5 dôležitých krokov pri maľovaní nábytku

19.07.2018
19.07.2018 (5) (1)
5 dôležitých krokov pri maľovaní nábytku

Skvelým nápadom, ako si vynoviť bývanie, je napríklad premaľovať  starý nábytok. Toto poľahky dokážete aj svojpomocne. Na čo si dať však pri maľovaní nábytku pozor?

1. Nevynechajte šmirgľovanie

Môže sa vám to zdať ako zbytočná práca, ale verte tomu, že to tak nie je. Existujú síce základné nátery, ktoré sľubujú, že ich netreba šmirgľovať, ale prax ukázala ináč. Rovnomerne ošmirgľujte každú časť nábytku, ktorý chcete maľovať tak, aby ste nepoškodili samotný materiál. Oplatí sa striedať smer a rýchlosť brúsenia.

Maľovanie nábytku

2. Odstráňte zvyšky

Celý priestor, ktorý ste ošmirgľovali a budete natierať, dôkladne poutierajte handričkou. Nepoužívajte papierové utierky.

3. Základný náter

Základný náter je vhodnejšie natierať pomocou malého valčeka – miniatúry toho, ktorý sa používa na steny. Na vzdialenejšie miesta môžete použiť penovú hubku na tyči, určenú na čistenie fliaš. Keď natriete všetky časti, nechajte náter dôkladne zaschnúť. Po vyschnutí veľmi jemne ošmirgľujte všetky vyčnievajúce kúsky stekajúcej farby, ktorá zaschla, aby bol povrch hladký. Poutierajte.

Maľovanie nábytku

4. Hlavný náter

Po základnom nátere prichádza na rad samotný hlavný náter. Na aplikovanie náteru je tiež vhodné použiť mini-valček. Aplikujte ním tri vrstvy farby a každý náter nechajte približne šesť až osem hodín usušiť. Vždy, ak sa vám podarí farbou vytvoriť nejaké hrbolčeky alebo „stekance“, po uschnutí ich ošmirgľujte. Brúsny papier môžete používať rovnaký, ale nie handričku, ktorou utierate. Tú treba vždy čistú. Nezabudnite po každom šmirgľovaní dôkladne odstrániť všetky nečistoty.

Maľovanie nábytku

5. Ochranný náter

Nie je to povinnosťou, ale oplatí sa dať vášmu dielu aj ochranný náter. Opäť penovým valčekom naneste ochranný náter, ktorý ste si vybrali podľa potreby, použitia a umiestnenie nábytku. Prechádzajte valčekom po povrchu veľmi opatrne a zľahka, aby ste vyhladili všetky bubliny, ktoré sa pri práci s penovým valčekom môžu vyskytnúť. Posledný náter nechajte zaschnúť 72 hodín. Potom môžete váš vynovený kúsok nábytku používať.

Maľovanie nábytku

Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Lewis | 20.07.2018, 16:22
Neoblbuj normarnych ludi prosim
Prečítajte si
Reklama