Treba sa obávať, či vzídu semienka zaliate v pásikoch?

23.01.2016
23.01.2016 (7)
Treba sa obávať, či vzídu semienka zaliate v pásikoch?

Chcel by som sa spýtať, či máte skúsenosti so semienkami zaliatymi v pásikoch a či dobre vzídu. (Rasťo F., Hlohovec)

Určite vzídu, netreba mať obavy. Výsevne pásiky sú vyrobené z ekologickej fólie, ktorá sa pôsobením vody v pôde zmení na gél a rozpustí sa. Osivo je vo fólii zaliate v pravidelných vzdialenostiach, preto odpadá prácne jednotenie. Záhradníctva ponúkajú výsevné pásiky s jedným druhom i kombinácie dvoch a viac druhov zelenín, napr. mrkva + reďkovka, petržlen + cibuľa, reďkovka + šalát + mrkva. Pred výsevom – vložením pásika do výsevnej ryhy – je dobré naliať do ryhy vodu a nechať ju vsiaknuť. Tak sa urýchli klíčenie a vzchádzanie mladých rastlín.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock  
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Anna Jelenková | 06.06.2016, 08:14
Prosím o radu. Videla som v televízii (možno v Receptáre prima nápadov) "zlepšovák" na sadenie mrkvy a petržlenu. Uvarila sa potravinárska želatina, do vychladnutej sa v primeranom množstve primiešali semienka, šuplo sa to do mikroténového vrecka a cez ustrihnutý rožok sa do riadka vytláčal výsevný pás gélu o priemere cca 1-1,5 cm. Veľmi sa mi to páčilo. Vyskúšal to niekto?
Juro | 30.01.2016, 09:57
Vážení ja som vlani prvýkrát kúpil petržlen a mrkvu v Nitre na tržnici - obyčajnú v sáčkoch - nevyšlo, druhýkrát som kúpil toto isté avšak vo folii - znovu nevyšlo a tretíkrát som to zopakoval z predajne na Klokočine v Nitre a znovu nevyšlo, to som si radšej mohol kúpiť každý mesiac mrkvu a petržlen na tržnici, bolo by to lacnejšie
Mikimajky | 27.01.2018, 20:01
Pozor na vrabce. Tie vyzobu takmer všetko. Preto sa musí zakrývať záhon zaclonou ak sú vrabce v okolí. Mne zlikvidovali aj cibuľu.
Vlasta | 23.01.2016, 21:10
Ano, mam skusenosti, skusala som petrzlen aj mrku, dvakrát. Prvýkrat nevyslo nic, druhýkrát len pár kusov. Uz pri kupe ma pri mne stojaci zakaznik upozornil, ze klicivost je omnoho nizsia a mal pravdku. Uz to nekupim.
Jozef Ko | 29.01.2016, 08:25
Pani Vlasta, chyba nie je v pásiku, ale zrejme Vy ste zvolili nevhodný postup výsevu. Pomocou pásikov vysievam viac rokov, najmä koreňovú zeleninu a s výsledkom som nadmieru spokojný. Odporúčam pozrieť návod na výsev pomocou pásikov na http://www.sedos.sk/ucimesa.xhtml. Dodržujem všetky odporúčania výrobcu pásikov. Po výseve, záhon prikryjem bielou textíliou. Robím tak preto, že zalievam až po výseve a fólia udržuje vlhkosť a teplotu pôdy. Použitie fólie tiež zabraňuje tvorbe prísušku, ktorý veľmi negatívne ovplyvňuje vzchádzanie rastliniek. Na výsev pomocou pásikov využívam strojček na výsev hobby pásikov. Veľmi sa mi osvedčil. Držím palce a nedajte sa odradiť prvým neúspechom. Jozef Ko
host | 23.01.2016, 13:14
V pohode vyrastu.Ja som tak mal zasadenu mrkvu aj petrzlen.A znovu ich planujem kupit
luve | 25.01.2016, 07:49
Tiež som viackrát zasadil petržlen v pásikoch a vôbec nevyklíčil, ani jeden. Určite to už nekúpim. Normálne semienka zalejete vodou a ktoré zostanú na dne sú v poho a tie na hladine vody treba vyhodiť.
Prečítajte si
Reklama