Ochrana jahôd pred jarnými mrazíkmi

Ochrana jahôd pred jarnými mrazíkmi

Prídu či neprídu „ľadoví muži“? To je pre každého záhradkára na jar tá najdôležitejšia otázka. Neistota najmä v dlhodobej predpovedi počasia je ešte väčšia ako neistota pri tipovaní.

Lenže pred príchodom „ľadových mužov“ neurobiť nič a spoliehať sa len na šťastie či na globálne otepľovanie je pre záhradkára príliš veľké riziko, že jeho pestovateľská námaha pre pohodlnosť vyjde navnivoč.

Krátkodobé mrazíky sa vyskytujú dosť nepravidelne a niekde viac, inokedy menej často, zvyčajne začiatkom, občas ešte aj v strede mája, keď sú jahody už väčšinou v plnom kvete a kvety sú na tieto mrazíky veľmi citlivé. Kvety môžu byť týmito mrazíkmi až tak poškodené, že prídeme aj o potenciálne dobrú úrodu.

» Jahody sú oproti kvitnúcim stromom týmito mrazmi viac poškodzované, lebo sú to predovšetkým častejšie prízemné prímrazky, pretože teplota vzduchu je pri zemi vždy o niekoľko stupňov nižšia ako v korunách stromov.
» Prvé poškodenia kvetov nastanú už pri teplote mínus 2 °C, silné, často totálne poškodenie kvetov nastáva pri poklese teplôt na mínus 5 °C, ale aj tu pôsobí ešte niekoľko, možno aj ochranných faktorov: je to neskorší termín kvitnutia najmä v prípade neskoršie zrejúcich odrôd; ďalej výška súkvetia proti listom, teda kvety kvitnúce pod listami sú najviac chránené, kvety kvitnúce v úrovni listov sú priemerne chránené a kvety nad úrovňou listov sú úplne nechránené; ochrannú funkciu má aj väčšia hustota listov jahodovej rastliny.
» Ďalšou veľmi účinnou prevenciou proti jarným mrazíkom je pestovať remontantné alebo stálerodiace jahody a mesačné jahody.

Kde hrozia časté mrazíky, vysaďme odolné odrody

Dobre je, keď pestujeme viac rôzne zrejúcich odrôd, čím tiež môžeme preklenúť neúspech niektorej z nich, ktorá je citlivejšia na neskoré mrazíky. Dôležité je, aby sme si vlastnosti, ale i mrazuvzdornosť týchto odrôd zapisovali a vyhodnocovali, lebo sú to tie najistejšie informácie o nich práve z našej záhradnej mikroklímy za viaceré roky, na ktoré sa môžeme najviac spoľahnúť. Z nasledujúceho prehľadu širšieho skúšaného sortimentu jahodových odrôd si isto vyberieme také, ktoré sa do našich aj exponovanejších podmienok hodia. Podrobné údaje o ostatných ich vlastnostiach nájdeme v najnovších ovocinárskych pomológiách. Pri väčšine skorých a poloskorých odrôd počítajme radšej vždy s ochranou pred jarnými mrazíkmi.

Foto isifa/Shutterstock

Ochrana jahôd pred jarnými mrazíkmi

Ako vo všetkom aj tu je dobrá prevencia tým najlepším riešením, lebo „plakať nad rozliatym mliekom“ je už neskoro.

» Výber vhodného stanovišťa s najnižším mrazovým ohrozením, teda mimo mrazových dolín; nespoliehajme sa len na genetickú odolnosť jahôd, lebo aj tá má svoje hranice.

» Vitalita, dobrá a kvalitná úroda závisia aj od dobrého oslnenia jahodoviska.

» Na výsadbu vyberáme najmä proti mrazu odolné odrody.

» Kupujeme len zaručene zdravú, vitálnu, certifikovanú sadbu bez vírusov od spoľahlivého množiteľa.

» Dôležitá je aj dobrá príprava pôdy a kvalitná i na jeseň skorá výsadba najlepšie balíčkovaných sadeníc (alebo systémom zo zeme do zeme), aby sa do zimy sadenice dobre zakorenili a zosilneli.

» Porast jahôd na jednom mieste ponechávame tri, maximálne štyri roky (s vytriedením starých odrodených, chorých rastlín a nahradením ich mladými z poplazov) a vraciame jahody na toto miesto najskôr až po piatich rokoch regenerácie pôdy.

» Nedáš, nemáš – jahody sú náročné na kvalitnú výživu, len vtedy môžu byť súčasne vitálne aj úrodné; dôležité je (najmä dusíkom) hnojiť síce dostatočne, ale vždy vo vhodné termíny a tak, aby sme zaistili najmä dostatočnú tvorbu kvetných základov v pukoch po zbere úrody; predávkovaním však zasa najmä neskoršie na jeseň výrazne znížime mrazuvzdornosť sadeníc.

