Ako a kedy sadiť maliny a aróniu?

09.10.2018
09.10.2018 (4) (0)
Ako a kedy sadiť maliny a aróniu?

Od polovice októbra až do jeho konca je ideálny čas na sadenie malín a arónie. Čo urobiť preto, aby sa čo najlepšie zakorenili a čo najskôr priniesli chutnú úrodu?

ČO TREBA VEDIEŤ O VÝSADBE MALÍN

Pred sadením

Vo všeobecnosti platí, že ak stihneme tento termín, sadenice ešte stihnú dobre zakoreniť. Dôležité je vybrať mierne tienisté stanovište, nie na priamom slnku. Ešte pred sadením sa postarajme o kvalitu pôdy prekopaním a hnojením vyzretým kompostom. Výberu sadenice venujeme dôslednú pozornosť, prekontrolujeme stav celej rastlinky.

Kedy sadiť maliny

Ako sadiť maliny

Jednoročné zdravé sadenice sadíme do riadkov do vykopanej jamky, či len rýľom odhrnutej pôdy. Sadenice by mali byť od seba navzájom približne 40 až 60 centimetrov, treba rátať s tým, že maliny vytvoria zvyčajne košatý porast. Nezabudnite po vysadení sadeničky skrátiť približne na 30 centimetrov nad pôdu, odborníci hovoria, že na dva až tri púčky. Tiež treba rátať s tým, že rastlina bude potrebovať vhodnú oporu – tú však netreba riešiť hneď pri sadení.

ČO TREBA VEDIEŤ O VÝSADBE ARÓNIE

Kedy sadiť maliny

Prečo pestovať aróniu?

Arónia dnes nie je tak známa pre amatérskych záhradkárov ako maliny, ale je veľa dôvodov, prečo ju pestovať. Je to rastlina, ktorú si vážil už Mičurin a robil s ňou mnoho pokusov. Arónia obsahuje množstvo antioxidantov, pôsobí preventívne proti mnohým ochoreniam, znižuje krvný tlak, podporuje zdravie srdca a ciev, je doslova vitamínovou bombou a navyše chutí. Kedysi skrášľovala parky, pretože má listy žiarivých farieb – od žltej, oranžovej až po červenú.

Nenáročná s bohatou úrodou

Pozitívnym faktom je, že táto okrasná, chutná a zdravá drevina znesie aj horšie pestovateľské podmienky a chladnejšie polohy. Keďže kvitne až v máji, kvety nemôžu poškodiť jarné mrazy a úroda bude bohatšia ako u skoršie kvitnúcich plodín. Na arónii je špecifické, že ju môžeme sadiť prakticky kedykoľvek počas roka okrem zimy, predáva sa totiž už zakorenená v nádobách. Z odrôd sú u nás známe, napríklad: Nero, Hugin, Viking, Galicjanka. Pestovanie arónie má ešte jednu výhodu: tieto kríky nepotrebujú špeciálny rez, stačí ak odstránite poškodené konáre a konáre, ktoré rastlinu priveľmi zahusťujú.

Kedy sadiť maliny

Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Reklama