image 42569 25 v1

Ako zachrániť napadnutý vinič

V záhrade máme vysadený vinič, na ktorom sa objavili malé živočíchy. Vyskytujú sa len na drevnatých konárikoch. Nevieme, čo s nimi, pretože doteraz sme sa s niečím takým nestretli. (Monika H., Spišská Nová Ves)

Na viniči sa objavila puklica slivková (Parthenolecanium corni). Škodca napáda nielen slivky, ale i vinič, ríbezle, orech, agát, liesku, hloh či jarabinu. Na kôre napadnutých rastlín vytvára typické voľným okom dobre viditeľné vypuklé pologuľovité „hrbolčeky“ – štítky. Sú to telá samičiek a samčekov. Samičky sú väčšie, pologuľovité, červenohnedé; samčeky sú trošku menšie, podlhovasté. Chránené sú voskovým sivastým povlakom. Ak ich stlačíme, puknú (odtiaľ názov puklica), obsah vytečie a škodca zahynie.

Škodca má u nás len jednu generáciu za rok. Škodia larvy cicaním rastlinných štiav. Rastliny slabnú, chradnú, postupne uschýnajú, zakrpatievajú, objavuje sa glejotok a často ich druhotne napáda podkôrnik. Ak ošetrenie viac rokov zanedbávame, postupne odumierajú.

Puklica prezimuje v štádiu lariev na kôre, koreňovom kŕčiku aj v pôde. Na jar za slnečného počasia sa larvy rozlezú po kôre. Ďalej sa vyvíjajú, postupne strácajú nohy, tykadlá. Nemôžu sa pohybovať, zostanú prisadnuté na mieste, chránené štítkom, ďalej sa vyvíjajú na dospelé samičky a samčeky. V priebehu júna nakladie samička vajíčka a z nich sa vyliahnu larvy. Tie sa opäť rozliezajú do okolia, najmä do listov. Na nich cicajú rastlinné šťavy až do jesene.

V tomto období (jún až júl) je vhodné puklice mechanicky odstraňovať dôkladne oškrabať alebo zotrieť, napríklad mäkkou špongiou. Môžete použiť aj mydlový roztok, pridať saponát do vody, aby ste puklice ľahšie zmyli. Veľmi napadnuté výhonky možno aj odrezať a spáliť alebo hlboko zakopať na odľahlom mieste v záhrade. Chemická ochrana je najúčinnejšia vo forme predjarného postreku proti prezimujúcim škodcom, ako sú vošky, piadivky, štítničky, puklice a roztočce.

Predjarný postrek treba urobiť krátko po vypučaní rastlín, ale najneskôr tesne pred kvitnutím, keď má rastlina ešte málo listov. Z chemických prípravkov sú vhodné Bulldock 25 EC, Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS a Mospilan 20 SP.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová

Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje