratou sa bráni tým, že časť listov zožltne a odumrie. Odumieraniu listov predídeme tým, že pri druhoch, kde je to možné, nadzemnú časť skrátime asi o jednu tretinu. Takto upravujeme zeler a pór, rovnako aj cibuľu, ak je predpestovaná. 
 
Výsadba zelenín – rajčiaky 

Patria medzi najobľúbenejšiu plodovú zeleninu. Je to teplomilná zelenina, na teplotu je však menej náročná ako paprika a baklažán – optimálna je asi 22 °C. Na pestovanie vyžadujú hlboké, priepustné pôdy, bohaté na živiny. Najvhodnejšie sú hlinito – piesočnaté pôdy. Veľmi dobre reagujú na hnojenie organickými hnojivami. Sadíme ich na záhony, na ktorých sme za posledné 3 až 4 roky nepestovali iné plodiny z čeľade ľuľkovitých – zemiaky, paprika, baklažán.
 
Rajčiaky sadíme koncom apríla, najneskôr 25. mája. 
Spon – vysoké, kolíkové 1 × 0,3 až 0,4 m, nízke, kríčkové 0,6 až 0,7 × 0,3 m.
Výška priesad nemá presahovať 20 až 30 cm, po vysadení má vyčnievať iba 15 až 20 cm. Ak máme vyššie priesady, zasadíme ich do zeme vodorovne, aby vyčnievajúca časť bola nižšia ako 20 cm. Rastlina si vytvorí korene aj na stonke a posilní sa tak jej koreňový systém. Vysokým, kolíkovým odrodám, dáme pri výsadbe oporný kôl, ktorý by nemal byť nižší ako 1,5 m.
 
Zeleninová paprika 

Je to teplomilná rastlina a dosahuje istejšiu úrodu pri pestovaní v chránených priestoroch, ako sú fóliovníky a skleníky. Treba jej zabezpečiť závlahu. Patrí medzi najdôležitejšie zeleninové druhy. Pestujeme ju z predpestovaných priesad. Do dôkladne pripravenej pôdy vysadíme priesady v druhej polovici mája. 

Pestujeme ju v hlbokej, priepustnej pôde bohatej na humus a živiny. Najvhodnejšie sú hlinité a hlinitopiesočnaté pôdy. Záhony, na ktorých chceme pestovať zeleninovú papriku, hnojíme maštaľným hnojom zásadne na jeseň. Nadmerné dávky dusíkatých hnojív spôsobujú bujný rast vegetatívnych orgánov a oneskorujú kvitnutie, tvorbu a dozrievanie plodov. Optimálna teplota na tvorbu vegetatívnych orgánov cez deň pri zamračenej oblohe je 22 až 25 °C. Spon – 0,50 až 0,60 × 0,25 až 0,40 m po jednej rastline. 

 

Zeleninová paprika z priamej sejby

Na pestovanie z priamej sejby sú vhodné zeleninové papriky – naše odrody Granova, Rubinola a Slovakia. Pri jarnej príprave pôdy musíme vytvoriť optimálne podmienky na vzchádzanie semien. Sejeme morené osivo do hĺbky 2 až 3 cm. V našich prírodných podmienkach je optimálna hustota 15 až 20 rastlín na štvorcový meter. Pri takejto hustote sú plody dostatočne veľké. Všetky práce po sejbe musia byť zamerané na podporu vzchádzania. Odstránenie pôdneho prísušku zvyšuje vzchádzavosť niekedy až o 50 %. Keď je nedostatok vlahy, treba polievať. Pri optimálnych podmienkach semeno vyklíči o 3 až 4 týždne.

 

Po vzídení porastu, keď je ešte slabý koreňový systém, až do konca júna, porast zavlažujeme častejšie menšími dávkami. Neskôr paprika z priamej sejby vytvára mohutnejší a hlbšie siahajúci koreňový systém ako paprika z priesad. Ten lepšie hospodári s vlahou, preto sú rastliny odolnejšie proti nedostatku vody. V druhej časti vegetačného obdobia vyžaduje paprika z priamej sejby najviac vody v čase nasadzovania plodov.

Pokračovanie výsadby zeleniny budete môcť nájsť na našom webe už zajtra. 

Text: Ing. Katarína Kettmannová 
Foto a kresby: autorka, archív vydavateľstva, Jozef Pobjecký

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.