Ako presadiť nevhodne zasadený strom

03.02.2018
03.02.2018 (0)
Ako presadiť nevhodne zasadený strom

Môžem presadiť okrasný strom, ktorý sme vysadili na jar? Až počas sezóny sme si uvedomili, že na danom mieste nám nevyhovuje a bude časom prekážať. Ako postupovať, aby sme stromu neublížili. Jana. V., Bratislava

Môžete, urobte tak, ale až skoro na jar, najlepšie dovtedy, kým vypučia nové listy. Teraz počas zimy by som sa do toho nepúšťal. Ideálne je strom vyryť s dostatočne veľkým koreňovým balom, ten nesmiete porušiť ani rozoberať. Ak sa vám to podarí, mal by byť o niečo väčší než pôvodný koreňový bal dreviny. Drevinu opatrne premiestnite na nové miesto. Dajte si, samozrejme, záležať na príprave výsadbovej jamy. Drevinu prenášajte opatrne, snažte sa o to, aby sa jej nerozpadol koreňový bal. Všetko v podstate zopakujte tak, ako pri výsadbe.

Obrátiť sa, samozrejme, môžete aj na odborníkov, šanca, že sa zámer podarí, bude vyššia. V zásade platí, že čím menšia drevina, tým lepšie reaguje na presádzanie. Samozrejme, nemalo by ísť o príliš časté presádzanie. Staršie dreviny treba na presadenie špeciálne pripraviť a táto príprava môže trvať aj rok. Je však nevyhnutným predpokladom úspechu.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama