Dubová šatníková skriňa s policami

02.02.2015
Dubová šatníková skriňa s policami

Masívna, stabilná, dlhoveká – tak by sa dala charakterizovať táto polica z hrubých dosák. Pre pevnosť a tvrdosť dubového dreva by ste mali mať kvalitné náradie. Po namontovaní dverí z nej môže byť praktická skriňa. Ideálna do predsiene. Vďaka veľkému objemu v nej uskladníte množstvo vecí.

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 3 dni
náklady: do 5OO €
ľudia: 2
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                           496 €
na policu 1 700 × 2 000 × 370 mm a policu na topánky 1 300 × 700 × 370 mm s hrúbkou steny 40 mm
• dubové fošne                   400 €
omietané, suché, vlhkosť max. 10 %, 100 × 50 × 2 000 mm, 44 ks (9,10 €/ks)
 dubové hranolčeky           10 €
hobľované, 30 × 30 × 360 mm, 5 ks (2 €/ks)
• spojovací materiál            53 €
pozinkované skrutky 8 × 140 mm, pohon TX40, 60 ks (0,83 €/ks), antikorové skrutky tr. C1/C2, 4 × 50 mm, pohon TX15, 15 ks (0,2 €/ks)
• voskový náter                   21 €
napr. Blanchon s včelím voskom (30 €/1 l)
• polyuretánové lepidlo      12 €
napr. Rhenocoll (12 €/0,7 l)

NÁRADIE
 pokosová (kapovacia) píla
 zrovnávacia hobľovačka
s pracovnou šírkou 400 mm (400 mm hrúbkovačka)
 ručná fréza
so stopkovou frézou 3 mm, vnútorne pologuľatá
 pásová brúska
 ručná okružná píla
 akumulátorový skrutkovač
dvojrýchlostný, min. krútiaci moment 60 Nm
 vrtáky
Forstnerov (Ø 25 mm), obyčajný vrták (Ø 6 mm), dĺžka aspoň 100 mm
 štetec
 bity TX40, TX15  

PRACOVNÝ POSTUP

Skriňa s policami

1. VÝROBA LATOVKY
Všetky fošne nahrúbkujeme na 95 mm. Budú rovnako široké po celej dĺžke. S použitím lepidla ich silno zovrieme každých 50 cm na 24 hod. 

Skriňa s policami

2. SKRACOVANIE
Zlepené kusy obrúsime pásovou brúskou a po dĺžke zrežeme ručnou okružnou pílou na rovnakú šírku 370 mm. Obe strany musia byť absolútne rovnobežné. 

Skriňa s policami

3. HRÚBKOVANIE
Dosky obojstranne nahrúbkujeme na hrúbku 40 mm. Pozor, pracovný stôl musí byť úplne čistý a namazaný, aby pri styku železa s dubom nevznikli čierne škvrny! 

Skriňa s policami

4. PRESNÉ REZANIE
Pomocou veľkého uholníka si naznačíme presné čiary a okružnou pílou si všetky diely skrátime na potrebné rozmery. 

Skriňa s policami

5. ÚPRAVA HRÁN
Všetky pozdĺžne hrany zrazíme ručnou frézou tak, aby vznikli oblé rohy, nerovnosti dohladíme ručne šmirgľom, no vždy iba v smere vlákien. 

Skriňa s policami

6. VOSKOVÝ NÁTER
Na všetky diely použijeme transparentný náter na zvýraznenie štruktúry dreva a jeho prirodzenej farby. Zabezpečí aj jeho ochranu a ľahšiu údržbu. 

Skriňa s policami

7. NOHY
Na spodné strany pripevníme spodné nohy, na ktorých bude nábytok stáť. Antikorové skrutky zapustíme aspoň 2-3 mm do dreva aj s hlavičkou. 

Skriňa s policami

8. ŠIROKÉ DIERY
Na všetkých miestach budúcich spojov (asi 50 mm od kraja dosky) Forstnerovým vrtákom vyvŕtame diery na zapustenie skrutkových hláv do hĺbky asi 5 mm. 

Skriňa s policami

9. K SPODNEJ DOSKE
Všetky široké diery prevŕtame dlhým vrtákom (Ø 6 mm). Dbáme na kolmosť vŕtania. K spodnému dielu skrutkami pripevníme zvislé steny. 

Skriňa s policami

10. VRCHNÁ DOSKA
Rám postavíme a dosku priskrutkujeme zvrchu. Skrutky doťahujeme pevne, lebo vďaka svojej mohutnosti plnia dve úlohy – pevne spájajú a zároveň tzv. zavetrujú. 

Skriňa s policami

11. UPEVNENIE POLÍC
V stredoch širokých dier opäť vrtákom (Ø 6 mm) prevŕtame diery cez oba spájané materiály – preto, aby nám mohutné skrutky (8 × 140 mm) neroztrhli materiál. 

Skriňa s policami

12. OCHRANNÉ ZOVRETIE
Napriek predvŕtaniu treba doťahovanú policu stlačiť stolárskou zvierkou, ide o prevenciu prasknutia materiálu. 

Skriňa s policami

13. ODDIELY A POLICE
Postupne domontujeme všetky priehradky a police, každý diel je spojený 4 skrutkami 8 × 140 mm. Ich rozmiestnenie je vecou našej predstavy. 

Skriňa s policami

14. ULOŽENIE TYČE
Diel na uloženie vešiakovej tyče je z jedného kusa dreva prevŕtaného vykružovacím vrtákom a rozrezaného v polovici. Nie je namontovaný v strede steny. 

Skriňa s policami

15. VEŠIAKOVÁ TYČ
Odrežeme si vešiakovú tyč. Otvor, do ktorého vchádza, má byť o 3 až 5 mm väčší ako jej priemer. Nemusíme ju pripevniť, lebo sa v priehlbine udrží vlastnou váhou. 

Skriňa s policami

16. SKRINKA NA TOPÁNKY
Najskôr vyrobíme vnútro, potom pripevníme jej spodok a boky. Zvislé priehradky umiestnime nepravidelne, aby sme ich mohli pohodlne priskrutkovať. 

Skriňa s policami

17. HOTOVO
Skrinky môžeme vzájomne spojiť skrutkami. Prípadné ošúchané miesta pri montáži môžeme opätovne pretrieť voskovým náterom a handričkou zahladiť dostratena. foto: Richard Bielek

skriňa s policami
      HOTOVO

DOBRÉ RADY

BEZPEČNOSŤ
Hotovú otvorenú policu podložte do roviny a pripevnite aspoň dvoma uholníkmi na vrchu k stene budovy! Uvedomte si, že váha uvedeného celku bez vecí presahuje 250 kg!

SPRÁVNA VLHKOSŤ DREVA
Všetky fošne musia mať pred lepením najvyššiu prípustnú jadrovú vlhkosť 10 %, ideálne do 8 %, keďže dub je veľmi krásna, no svojská drevina a pri sušení sa uvoľňujú obrovské napätia, ktoré môžu zapríčiniť dodatočné praskanie materiálu aj v lepenom spoji!

OLEJE DO INTERIÉRU!
Na povrchový náter nepoužívajte exteriérové oleje, obsahujú rozpúšťadlá a dlhodobo ich uvoľňujú v interiéri. Dnešný trend zo západnej Európy prináša vynechanie lakov, čím sa zabezpečí čo najprirodzenejší vzhľad a difúzne otvorený povrch.

DÔLEŽITÝ JE SILNÝ SKRUTKOVAČ
Používajte ozaj silný, výlučne 18-voltový dvojrýchlostný uťahovací skrutkovač, lebo dub kladie pri skrutkovaní veľký odpor. Doťahujte skrutky na doraz, ale s citom a hlavne držte náradie pevne v oboch rukách, aby vám ich nevykrútilo! Uťahovací moment môže prekročiť 60 Nm, čo je sila viac ako 200 N na rukoväti skrutkovača!!!

SPOJE RADŠEJ BEZ LEPIDLA
V mieste skrutkových spojov jednotlivých dielov už nepoužívajte žiadne lepidlo, bolo by to zbytočné – k použitému voskovému náteru lepidlo nepriľne. Skrutky zabezpečia nerozbitnosť a pevnosť police lepšie, než má historicky známy dubový stôl z druhej svetovej vojny z Vlčieho brlohu.

PRESNÉ SKRACOVANIE DOSÁK
Nastavte si ručnú okružnú pílu na presný pravouhlý rez a veďte ju s presnosťou +/-0,5 mm. Zabezpečíte tým pevné a bezproblémové spájanie a pravouhlosť skrine, keďže použité skrutky vyvíjajú veľkú prítlačnú silu a spoj kopíruje všetky nepresnosti. Alebo si jednotlivé kusy dajte skrátiť u stolára na formátovacej píle.

Text, foto a realizácia: Richard Bielek, WCUT

PR článok 

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
stavitel | 13.02.2015, 10:58
500 eur a tyzden v prdeli, pritom tie police a takisto skrinka na topanky mozu byt z obycajnych lat a nie drahych fosni, fosne by som dal iba ako obvod a tie dlhe priecky a razom to vyjde o polovice menej...nie sme milionari
apo | 03.02.2015, 20:15
za 500e urob si sám???!!!autor je srandista si robí kozy z normálnych ľudí....
bedo | 04.02.2015, 07:44
môžeš si ju kúpiť cca do 200 éčok v Jysku alebo v Ikey. Ale nečakaj, že si do nej budeš môcť uložiť rovnaké množstvo - váhu uskladnených vecí...Po pár rokoch - možno aj hneď keď ju zaplníš sa Ti začne logať - polský materiál je riedky a drevo je len drevo... Takže radšej si vyrob alebo kúp z poriadneho dubového dreva a skriňa Ťa prežije...
Prečítajte si
Reklama