Ochorenia uhoriek a ako s nimi bojovať

23.09.2017
23.09.2017 (1)
Ochorenia uhoriek a ako s nimi bojovať

Prosím o radu: čo je to na listoch uhoriek? Ide o chorobu a existuje na to nejaký ekologický postrek? Uhorky pestujeme vonku. Ďakujem.(Anton G., Nitra)

Príčin poškodenia listov uhoriek môže byť viac. Podľa priloženej fotografie by mohlo ísť o hubovú chorobu – múčnatku. Po plesni uhorkovej je najčastejšou chorobou poľných uhoriek, napáda však aj tekvicu a cuketu. Ochorenie spôsobujú huby Erysiphe cichoracearum a Sphareotheca fuliginea. Obe prezimujú vo forme podhubia alebo plodničiek na rastlinných zvyškoch. Počas vegetácie sa šíria pomocou konídií. Ochrana spočíva v dôkladnom odstránení pozberových zvyškov. Z chemických prípravkov sú vhodné Kumulus WG a Thiovit Jet. Rastliny treba ošetriť preventívne po zistení prvých príznakov ochorenia (zvyčajne v júli) v 7- až 10-dňových intervaloch. Ekologické prípravky nie sú registrované.

Poškodenie listov poukazuje aj na možnosť napadnutia rastlín roztočcom chmeľovým. Voľným okom je neviditeľný – má len 0,5 mm. Vytvára však jemné viditeľné pavučinky na rastlinách, škodí cicaním. Poškodzuje predovšetkým skleníkové uhorky, ale v teplých a suchých rokoch napáda aj poľné uhorky. Z chemických prípravkov možno proti nemu použiť Neemazal – T/S alebo Vertimec 018 EC. V skleníkoch a fóliovníkoch možno použiť aj ekologickú biologickú ochranu, tzv. bioagens – dravé roztoče SPICAL či SPIDEX, prípadne parazitickú osičku SPIDEND.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
| 26.09.2017, 23:36
Velmi vhodny clanok na koniec septembra. Skuste buduci rok v sezone :-D
Prečítajte si
Reklama