Tipy na zimné a predjarné ošetrovanie kaktusov a sukulentov

29.01.2016
Tipy na zimné a predjarné ošetrovanie kaktusov a sukulentov

Pre mnohých boli kaktusy v detstve prvými pestovanými rastlinami. Dnes im spolu so sukulentami patria medzi izbovými rastlinami popredné priečky obľúbenosti. Ich pestovanie nie je zložité, najviac chýb sa však môžeme dopustiť práve v zime. 

UROB SI SÁM

náročnosť: *
čas: do 1 hodiny
náklady: 5,50 €
ľudia: 1
obdobie: zima

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál 5,50 €
• hnojivo 2 €
na kaktusy a sukulenty
• Seramis 1,50 €
alebo keramzit, 5 l
 substrát 2 €
na pestovanie kaktusov

Náradie
 ručný kyprič pôdy
 nožnice
 handrička
 štetec
 krhla s vodou 

PRACOVNÝ POSTUP

Kaktusy a sukulenty

1. Umiestnenie
Kaktusy musia byť v zime správne umiestnené – vhodné je chladnejšie a svetlé miesto. Prekúrená miestnosť nebude väčšine druhov vyhovovať.

Kaktusy a sukulenty

2. Čistenie
Kaktusy čistíme v priebehu zimy jemným štetcom. Odstránime zvyšky listov, suchých kvetov, prípadne drobný uhynutý hmyz.

Kaktusy a sukulenty

3. Kontrola
Ak začiatkom jesene zostali kaktusy na daždi a následne sa narýchlo premiestnili do chladnej miestnosti, môžu im začať zahnívať korene. Také radšej zlikvidujeme.

Kaktusy a sukulenty

4. Zálievka
Počas zimy stačí kaktusy zaliať raz za dva týždne, najmä tie, čo zimujú v teplejších priestoroch. Ostatné zalievame menej. Neprekáža, ak sa od sucha trochu zvraštia.

Kaktusy a sukulenty

5. Prihnojovanie
S prihnojovaním počkáme až do jari. Výnimkou sú tie kaktusy, ktoré pestujeme vo vykurovanej miestnosti – môžeme ich prihnojiť raz mesačne.

Kaktusy a sukulenty

6. Presádzanie
Počas zimy kaktusy nepresádzame. Vhodný čas je skorá jar. Ak nám však kaktus spadol a rozbil sa črepník, môžeme ho „núdzovo“ presadiť aj počas zimy.

Kaktusy a sukulenty

7. Povrch
Dbáme na to, aby korene kaktusov a sukulentov neboli obnažené. Povrch pôdy je dobré vysypať drobným poréznym substrátom (Seramis) či keramzitom.

Kaktusy a sukulenty

8. Opora
Stĺpovitým druhom sa vyplatí dať aj pevnú oporu. Vďaka nej budú chránené pred zlomením alebo rastovými deformáciami.

Kaktusy a sukulenty

9. Navlhčenie
Sukulenty s prevísajúcimi výhonkami je lepšie s celou vegetačnou nádobou ponoriť na niekoľko minút do malého vedra s vodou. Navlhčí sa tak celý substrát.

Kaktusy a sukulenty

10. Prebierka
Suché, poškodené alebo chorobou napadnuté listy sukulentov priebežne odstraňujeme. Takisto sa vyplatí preriediť prehustené trsy.

Kaktusy a sukulenty

11. Premiestňovanie
Kvitnúce druhy, napríklad vianočný kaktus, v zime nepremiestňujeme. Puky, prípadne aj už rozkvitnuté kvety by mohli opadať.

dobré rady

Miesto
Je niekoľko možností, kam v zime s kaktusmi a sukulentami. Ideálne je svetlé a chladné miesto s teplotou od 5 do 10 °C. Sukulenty môžu zimovať aj pri vyššej teplote. Ak sú kaktusy počas zimy v chlade, je predpoklad, že v lete budú kvitnúť. Čím je obdobie vegetačného pokoja dlhšie, tým je predpoklad väčší. Samozrejme, môžeme ich mať aj vo vykurovanej miestnosti, tak sa však pripravujeme o kvety. Nikdy nesmieme zimovať kaktusy a sukulenty tam, kde máme uskladnenú zeleninu, prípadne chemické látky! Do úvahy neprichádza ani vlhká pivnica. Kaktusy by sa nemali dotýkať okennej tabule. Miestnosť s kaktusmi a sukulentami priebežne vetráme.

Zálievka
Príprava na zimovanie spočíva v postupnom znižovaní zálievky na jeseň, pred zazimovaním musí byť substrát úplne suchý. So zvyšovaním zálievky, a teda aj s postupným prechodom do tepla môžeme začať v marci. Počas zimy kaktusy nezalievame, výnimkou sú len tie, ktoré sú umiestnené vo vykurovanom interiéri (raz za 2 týždne). Pozor na premokrenie a stojacu vodu v podmiske, kaktusy na to reagujú hnilobou koreňov.

Pestovanie
Najlepšie sa v byte darí kaktusom na okenných parapetoch orientovaných na juh či východ. Okrem svetla potrebujú teplo (od 25 do 30 °C), kvalitný substrát (mal by obsahovať piesok, drobný štrk, prípadne antuku) a sem-tam zaliať.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock 
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Milan Husár | 07.12.2016, 11:44
Každá rada dobrá a vzácna

Praktické rady, tipy a návody každých 7 dní.
 

Prečítajte si
Reklama