Ako využiť kamene v záhrade?

24.02.2016
Ako využiť kamene v záhrade?

Takúto otázku si už možno položil nejeden z nás. Kamene sú prakticky všade okolo nás, sú časťou prírody, ale aj nejedenej záhrady. Azda najviac sa s nimi stretávame v skalkách, kam neodmysliteľne patria. Ich využitie je však podstatne širšie – chodníky a múriky, rôzne dekorácie i lemy, ktorými oddelíte jednotlivé zóny v rámci okrasnej záhrady.

Takéto lemy môžu poslúžiť aj ako zábrana proti prerastaniu trávy. V takom prípade sa kamene umiestňujú z vonkajšej strany tesne vedľa seba. Vhodnejšie sú väčšie, v podstate nahradia už dobre známe palisády.

Využitie kameňov v okrasnej záhrade

Využitie kameňov v okrasnej záhrade

Ďalšou možnosťou je črepník z kameňa. Dá sa vytvoriť pomerne ľahko. Vybrané miesto sa odburiní, zarovná a zbaví veľkých hrúd. Do pôdy sa predznačí požadovaný tvar (kruh, polkruh...). Následne sa na seba vrstvia kamene ako pri výstavbe múrika. Použiť možno klasické okrúhle i tie v podobe kvádra.

Využitie kameňov v okrasnej záhrade

Na záver sa pridá kvalitný substrát a urobí sa výsadba. Voľba rastlín závisí nielen od miesta, ale aj od výšky a veľkosti samotného črepníka. Do vyššieho možno vysadiť popínavé druhy, napríklad aj petúnie. Menšie črepníky budú zasa príjemným oživením skalky.

Využitie kameňov v okrasnej záhrade

Kamene dobre poslúžia aj ako zábrana proti zosuvu pôdy v záhrade s vyvýšeninami alebo svahom. V tomto prípade je vhodné použiť veľké a ťažké kamene, ktoré sa pod svah ukladajú tesne vedľa seba. Pekne pri nich vyniknú plazivé rastliny, napríklad aj vinca.

Využitie kameňov v okrasnej záhrade

Občas sa stáva, že v okrasných záhradách ostávajú hluché miesta. Vznikajú napríklad po odumretí niektorého druhu, prípadne sa tam nedarí žiadnej rastline. Takéto miesto sa dá vhodne vyplniť kameňom. Vkusne rozmiestnené kamene záhradu oživia. Samozrejme, aj tu platí pravidlo, že menej je niekedy viac.

Využitie kameňov v okrasnej záhrade

Text a foto: Tatiana Plešová

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Maria | 24.02.2016, 18:00
velmi pekne budem sa inspirovat

Praktické rady, tipy a návody každých 7 dní.
 

Prečítajte si
Reklama