dekorativne detske policky
Galéria (6)

Dekoratívne detské poličky

Detská izba je miesto, ktorému treba venovať osobitnú pozornosť. Jej zariadenie a doplnky by mali podnecovať detskú fantáziu, pôsobiť hravo a okrem funkčnosti by nemali byť skúpe na estetický nápad. Môžu to byť napríklad poličky v tvare domčeka, hradu či stromu. Sú vhodné na uloženie menších hračiek a figúrok. Obrázky a skice nájdete v galérii k článku.

Galéria

Pracovný postup
Najvhodnejším materiálom na výrobu poličiek je smrekové drevo s malou hrúbkou – je ľahké a dobre sa opracúva. Najskôr si pripravíme lišty hrubé 0,8 až 1 cm a široké 4 až 6 cm. Pri výrobe poličky na rozmerovo väčšie hračky, upravíme šírku latiek podľa potreby. Samotná výroba je veľmi jednoduchá. Po narezaní pozdĺžnych a priečnych dielov poličky si v potrebných dĺžkach označíme miesta spojov. Musíme dbať na presnosť, lebo nepresnosti môžu spôsobiť problémy pri spájaní dielov. Pozdĺžne a priečne diely spájame do kríža preplátavaním. Zárez, zodpovedajúci hrúbke latky, vedieme do polovice šírky spájaných dielov. Pomocou dláta ľahko vyštiepime narezanú časť. Vzniknuté hrany jemne obrúsime brúsnym papierom. Obvodové diely je vhodné spájať tenšími klincami. Ak chceme, aby domčeky boli krajšie, doplníme ich konštrukcie širšími latkami, ktoré po montáži vyčnievajú do priestoru. Priamočiarou pílou môžeme zo zvyšných latiek vytvarovať napríklad zábradlie, oblúky, imitácie záclon, ktoré potom nalepíme na prečnievajúcu časť. Deti veľmi obľubujú hračky s pohyblivými časťami. Podobne sa dajú upraviť aj poličky, ak do nich vložíme dvere alebo okná. Ich upevnenie je trochu náročnejšie, ale dá sa zvládnuť. Pri vyrezávaní dverí nesmieme zabudnúť na pohyblivé pánty, ktoré po vyrezaní opracujeme brúsnym papierom do oblúka. Na dielci, do ktorého chceme osadiť dvierka, urobíme asi zárezy hlboké 1 cm, dlhé podľa veľkosti pántov. Vložíme pánty do závesov a zospodu prevŕtame celú konštrukciu vrtákom s malým priemerom. Do vyvŕtaného otvoru vsunieme špajdľu. Poličky povrchovo neupravujeme. Musia byť však dobre opracované. Vhodnou a hygienickou úpravou je voskovanie.

Autor: Ing. Miroslav Vaterka, Vranov nad Topľou
Foto a schémy: Autor

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje