Čo s napadnutou borievkou

16.09.2018
16.09.2018 (1)
Čo s napadnutou borievkou

Na konárikoch borievky som našiel drobné beľavé plochy. Drevina nevyzerá celkovo dobre, mám dokonca pocit, akoby usychala. O čo ide? Môžem ešte drevinu zachrániť? (Peter, Devínska Nová Ves)

Môže ísť o napadnutie štítničkou borievkovou. Drevine veľmi škodí, cicia jej šťavy, oslabuje ju a drevina následkom toho chradne. Okrem borievok sa vyskytuje aj na tujach a cypruštekoch.

Samičky tohto škodcu identifikujete lupou podľa oranžového tela s bledým štítkom na povrchu. Ak je rozsah poškodenia veľký, drevina môže uhynúť. Preto riešenie neodkladajte. Väčšinou ide o dôsledok dlhodobejšej nečinnosti, keď si škodcu nevšimnete a nezakročíte. Odporúčam vám zrealizovať čím skôr postrek. Použite dva typy postrekov. Ten druhý zopakujte 10 dní po prvej aplikácii. Konkrétny, aktuálne povolený typ vám doporučia v predajni so záhradkárskymi potrebami. Do postrekovej kvapaliny je potrebné pridať aj zmáčadlo, pretože telo škodcu pokrýva ochranná vosková vrstva.

ODPOVEDAL DANIEL KOŠŤÁL
FOTO ISIFA/SHUTTERSTOCK

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
zahradkar | 16.09.2018, 21:17
Tie chrobaky maju urcity zivotny cyklus ktory je potrebne prerusit preto sa to strieka na viackrat. Pokial prerusite cyklus rozmnozovania bude po nich rychlo.
Prečítajte si
Reklama