Ako sa vyhnúť ochoreniam petržlenu

21.01.2018
21.01.2018 (0)
Ako sa vyhnúť ochoreniam petržlenu

Pri zberaní úrody na jeseň sme natrafili na jedince petržlenu poškodené asi nejakou hubou alebo škodcom. Mohli by ste nám poradiť, čo urobiť v záhradke s pôdou, aby sa nám to už viac nevyskytlo? (e-mail, Miloslav P., Nové Sady pri Nitre)

Príčinou poškodenia koreňov je napadnutie pôdnymi hubami. V pôde sa vždy nachádzajú zvyšky podhubia, sklerócií aj výtrusy húb, ktoré sa cez poranenia dostanú dovnútra koreňa, množia sa a spôsobujú hnilobu. Pletivá mäknú, hnijú, menia sa na žltkastú slizovitú hmotu. Napádané sú predovšetkým korene, ktoré boli mechanicky poškodené – napr. pri okopávaní, pretrhávaní mladých rastliniek.

Náchylnosť koreňov na napadnutie spôsobuje aj nadmerné hnojenie dusíkom, daždivé počasie. V skladoch šírenie choroby podporuje aj vysoká teplota a vlhkosť. Z opatrení je potrebné dodržiavať zásady striedania plodín a pestovateľských plôch, harmonickú výživu, opatrné ošetrovanie porastu počas vegetácie a tiež pri zbere, správne skladovanie (teplota 2 až 5 °C) a vzdušnú vlhkosť pod 90 %. Na výsev odporúčame používať len zdravé, kvalitné osivo.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama