Kedy je možné tvarovať živý plot?

17.04.2015
17.04.2015 (3)
Kedy je možné tvarovať živý plot?

Okolo domu máme niekoľkoročný živý plot z tisu. V posledných rokoch sme však zanedbali jeho rez. Kedy je možné tvarovať ho? M.L., Nitra

Ideálne začiatkom marca. Tis sa vyznačuje výbornou regeneračnou schopnosťou. Čiže nie je problém obrezať ho až po staré drevo. Vždy je dobré vyznačiť si výšku aj šírku rezu, aby výsledok pôsobil príjemne. Tis je dobré strihať do tvaru lichobežníka, teda hore by mal byť takýto živý plot užší a dole širší, aby bol pekne hustý po celej ploche.

Na tvarovanie živého plotu z tisu je potrebné použiť vždy len kvalitné a čisté náradie. V uvedenom období je možné vytvarovať aj rôzne formy z tisu, napríklad gule či pyramídy. Tis patrí k prudko jedovatým drevinám, a preto je pri práci s ním potrebné použiť ochranné rukavice.  

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Anna | 06.03.2019, 18:43
Vlani v júni sme vysadili živý plot z tisu. Teraz vidím na ňom veľké množstvo guličiek, aj výhonky. Je vhodné ho teraz trocha zostrihať alebo nejako ináč ošetriť, aby sa zahustil alebo ešte nechať voľne rásť? Anna zo Žiliny
Jan | 19.04.2015, 07:12
Pan Kostal, kedy by som mal ostrihat chamocyparis leylandsky? 80ks ako zivy plot, ma 3 roky a pribl.2,5 m vysku.
Daniel Košťál | 19.04.2015, 22:52
Cyprusovec leylandsky je najlepšie strihať koncom júna (skracovanie letorastov), ale oveľa lepšie koncom leta. V týchto termínoch je to pre drevinu najviac znesiteľné. Strihať treba tak, aby sa docielil požadovaný tvar, no rozhodne by sa nemalo strihať radikálne, teda do starého dreva. Vzhľadom na to, že ide o veľmi rýchlo rastúcu drevinu, je možné rezať aj mimo týchto období, podľa potreby. Dokonca aj na začiatku sezóny. Netreba však popri reze zabúdať ani na výdatnú zálievku a najmä na výživu. V predaji sú už aj špecializované hnojivá určené na tuje, cyprušteky a cyprusovce. Je to jeden z predpokladov kvalitneho zahustenia.
Prečítajte si
Reklama