Ako bojovať s vrtivkou orechovou

31.12.2017
31.12.2017 (1)
Ako bojovať s vrtivkou orechovou

Pri zbere orechov sme objavili v šupke biele malé červíky. Obávali sme sa, že jadrá nebudú zdravé, lebo šupka bola celá čierna, mazľavá a hnilá. Zistili sme však, že jadro vo vnútri škrupinky je dobré – nie je ani červivé, ani hnilé. Toto sa nám stalo prvýkrát, odkedy pestujeme orechy. Viete nám, prosím, poradiť, o akého škodcu ide a čo ďalej. (Emil M., Trnava, Marián K., Biely Kostol)

Na oplodí orechov škodí vrtivka orechová (Rhagoletis completa). Do Európy sa škodca dostal zo Severnej Ameriky, na Slovensku bol objavený v roku 2012. Dospelé jedince sa objavujú v júli až auguste, samičky nakladú vajíčka na zelené oplodie pod kožu plodov. O 3 až 7 dní sa z nich vyvinú larvy, ktoré sa kŕmia šupkou obvykle 3 až 5 týždňov. Zakuklia sa v pôde pod stromami a prezimujú v štádiu kukly. Z nich sa vyvinú dospelce – muchy – a história sa opakuje. Muchy sú schopné preletieť veľké vzdialenosti (uvádza sa i 300 km/rok), na rôzne územia ich zanáša aj vietor a dážď.

Z ochranných mechanických opatrení sú dôležité odstraňovanie a likvidácia chorých plodov, kyprenie pôdy pod stromami. S chemickou ochranou sa odporúča začať v čase náletu dospelých múch, t. j. asi začiatkom júla, a ošetrenie opakovať v 7- až 10-dňových intervaloch až do obdobia asi 1 mesiac pred zberom, t. j. približne do polovice augusta. Ak samičky nakladú vajíčka po tomto termíne, z nich vyvinuté larvy už nemajú dostatok času na ďalší vývin a nezakuklia sa.

Posledný postrek (v auguste) stromov je potrebné urobiť najmä v oblastiach, kde sa vrtivka orechová vyskytla v minulých rokoch. Z prípravkov sú vhodné napr.: DECIS PROTECH ovocie a zelenina, MOSPILAN 20 SP.

Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Oľga Bubáková | 11.07.2018, 20:31
ako mám striekať 15 ročný orech s rozlohou priemer 8 m a cca 5-6 m vysokým? Nejestvuje aj niečo iné? nejake lapače a pod?
Prečítajte si
Reklama