Ako pestovať čajovník

04.03.2018
04.03.2018 (3)
Ako pestovať čajovník

V supermarkete sa mi podarilo kúpiť malú rastlinu čajovníka v črepníku. V byte som ju umiestnila na okenný parapet v kuchyni. Ako sa mám o túto rastlinu správne postarať a na čo treba pri jej pestovaní dávať pozor? (Lucia. M., Bratislava)

Najlepšie urobíte, ak čajovník umiestnite do polotienistej miestnosti – na slnečnom okennom parapete sa mu iste dariť nebude. Uprednostnil by som miestnosť s vyššou vlhkosťou vzduchu, suchý vzduch rastline prekáža. Vyplatí sa napríklad denne rastlinu rosiť vlažnou vodou. Substrát v črepníku udržiavajte stále mierne vlhký, zalievajte však vždy len odstátou vodou s nízkym obsahom vápnika. Na prihnojovanie tejto rastliny použite výlučne hnojivo určené pre kyslomilné rastliny.

Čajovník (Camellia sinensis) je drevina, ktorá rastie kompaktne, vytvára pekné kríky s kožovitými lesklými listami. Obvykle nevyžaduje rez ani tvarovanie. To je vhodné len pri pestovaní v skleníkoch či zimných záhradách, ak sa rozrastie. Tieto priestory sú na pestovanie najviac vhodné. Počas letného obdobia môžeme rastlinu letniť, teda preniesť ju na terasu či do záhrady na polotienisté miesto. Ak sa o rastlinu správne postaráte, je možné, že vás prekvapí aj kvetmi.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Maťo | 01.04.2018, 14:56
Zdravím, viete prosím povedať v akom supermarkete ste na rastlinku natrafili? Tiež by som chcel skúsiť pestovať čajovník ale neviem nikde natrafiť na semená, ani odrezky :/ Ak by ste o nejakých obchodoch vedeli, to by bolo super :)
Marian | 02.04.2018, 22:13
Ja som kupil cajovnik cinsky v predajni Flora, teda semena.
Maroš | 26.08.2018, 13:45
Mohol by si sa pochváliť, čo si z tých semien dopestoval?
Prečítajte si
Reklama