Kedy odstrániť listy narcisov

27.01.2017
27.01.2017 (1)
Kedy odstrániť listy narcisov

Okolo záhradných chodníkov mám množstvo bohato kvitnúcich narcisov. Keď odkvitnú, každoročne riešim problém či listy nechať, alebo ostrihať a neustále v tomto experimentujem. V tomto roku by som si na toto miesto rada posadila priesady letničiek. Listy narcisov by im však určite prekážali. J.K., Bratislava

Určite by som listy odkvitnutých narcisov neodstraňoval. To je častá a veľká chyba , ktorá sa deje v našich záhadách. Cibule totiž potrebujú načerpať silu a predovšetkým živiny do ďalšej sezóny a preto musia na rastlinách ešte nejaký časť zostať. Dokonca by som hneď po odkvitnutí odporučil narcisy prihnojiť, hnojivom na cibuloviny (je už bežne v ponuke). Ako náhle listy zvädnú a zaschnú, je možné ich odstrániť úplne – netreba k tomu ani nožnice. Stačí ich len pozberať zo záhonu. . Ale nikdy nie, keď sú ešte zelené. Ak to takto robíte, narcisy postupne oslabíte, budú menej kvitnúť.  Letničky a to hlavne tie, ktoré sú náročné na vlahu sem rozhodne nesaďte. Miesta kde sú cibule narcisov by mali byť počas leta suchšie. Buď teda časť narcisov presaďte – teraz po odkvitnutí je na to vhodná doba a sem vysaďte letničky, alebo letničkám vyberte úplne iné miesto. Rovnako treba pristupovať ak k tulipánom či hyacintom. Ak narcisy rastú v trávniku, tiež treba počkať s jeho prvým kosením, to zrealizovať vtedy, ak sú listy narcisov už zaschnuté. 

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista 

 

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Ľubo | 28.01.2017, 11:07
Dobrý deň ,Daniel Košťál, záhradnícky špecialista Moje skúsenosti s ľaliami , obdoba narcisov - po odkvitnutí zrežem nielen listy ale aj stonky kvetov . Odmena ,zakvitnú ešte raz . Robím to už niekoľko rokov, neprihnojujem .
Prečítajte si
Reklama