Ako odstrániť prach z listov izbových kvetov

25.12.2017
25.12.2017 (2)
Ako odstrániť prach z listov izbových kvetov

V byte máme niekoľko pekných a väčších izbových rastlín. Tie sme si zaobstarali na jar. Zatiaľ sa učíme, ako sa o ne správne starať. Nie je nám stále jasné odstraňovanie prachu z listov. V predaji sú rôzne lesky a veľa ľudí nám poradilo ich používanie. Čo si myslíte? (Katka S., Bratislava)

Prach odstraňujte hlavne z väčších listov. Pokiaľ možno pravidelne, aspoň raz týždenne. Ideálne je použiť mäkkú a navlhčenú handričku. Voda, ktorá bude použitá na namočenie handričky, musí byť odvápnená. Prach obmedzuje prísun svetla do listov a to neprospieva procesu fotosyntézy. Menšie druhy izbových rastlín môžete pravidelne sprchovať vlažnou vodou, takto prach spoľahlivo odstránite.

Druhy, ktoré majú listy pokryté drobnými chĺpkami, čistite pomocou suchého plochého štetca. Pokiaľ ide o používanie leskov na listy, asi by som to zvážil podľa typu prípravku. V ponuke sú kvalitné prípravky obsahujúce výživu, ktorá preniká do rastlín cez listy, ale aj menej kvalitné. Vždy je, samozrejme, dôležité listy čistiť manuálne a leštiace prípravky využívať len doplnkovo. Intenzívne používanie leskov na listy a striedanie rôznych druhov by som neodporúčal. Navyše, mnohé rastliny tieto prípravky neznášajú.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Leanka | 06.03.2019, 09:57
Na väčšie listy používam roky iba čistú handričku, suchú. Prejdem po liste, odstránim prach a až potom namočím čistú handričku do piva, v dlani vytlačím prevyšujúcu tekutinu a prejdem po liste. Pivo dodá vitamín D, ktorý je tiež dôležitý pre veľkolisté rastliny ako je napr. monstera, alebo lopatkovec. Pre menšie izbovky používam tvrdú kefku na zuby, alebo len sprchu s jemným rosením.
Ján | 29.12.2017, 11:22
Na odstránenie prachu z listov sa mi veľmi osvedčilo obyčajné pivo. Nalejte ho do malej plochej misky a pomocou namočenej handričky listy jemne pretrite. Budete sa čudovať koľko špiny na handričke zostane. Získate pekný vzhľad listov, ktorý vydrží určite viac ako tri týždne. Na pohľad aj rastlinke toto čistenie pomáha.
Prečítajte si
Reklama