Ako si poradiť s chorobou na orechu

22.07.2018
22.07.2018 (0)
Ako si poradiť s chorobou na orechu

Mám v záhrade orech. Na listoch sa vyskytujú drobn hrboľaté bubliny. O čo ide a ako sa proti tomu brániť, aby sa nepoškodila úroda? Ing. Jaroslav L., Modra

Na listoch vyskytuje bradavičnatosť alebo plstnatosť, ktoré sa prejavujú veľmi podobnými príznakmi. Obe poškodenia spôsobujú roztoče z čeľade vlnovníkovitých. Ich telo je voľným okom neviditeľné, majú dĺžku 0,1 – 0,2 mm. Plstnatosť spôsobuje roztoč Aceria erinea (syn. Eriophyes erineus). Svojím cicavým ústnym ústrojenstvom napáda pokožkové bunky listov. Tie sa nitkovito predlžujú a vystupujú v mieste plstnatých ostrovčekov v podobe drobných hrbolčekov na vrchnej strane listu.

Bradavičnatosť spôsobuje Aceria tristriata (syn. Eriophyes tristriatus). Zriedkavejšie napádajú aj zelené, dužinaté oplodie mladých plodov orecha. Všeobecne možno povedať, že oba druhy roztočov spôsobujú síce nápadné príznaky, ale ich škodlivosť je prakticky zanedbateľná, chemická ochrana nie je potrebná. Preventívne možno aplikovať polysulfidickú síru (Sulka K) v čase pučania orechov.

Prípravky: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín, r. 2018

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/shutterstock

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama