Treba zalievať zeleninu aj v zime?

10.01.2018
10.01.2018 (0)
Treba zalievať zeleninu aj v zime?

Je všeobecne známe, že v zime treba občas poliať vždyzelené dreviny – ihličnany i listnáče. Nemali by sme však zabúdať ani na trvácu zeleninu – rebarboru, chren, špargľu, pažítku ani na koreniny – ligurček, šalviu, santolínu, mätu, medovku, saturejku horskú a iné, ktoré pestujeme v záhone viac rokov. 

Občas (1 až 2-krát za mesiac) ich treba poliať i počas zimy. Najmä ak je zima mierna, bez snehu či dažďa. Ak závlahe nevenujeme pozornosť, rastliny zahynú nie následkom nízkych teplôt, ale vyschnú pre nedostatok vody. Dostatok vody v okolí koreňovej sféry, chráni pôdu a plytko uložené korene pred zamrznutím. Vodu môžeme čiastočne nahradiť prihodením snehu (ak napadne) ku koreňovému systému. Snehová prikrývka chráni korene pred zamrznutím a skoro na jar je roztápajúci sa sneh zdrojom vody pre rastliny.

Vodu na polievanie je dobré mať pripravenú v nádobe uloženej v chladnej miestnosti, aby nezamrzla. Mala by mať približne teplotu vonkajšieho ovzdušia. Príliš teplá voda priamo z vodovodu rastline uškodí. Môže sa prebudiť z vegetačného pokoja, začne predčasne pučať, oslabí sa, chradne a môže aj zahynúť.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama