Ako postupovať pri chrastavitosti jabĺk

Ako postupovať pri chrastavitosti jabĺk

Dobrý deň, posielam obrázok jabĺk, ktoré v rokoch 2012 a 2013 boli ešte vynikajúce. Teraz sa pri stopke urobili čierne chrasty, praskajú už na strome, aj keď chuťovo zostali výborné. Nestriekam, mám dravé roztoče. Odrodu nepoznám, vysadené boli v roku 2004. Prosím, čo môže byť príčinou a ako mám postupovať? Ďakujem. (Marián R., Banská Bystrica)

Spôsobuje ju huba chrastavník jabloňový (Venturia inaequalis). Huba vytvára na listoch, najčastejšie na líci, nenápadné hnedozelené škvrny – podhubie s výtrusmi. Prezimuje v opadaných listoch, v ktorých sa do jari vytvoria plodničky s vreckami. Za daždivého počasia, hmly, rosy, najmä v čase od apríla do júna, sa plodničky otvárajú a z vreciek sa do ovzdušia uvoľnia jemné askospóry, ktoré sa vzduchom, kvapkami vody, dostanú na mladé listy a plody. Tu pri teplote 20 °C v kvapke vody vyklíčia a prenikajú do pletív rastliny. V prípade daždivého počasia v letných mesiacoch môže dôjsť k neskorej infekcii. Na postihnutých plodoch sa tiež objavujú nepravidelné hnedozelené škvrny, ktoré sa neskôr menia na chrasty. Tie zostávajú na šupke a neprenikajú hlbšie do dužiny. Rastúci plod často v mieste chrasty praskne a môže aj odpadnúť. Napádané sú najmä stromy rastúce v príliš chránených polohách so slabým prúdením vzduchu, kde rosa a dážď schnú veľmi pomaly. Niektoré, najmä staršie odrody, napr. ’Golden Delicious‘, ’Mac Intosh‘, ’Spartan‘, ’Starking‘ a ’Starkrimson‘, sú veľmi náchylné na ochorenie, iné sú odolnejšie, napr. ’Jonathan‘, ’Idared‘, i rezistentné, napr. ’Rubinola‘, ’Rubín‘, ’Topaz‘.

Ochrana spočíva v pestovaní odolných (rezistentných) odrôd a v ošetrovaní náchylných odrôd fungicídmi, napr. Antre 70 WG, Discus, Delan 700 WDG, Dithane M 45, Novozir MN 80, Syllit 400 SC, Talent, Topas 100 EC, Zato 50 WG v 10- až 14-dňových intervaloch od apríla do júna. Z biologických prípravkov je vhodný VitiSan (hydrogén uhličitan draselný).

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: Marián Rybár 

  1. peter.marinic says:

    Dobrý deň. Chrastavitosť jabĺk (česky strupovitost) riešim postrekom 6% čpavku na zem, pod korunou stromu. Samozrejmosťou je na jeseň zhrabať opadané listie. Nie je to moja myšlienka, ale dáva to logiku, pretože čpavok zlikviduje huby. Rád privítám názor odborníkov, ale čo to používám (15 rokov) neviem čo je chrastavitosť a príde mi zbytočné používať v tomto prípade fungicídy.
    Srdečne zdraví
    Peter

  2. Tomáš Hrozienčik says:

    dobry den mam na zahrade stare ovocne stromy ako slivka jablon a hruska vsetky robia uplne zle bud nerodia vobec alebo z jablonou mam taky problem ze minuli rok mala vela malych jablcok a tento rok ma uz sice vacsie a ma ich menej ale nedozrieva to rovnomerne na niektorych stromoch mi to hnije na strome a padne to nedozrete a na strome su zas jablcka kysle o te stromy asi nebolo nikdy postarane koruna zacina vysoko aj z piatich hrubych konarou no ale rad by som s tymy stromcekmy nieco spravil vedeli by ste mi poradit ako omladit taku staru jablon ci opilit te dlhe hrube konare a nehat jeden alebo dva a este aj te skratit prezije to ta jablon slivku idem zrezat ta je vyschnuta a potom mam problem aj z hruskou je vysoka a ma vela hrusiek malych ale tak isto nevyuzitelne plody myslite ze ju treba zrezat aspon nekde nad zaciatkom koruny ? dakujem za vase rady a vas cas ak by pomohla foto tak kludne pofotim rad by som zachranil co sa da a nechcem zase znicit te stromky radsej si neham poradit

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.