Ako sa brániť znehodnoteniu plodov tekvice hokkaido

02.12.2018
02.12.2018 (2)
Ako sa brániť znehodnoteniu plodov tekvice hokkaido

Na plode tekvice hokkaido narástla hrubá žlto-béžová hmota pripomínajúca hubu. Je možné identifikovať tento nezvyčajný útvar a je vôbec vhodná konzumácia takéhoto plodu? (Kristína S.,)

Podľa obrázku je ťažké určiť, o aký útvar ide. Možné je napadnutie antraknózou, ktorá sa prejaví, ak je porast výdatne zavlažovaný alebo spadne v krátkom čase viac zrážok. Pôvodcom ochorenia je huba (Colletotrichum orbiculare). Huba prezimuje na zvyškoch rastlín, môže sa preniesť aj na povrchu osiva. Postihnuté bývajú rastliny z čeľade tekvicovité, najmä melón vodový a cukrový. Príznaky ochorenia sa objavujú na všetkých nadzemných častiach rastliny. Prejavujú sa najskôr ako hnedé suché škvrny na listoch, neskôr na plodoch v podobe mierne vpadnutých hnedých škvŕn, ktoré sa zväčšujú, rozrastajú, splývajú. Pletivo hrubne, je suché, skorkovatené, plody sú deformované, hrboľaté.

Tekvica môže byť aj druhotne infikovaná cez mechanické poškodenie niektorou pôdnou hubou, ktorá si „pomýlila“ podklad a mycélium – podhubie – sa rýchlo rozrastá po povrchu tekvice. Pletivo tekvice sa postupne rozkladá aj vo vnútri, je napádané pôdnymi plesňami. Určite nie je vhodné takéto plody v žiadnom prípade konzumovať, a to ani po vykrojení napadnutej časti. V budúcej sezóne treba pamätať na klasické preventívne opatrenia –striedanie pestovateľských plôch, dôsledné odstraňovanie pozberových zvyškov, používanie moreného osiva. Z chemickej ochrany je možné použiť prípravky povolené proti plesni uhorkovej, napríklad Aliette 80 WG, Champion WG, Infinito SC, Kuprikol 50, Previcur Energy, Tanos 50 WG.

Prípravky: Celoročná ochrana záhradných plodín, r. v. 2018, Ing. Juraj Matlák.

Text Ing. Hana Szabóová
Foto archív čitateľov

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
vlado banič | 09.12.2018, 07:38
... tiež mechanické poškodenie pokožky myšami, alebo slizniakmi a zkorkovatenie buniek dužiny, teda "zacelenie rany" ..
vlado banič | 09.12.2018, 07:34
Juraj, predpokladám, aj keď na obrázku to nieje tak zreteľne vidieť, že k takémuto "bujneniu" dochádza po mechanickom poškodení plodu, kedy šupka už vyzrela, ale bunky dužiny ešte sú schopné zväčšovať svoj objem, či už nalievaním buniek vodou, alebo štiepením sacharidov ... blbosť ? Plody pri tom môžu ostať nezávadné a konzumovateľné ... ...
Prečítajte si
Reklama