Odborník radí: Čo s tvrdým a škaredým trávnikom

20.06.2014
20.06.2014 (3)
Odborník radí: Čo s tvrdým a škaredým trávnikom

Tri roky dozadu sme zakladali trávnik, krásne sa nám vydaril. Trávnik sme mali viac ako ukážkový. Tento rok ale nastal problém. Začala z neho vyrastať hrubá tráva. Je tvrdá na dotyk. Na jar sme trávnik prebehli vertikutátorom, pokosili, dali sme mu hnojivo a povalcovali. Teraz sme zúfalí čo nám v ňom vyrastá. Prosím poraďte, snáď to nebudeme musieť všetko vyhodiť. D. M.

V trávniku sa nevyskytujú len širokolisté buriny ako napr. sedmokrásky a púpavy, ale aj rôzne nežiaduce trávy, napríklad medúnok, jačmeň myší, alebo reznačka. Ich steblá sú tmavšie a podstatne tuhšie už na dotyk. Rozhodne nepôsobia v udržiavanom trávniku príťažlivo a sú neraz príliš nápadné. Problém je ten, že ich nemožno zlikvidovať herbicídnym prípravkom tak, aby sme zachovali ostatnú trávu bez poškodenia. Príčinou tohto problému je niekedy osivo. Veľakrát je v ňom aj nechtiac primiešané niečo, čo tam nepatrí. Dôležité je preto nakupovať len kvalitné zmesi osvedčených značiek a pestovateľov.

Trávnik

Hotový trávnik je tiež dobré pravidelne prihnojovať, zalievať a prevzdušňovať, čím sa minimalizuje riziko vzniku holých miest na trávnatej ploche. Práve na nich sa totiž často a veľmi ľahko usídlia semená nežiaducich burín. Takéto miesta môžu vzniknúť aj na trávnikoch kadiaľ sa pohybujú a kde vykonávajú svoju potrebu psy. Tiež tam, kde je intenzívna činnosť dážďoviek, hrozí na navŕšených kôpkach zeminy ,že sa na nej ľahšie usídlia semená burín a nežiaducich tráv.

Pri menšom zásahu je riešením zlikvidovať jednotlivé trsy tráv mechanicky, pri zásahu väčšom, buď vyrezať danú plochu a vysiať tu nový trávnik, alebo pravidelne (a najlepšie) pred kosením trávy ostrihať. Vždy treba používať zberače pokosenej trávy a meniť smery kosenia.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista
foto: thinkstock.com

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
ludmila | 10.04.2016, 16:10
na travniku su vytrhane flaky a je na nich vidie akoby stopy po prstoch, ako by nieco hrabalo. v noci sme objavili na travniku plno hlist ktore sa pred svetlom od baterky vtiahli do zeme
| 23.06.2014, 13:24
a rada je kde ???
matko | 23.06.2014, 23:33
Tá je tam tak nepriamo, vychádza z celého kontextu článku... Vyklčovať!!!
Prečítajte si
Reklama