Ako na úspešné pestovanie slivky

10.02.2018
10.02.2018 (2)
Ako na úspešné pestovanie slivky

Dobrý deň, prosím o informáciu, kde je možné kúpiť stromček bystrickej slivky? (e-mail, Ján J.)

Najlepšie je navštíviť záhradníctvo, ovocnú škôlku v blízkosti vášho bydliska. Stromček odrody slivky ´Bystrická´ je možné kúpiť na rôznych jarných či jesenných záhradkárskych výstavách. Vhodné je prehľadať internetové prehliadače s ponukou mladých ovocných drevín. Odroda slivky ´Bystrická´ je v ponuke záhradníctiev na podpníku St. Julien A, cena približne 7,80 €. Odroda je samoopelivá, vhodná aj do chladnejších oblastí. Plody majú vysokú cukornatosť. Nevýhodou je citlivosť na vírusovú chorobu šarku, preto ´Bystrickú´ možno úspešne pestovať iba v miestach bez výskytu šarky. Termín výsadby je vhodnejší na jeseň.

Do vašej pozornosti však odporúčam aj nové šľachtené odrody, rezistentné a tolerantné voči vírusovej chorobe šarke aj voči monilióze. Napr. ´Topfirst´, ´Toptaste´, ´Tophit´, ´Azura´, ´Hanka´, ´Haroma´ a iné.

Keďže nepíšete do akej lokality máte záujem kúpiť nový stromček, spomenieme podmienky pestovania sliviek všeobecne. Slivkám vyhovujú pôdy rozličného druhu. Pôda má byť primerane vlhká, výživná, znášajú aj vyššiu hladinu spodnej vody. Žiadajú vyššiu relatívnu vzdušnú vlhkosť. Najviac sa pestujú v podhorských oblastiach. Optimálna priemerná ročná teplota na pestovanie slivkovín vôbec je 7,5 – 9 °C, ročné zrážky 500 – 700 mm.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
J. M. | 16.02.2018, 09:08
Najlepšia je bystrická z poľa, viem, že sa to nemá, ale sú obalsti, ktoré sú úplne zarastené (nikto sa o to nestará) mladými výhonmi tejto odrody, jednej z najstarších a najspoľahlivejších (až na šárku...). Píšem z vlastnej skúsenosti, min. 50- ročnej.
jozef | 10.02.2018, 17:42
Pestovať Bystrickú veľkoplodú škoda námahy. Všade šarka, a chem. ochrany niet.

Praktické rady, tipy a návody každých 7 dní.
 

Prečítajte si
Reklama