Čo robiť, keď citrónovník nemá plody?

04.02.2018
04.02.2018 (1)
Čo robiť, keď citrónovník nemá plody?

Dobrý deň, mohli by ste mi, prosím, poradiť, ako postupovať s naším citrónovníkom? Má vyše 6 či 7 rokov, zasadil som ho zo semienka. Už je dosť veľký, ale zatiaľ nemal žiadne plody. Dopočul som sa, že ho treba nejako zaštepiť, ale vôbec neviem ako. (e-mail, David P.)

Dopočuli ste sa správne. Citrónovník a vôbec citrusy dopestované zo semienka prinášajú úrodu často až po 10 – 15 rokoch pestovania, pričom nie je isté, že úroda bude taká kvalitná, ako bola rastlina, z ktorej semienko pochádza. Semenáčiky takto dopestované sa používajú ako podpníky pod ušľachtilé odrody. Na ne sa naočkuje alebo navrúbľuje ušľachtilá odroda, ktorá dáva kvalitné a isté úrody.

Získanie vrúbľov z kvalitnej materskej rastliny je celkom problém. Treba sa nasmerovať na pestovateľov – citrusárov na výstavách, prípadne osloviť botanickú záhradu, kde sa pestujú vhodné materské rastliny, alebo si kúpiť už hotovú rastlinu v záhradníctve. Vrúbľuje sa na jar pred pučaním i v lete. Teplota priestoru by mala byť +25 °C. Mladé rastliny sa dobre zakorenia, sú citlivé na slnečné lúče a ľahko sa spália. Od februára do septembra je vhodný odber vrcholových odrezkov s 3 až 5 vrcholovými listami a ich zakoreňovanie.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
j. m. | 09.02.2018, 11:15
Takýto citrus nie je problém zaštepiť, spôsobov je viac a sú prakticky rovnaké ako u ovocných drevín, najčastejšie "pod kôru", "na spojku", "na koziu nôžku" - podľa priemeru podpníka. Majte však na mysli prezimovanie citrónovníka, pomerne rýchle rastie, na druhej strane sa dá bez problémov upraviť rezom
Prečítajte si
Reklama