Idete do stavby pergoly prvý raz? Na výber máte stavebnicový systém

16.04.2017
Idete do stavby pergoly prvý raz? Na výber máte stavebnicový systém

Dnes je už na trhu široká ponuka profesionálne zhotovených pergol - stavebníc, ktoré vám na presných strojoch vyrobia aj namontujú. Takzvané pergolové systémy umožňujú vytvárať aj prístrešky na auto alebo na posedenie v záhrade. Pergola však nemá strechu ani steny.

PRACOVNÝ POSTUP

Pergola na zákazku

PRI DOME
Pri montáži jednoduchej pergoly ako prístavby k domu sa po vytvorení základov najprv primontujú stĺpy ku kovovým pätkám.

Pergola na zákazku

NA STENU
Na stenu domu namontujeme skrutkami na závitové tyče s priemerom 10 mm nosný trám.

Pergola na zákazku

KROKVY
Osadíme krokvy. Z výroby sú naimpregnované a niekoľkokrát nastriekané odolným lazúrovým náterom. Miesta rezov sa pretrú priamo na mieste.

Pergola na zákazku

DELIACA STENA
Keďže na stenu môže tlačiť veľký vietor, stĺpy sú zhotovené z hrubých trámov 150 × 150 mm. Aj oceľové pätky musia byť z plechu s hrúbou 4 mm. Betónový základ je v nemrznúcej hĺbke.

Pergola na zákazku

MONTÁŽ DIELCOV
Žalúziové dielce sú vyrobené v dielni, na stavbe sa len zmontujú. Foto: ŠINKO - DREVOVÝROBA

Pergola na zákazku

PERGOLY
Nasleduje montáž s osadením krokiev. Krokvy sa pripevňujú k nosnému trámu a zaistia sa šikmo vedenými skrutkami v blízkosti dlabu. Foto: ŠINKO - DREVOVÝROBA

Pergola na zákazku

TIENIACA STENA
Môže byť použitá aj samostatne bez pergoly ako tieniaci prvok počas letných horúčav. Je posuvná, takže v prípade potreby môže na vstup dopadať slnečné svetlo. Foto: ŠINKO - DREVOVÝROBA

Pergola na zákazku

PRÍSTREŠOK
Súčasťou pergolových systémov sú aj prístrešky na auto. Využívajú sa pri nich skôr pevnejšie strešné konštrukcie než tie pergolové - napríklad stojatá stolica. Foto: ŠINKO - DREVOVÝROBA

Pergola na zákazku

MONTÁŽ KROKIEV
Zdvojené krokvy prenesú veľkú záťaž vtedy, keď sú navzájom spojené hrubými skrutkami v rozstupoch asi 40 - 50 cm. Foto: ŠINKO - DREVOVÝROBA

Pergola na zákazku

OSEDLANIE
Nosný trám je osedlaný radom krokiev. Foto: ŠINKO - DREVOVÝROBA

Pergola na zákazku

PERGOLY
Nasleduje montáž plného debnenia, tesniacich asfaltovaných pásov a strešného šindľa. Ten zaťaží konštrukciu (aj peňaženku) najmenej. 

 

MÁ PERGOLA STRECHU?

Pergola na zákazku

PERGOLA

Je to ľahká okrasná stavba umiestnená obvykle v záhrade alebo v parku. Spravidla ju tvoria voľne stojace stĺpov, čo sú najčastejšie (rôzne masívne) hore prepojené trámy. Je to tiež prvok záhradnej architektúry používaný v sadovníckej tvorbe. Používa sa ako ozdobný prvok najmä pre rast popínavých rastlín, ktoré vytvoria nad priestorom pod pergolou zatienené miesto vhodné na posedenie a odpočinok. Pergola môže byť vhodným architektonickým doplnkom k ďalším podobným obytným stavbám, ako sú záhradné altány či otvorené verandy a pod. Často sa s nimi môžeme stretnúť napríklad v zámockých záhradách.

Pergola na zákazku

PRÍSTREŠOK, ALTÁN
Okrem klasických, na zákazku vyrobených drevených pergol sú vyrábané a predávané typizované prístrešky z rôznych materiálov, ktoré je možné umiestniť v blízkosti budovy alebo aj samostatne. Tieto prístrešky s markízami a žalúziami poskytujú aj pevnú (napríklad aj priehľadnú) ochranu zo strán. Výrobcovia ich niekedy označujú ako "pergolové systémy". Konštrukciou, funkciou i vzhľadom sa úplne líšia od pergol.
(text: cs.wikipedia.org)

Text: Stanislav Botur, Vladeko, Wikipedie
Foto: ŠINKO - DREVOVÝROBA, sinko.sk; Vladeko, vladeko.cz; isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Praktické rady, tipy a návody každých 7 dní.
 

Prečítajte si
Reklama