ako na domacu saunu
Galéria (10)

Ako na domácu saunu

Aby človek zostal zdravý a vitálny, potrebuje predovšetkým zdravú stravu a pravidelný pohyb v prírode. Novú fyzickú aj psychickú silu však môže natankovať aj doma, napríklad vo vlastnej saune alebo v infračervenej kabíne.

Galéria

Domáca sauna
Keď je vonku zima, organizmus prirodzene inklinuje k teplu. Pravidelné využívanie sauny však neznamená iba kompenzovanie túžby po teple, ale predovšetkým posilnenie tela, zvýšenie jeho imunity a všeobecného fyzického pohodlia. Potenie čistí organizmus zvnútra a slúži na detoxikáciu. Sauny sa odjakživa vyrábajú z prírodného dreva, pretože jeho nízka tepelná vodivosť umožňuje dotýkať sa stien a sedacích plôch, aj keď v saune vystúpi teplota na 90 °C. Vďaka svojej bunkovej štruktúre dokáže drevo ukladať teplo a pozvoľna ho odovzdávať. Pri tomto procese sa uvoľňujú rozličné látky, napríklad éterické oleje, ktoré produkujú typickú príjemnú vôňu dreva.

Vlastnoručné postavenie sauny
Pre domácich staviteľov sú v ponuke sauny v prvkovej a vo fošňovej konštrukcii, pričom obe možno relatívne ľahko zmontovať. Ako príklad uvádzame prvkovú saunu. Pozostáva z tepelne izolovaných drevených modulov, postaviť sa dá za pár hodín a bezprostredne po zhotovení ju možno používať. Na malú saunu postačuje pôdorys 150 x 200 cm, rodinná sauna už vyžaduje rozmery 200 x 250 cm. Využiteľná výška priestoru by nemala byť menšia ako 190 cm. Treba myslieť na to, že k veľkej kabíne patria aj veľké saunové kachle s vyšším príkonom a s príslušnými nákladmi na energie. Miestnosť, v ktorej sa nachádza sauna, potrebuje vždy čerstvý vzduch, preto kabínu umiestnime do priestoru s dobrým vetraním alebo naplánujeme prívod čerstvého vzduchu, napríklad z vedľajšej miestnosti prebúraním múru.

Aby sme sa vyhli tvorbe kondenzátu, postavíme kabínu minimálne päť centimetrov od steny (odvetrávanie zozadu). Medzi stropom a saunou by taktiež mala byť zabezpečená cirkulácia vzduchu. Ak je nad saunou studený strop, môže vznikať kondenzát. Tomuto efektu môžeme predísť vnútornou tepelnou izoláciou s parotesnou zábranou. Keďže domáce sauny sa často dodávajú bez spodného dielu, podlaha pod kabínou by mala odolávať teplu a vlhkosti, prípadne by mala stáť na izolovanej soklovej doske.

Bezpečnostný tip
V saune sa odporúča postaviť drevenú ochrannú mrežu v určitej vzdialenosti od horúcich kachlí, aby sa ich nikto v nepozornosti alebo v prípade pošmyknutia nemohol dotknúť. Saunové svietidlo môžeme namontovať na hociktoré miesto, len nie priamo nad saunovými kachľami!

Montáž
Najprv skontrolujeme, či máme k dispozícii všetky diely podľa zoznamu súčiastok. Z nástrojov potrebujeme akumulátorový skrutkovač, meracie pásmo, skladací meter, kladivo, ceruzu a vodováhu. Najprv na zemi rozložíme podkladový rám a na rohoch ho zoskrutkujeme (obr. 1). Vodorovnú montážnu polohu skontrolujeme vodováhou a pripevníme tesniacu pásku (obr. 2). Spojíme oba prvé prvky v rohových častiach a stavebný prvok nasadíme na podkladový rám (obr. 3). Výhodou je, ak pri tejto činnosti domácemu majstrovi niekto asistuje. Pripojíme a zoskrutkujeme ostatné prvky. Po vsadení dverí (dverové ostenie môže byť obojstranné) nasadíme a zoskrutkujeme aj strešný rám (obr. 4). Vnútorné lišty, na ktoré sa namontuje strop, pripevníme v správnej výške a následne vložíme stropné prvky (obr. 5 a 6). Nezabudnime zabudovať tesnenie (obr. 7). Potom zabudujeme vetranie (obr. 8), ako aj vnútorné vybavenie (saunové lôžka) a do inštalačných rúr zavedieme kabeláž. Nakoniec umiestnime a upevníme samotné kachle.

Infračervené kabíny
Ľuďom, ktorí zle znášajú vysoké teploty a majú málo miesta a času, ponúka infračervená kabína dobrú alternatívu k parnému kúpeľu v saune. Môže slúžiť aj športovcom na zahriatie tela, ktoré spružňuje svaly a šľachy a znižuje nebezpečenstvo poranení. Výhodou infračervených kabín je jednoduchá a rýchla dostupnosť, koncentrácia tepla tam, kde treba a vysoká bezpečnosť, keďže nehrozí možnosť popálenia. Po zvýšení krvného obehu sa cirkulácia krvi stabilizuje, teplo má navyše pozitívny vplyv na liečenie vytknutí, nervových bolestí a svalových kŕčov. Keďže v infračervenej kabíne sa nezvyšuje vlhkosť vzduchu, možno ju postaviť takmer v každej miestnosti (napríklad aj v kúpeľni alebo spálni). Takéto kabíny sú k dispozícii aj do priestorov 1 x 1 m. Montáž je podobná ako pri saune, len vykurovanie sa zabezpečuje prípojkou 230 V. Na využívanie tohto zariadenia postačuje bežná zásuvka.

Náradie

  • meracie pásmo/skladací meter
  • vodováha
  • akumulátorový skrutkovač
  • set vrtákov do kovu
  • kladivo
  • skrutkovač

V spolupráci s Baumax-om

Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.