image 30478 25 v1

Pestovanie jabĺk – ktoré odrody sú vhodné do našich záhrad

Nových kvalitných odrôd jabloní je veľa. Nie je jednoduché rozhodnúť sa, ak sme obmedzení pestovateľskými podmienkami, predovšetkým priestorom, a nemáme dostatok informácií o odrode – najmä ak prvú úrodu získame o 3 až 5 rokov.

V minulosti bolo šľachtenie jabloní zamerané najmä na získanie rezistencie proti typickým chorobám jadrovín, ako sú chrastavitosť a múčnatka. V súčasnosti sa kladie dôraz aj na chuť plodov. Množeniu nových kvalitných odrôd sa venuje čoraz viac ovocných škôlok. 

Zimné odrody jabloní

ANGOLD
Táto odroda je vhodná do stredných a vyšších polôh, je nenáročná na pestovanie a odolná proti chrastavitosti. Plody sú veľké až veľmi veľké. Sú však citlivé na otlačenie. Zberať sa odporúča v októbri na dvakrát – podľa vyfarbenia plodov. Kým nedozrejú a nevyfarbia sa na strome, sú menej chutné. Správne skladované vydržia do apríla až mája. Priemerná úroda je 90 kg/1 strom.

HELIODOR
Je vhodná do všetkých pestovateľských oblastí, je rezistentná proti chrastavitosti a stredne odolná proti múčnatke. Dáva vysoké a pravidelné úrody, potrebná je prebierka. Plody sú stredne veľké. Skladuje sa do marca.

ORION
Takisto je vhodná do všetkých pestovateľských polôh. Má skorý nástup rodivosti. Je rezistentná proti chrastavitosti, no proti múčnatke je potrebná ochrana. Plody sú veľké až veľmi veľké, vydržia až do apríla.

RAJKA
Odroda určená do teplých a stredných polôh, je rezistentná proti chrastavitosti a stredne odolná proti múčnatke. Úrodu dáva skoro. Plody sú krásne červené, stredne veľké. Dajú sa konzumovať od novembra a sú skladovateľné do februára.

SIRIUS®
Ide o neskorú, zimnú odrodu určenú do teplých a stredných chránených polôh. Je rezistentná proti chrastavitosti, v teplých polohách je málo odolná proti múčnatke. Plody sú stredne veľké až veľké, skladovateľné až do apríla.

RED TOPAZ®
Červená mutácia odrody ’Topaz‘ rastie stredne bujne, je vhodná do teplých, stredných i vyšších chránených polôh. Je rezistentná proti chrastavitosti. Plody sú stredne veľké až veľké, konzumné sú od decembra, skladovateľné až do apríla.

Akú úrodu možno očakávať

Pri priemernej úrode 100 kg jabĺk z 1 stromu a fiktívnej priemernej cene 1 € za 1 kg ušetríme pri pestovaní 2 stromov ročne 200 €, a to pri minimálnych nákladoch (vstupná cena stromčeka, voda, hnojivá, ochranné prípravky, vlastná práca). Za 20 až 30 rokov istej úrody, o ktorej budeme vedieť, čo jeme a ako sme ju dopestovali, je to príjemná suma, nie?

Pestovateľské podmienky

• Jabloniam vyhovujú stredne ťažké pôdy bohaté na živiny, primerane vzdušné, dostatočne zásobené pôdnou vlahou, s neutrálnou reakciou. Nevhodné sú ťažké, mokré, studené, plytké, kamenisté a suché pôdy.
• Vhodné sú polohy nížinné, stredné, vyššie; dobre sa im darí aj v podhorských oblastiach; veterné a uzavreté mrazové kotliny im nevyhovujú.
• Vyššiu hladinu spodnej vody lepšie znášajú odrody zaštepené na plytšie zakoreňujúcich vegetatívne množených podpníkoch.
• Optimálna priemerná ročná teplota je 7 až 8 °C, zrážky 600 až 800 mm.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.