Ako zlikvidovať kysličkovec

23.02.2019
23.02.2019 (3)
Ako zlikvidovať kysličkovec

V posledných rokoch sa nám vo fóliovníku rozmohla nejaká burina – vyzerá ako miniďatelina, kobercovo sa rozrastá, má jemné plazivé korienky, drobné fialové listy a drobné žlté kvietky. Ako sa dá zlikvidovať bez chémie? Norbert Ž., Partizánske

Agresívna „miniďatelina“ je pomerne rozšírený kysličkovec rožkatý (Oxalis corniculata). Podobá sa kysličke obyčajnej (Oxalis acetosella), ktorá rastie v lesoch – má biele kvietky a príjemnú kyslastú chuť; listami sa podobá i ďateline. Kysličkovec je veľmi vytrvalá burina pochádzajúca z trópov, preto sa jej darí najmä v teplých oblastiach, v skleníkoch, pareniskách, medzi dlaždicami, medzi skalami v skalke a pod. Kvitne nažlto, má plazivý, krehký koreň, pri vyplievaní často jeho časť zostane v pôde a ďalej sa rozrastá. Rozmnožuje sa aj osivom, ktoré vystreľuje do okolia z tobolky, semená ihneď vyklíčia. Boj je preto veľmi ťažký.

Ak nechcete zakročiť herbicídom, ostáva len dôkladné mechanické ničenie – vytrhávanie. Z chemických prípravkov je vhodné použiť selektívny listový herbicíd Lontrel 300. Prípravok treba aplikovať viackrát, na malej ploche vo fóliovníku najlepšie pomocou štetca – bodovo, priamo na kysličkovec.

Prípravky: Celoročná ochrana záhradných plodín, r. v. 2018, Ing. Juraj Matlák. Celoročná OR na rok 2019 bude vytlačená v priebehu marca 2019.

Text: Ing. Hana Szabóová Foto: archív čitateľov

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
| 23.02.2019, 22:31
Ako sa môže niekto tak blbo pýtať
Maja | 23.02.2019, 15:09
Ja ho mám medzi dlaždicami na terase.Doniesla som si ho nechtiac v priesadách kvetov. Keď sa objaví a kde si nepoškodíte iné rastliny odporúčam vriacu vodu. Prenikne do hĺbky a zničí aj korene, ktoré keď celé nevyberiete vyrašia. Mám to odskúšané. Inak naozaj len prácne plieť a hlavne kým nezačne kvitnúť. Semienka "strieľajú" do polmetrovej vzdialenosti.
Jozef | 23.02.2019, 08:09
Mám ho doma na záhradke medzi mätou. Nedá sa len tak ľahko vykoreniť. Najúčinnejšie je mechanické odstraňovanie.
Prečítajte si
Reklama