» Dobré zásobovanie jahôd najmä síranom draselným a stopovými prvkami zvyšuje nielen sladkosť plodov, ale aj mrazuvzdornosť jahôd.

» Správna výživa, ochrana i ošetrovanie porastu tiež zvyšuje a udržuje zdravie a vitalitu jahôd tak, aby mohli zimným mrazom i jarným mrazíkom čo najlepšie odolávať.

» Popri prevencii musíme byť pripravený aj na aktívnu ochranu ako proti zimným holomrazom (dočasné zakrytie čečinou alebo slamenými rohožami), tak i proti jarným mrazíkom.

Foto isifa/Shutterstock

Aktívna ochrana pred neskorými jarnými mrazíkmi

Aj po realizácii všetkých preventívnych opatrení musíme byť pripravení v prípade potreby uchrániť naše jahodové výsadby tých pár dní, niekedy len pár hodín pred zblúdenými neskorými mrazíkmi:

» Dôležitá je signalizácia meteorologickej služby, ktorá je však buď celoštátna, alebo oblastná, čo je pre nás síce dôležité avízo, ale v našich lokálnych mikroklimatických podmienkach to môže byť úplne inak, žiaľ, niekedy i horšie.

» V prípade ohrozenia mrazíkom je dobrým opatrením prekrytie kvitnúcich porastov netkanou textíliou, ktorá vlastne zabráni úniku tepla vydávaného pôdou, ktorá v tom čase už má obyčajne výrazne vyššiu teplotu ako 0 °C, čo je teda aj akousi tepelnou bariérou proti vonkajšiemu chladu; podobnú ochranu poskytne aj prenosný fóliový tunel položený na jahodovú hriadku.

» Horšie to je v prípade, ak sme jahody vysadili do fólie alebo do netkanej textílie, lebo tieto pokryvy pôdy silne, a to až o 2 °C, znížia prestup tepla z pôdy do priestoru kvitnúcich jahôd; to isté spôsobuje aj slamená nástielka v medziradí medzi a pod vysadenými jahodami.

» Klasickú protimrazovú ochranu ovocných sadov pomocou ohňov, zadymovania či zahmlievaním vodou môžeme proti prízemným mrazíkom tiež použiť, i keď je účinnejšia v prípade vyšších rastlín.

Dobré rady

Jahody, ktoré ďalej rodia, aj keď jarná úroda zmrzne

Keďže niektoré záhrady sú však v takej lokalite, kde sa jarné mrazíky vyskytujú veľmi často, tak nám zostáva len:
» vysadiť jahody jednak čo najviac mrazuvzdorné a jednak aj neskoro kvitnúce,

» ďalším poistením si dostatočnej úrody jahôd, aj keby nám ich prvý jarný kvet zmrzol, je vysadenie jahôd remontantných alebo stálerodiacich, zaistia nám dobrú druhú a ďalšiu úrodu až do jesenných mrazov,

» ďalším novodobým druhom jahôd, ktoré kvitnú dlhodobo, sú tzv. ťahavé, presnejšie previsnuté jahody; v skutočnosti sa neťahajú, lebo nemajú žiadne príchytky, ako napríklad brečtan, ich poplazy sa ani neotáčajú okolo podpery ako fazuľa, musíme ich k podpere priväzovať alebo ich nechať voľne visieť; v mnohom sa podobajú na remontantné odrody, len sa na ich odnožiach už zakrátko po vyrastení ukážu ako kvety, tak aj plod; z hrantíka či nimi vysadeného závesného košíka potom visia k zemi priam zeleno-červené plodiace jahodové girlandy lákajúce príjemnou vôňou,

» zaujímavou skupinou sú i tzv. mesačné jahody, prapôvod ktorých je v divých alpských jahodách; sú síce drobnejšie, ale krásne vyfarbené a majú vynikajúcu aromatickú chuť pravých lesných jahôd; ich zvláštnosťou je, že netvoria odnože, môžeme ich teda množiť len ge­neratívne semenami, pričom si ale semenáče ponechávajú genetické vlastnosti materskej rastliny; dobre sa dajú využiť v okrasno-úžitkových výsadbách, napríklad na lemovanie chodníkov, záhonov, na spestrenie skalky, ale i do hrantíkov a závesných košov, do zboku dierovaných nádob, sudov, ale veľmi si ich ocenia deti v detskej záhradke alebo aj v zime v kvetináči za oblokom.
Nedopusťme teda, aby nám naše úsilie i nádej na dobrú úrodu zničil zatúlaný jarný mrazík a naša pohodlnosť!

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 4/2019

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje