Ako pestovať kalinu vavrínolistú?

15.05.2016
15.05.2016 (1)
Ako pestovať kalinu vavrínolistú?

V záhradníctve som si kúpila krásne kvitnúci ker – kalinu vavrínolistú. Plánujem ju umiestniť na terasu. Ako ju mám pestovať? (Mária T., Bratislava)

Kalina vavrínolistá (Viburnum tinus) je vždyzelený ker, ktorý je však v našich podmienkach trochu chúlostivý. Pochádza zo Stredomoria, kde dorastá do výšky 3 m. U nás je však podstatne nižšia – narastie zhruba do výšky 1,5 m a šírky 1 m. Biele súkvetia sa objavujú v priebehu zimy, niekedy už v decembri (počas miernych zím), často však až na jej konci. Na začiatku je ker pútavý aj vďaka ružovo sfarbeným kvetným pukom. Pekné sú aj modré bobule, ktoré ker zdobia na jeseň. Kríku sa bude dariť len v teplejších oblastiach, treba ho vysadiť na chránené miesta. Na terase môžete túto kalinu pes­tovať celkom úspešne, no na zimu bude lepšie premiestniť ju do chladného (bezmrazového) a svetlého priestoru. Nechať ju vonku môže byť riziko, hoci zvláda aj pokles teploty na -20 °C. Či sa už rozhodnete pre jej pestovanie v nádobe, alebo na záhone, bude vyžadovať mierne kyslý, výživný a vlhký substrát. Drevinu treba priebežne zalievať – sucho jej škodí. Prihnojovať ju možno hnojivom na rododendrony a azalky.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Jana Bačíková | 16.06.2016, 12:13
Dobrý deň, na záhradke mám Viburnum Farreri fragrens, chcela by som vás poprosiť o radu ako vytvarovať túto rastlinku na kmienok. Je to vôbec možné? Rovnakú otázku mám ohľadom Physocarpus Red Baron. Ďakujem Jana
Prečítajte si
Reklama