Ako zaistiť strom, ktorý ohrozuje váš dom?

fixácia stromu, ktorý ohrozuje dom
Zdroj: Filip Droppa

V dosahu nášho domu je borovica, ktorá je síce zdravá, no značne nahnutá. Preto sme sa rozhodli (kým sa nezreže), že ju zaistíme oceľovým lanom, aby ju vietor nevyvrátil na strechu nášho domu.

Budete potrebovať

Materiál

oceľové lano s dostatočnou hrúbkou a dĺžkou (my sme použili 6 × 7 (1 mm) s dĺžkou asi 15 m), spojky 6 ks (zodpovedajúce hrúbke lana), poistné matice: 12 ks

Náradie

rebrík, napínací mechanizmus/vidlicový kľúč alebo uťahovač s nadstavcom

Náklady

0,60 € – 1 spojka na lano

poistná matica 0,07 €/1ks

oceľové lano 6×7 (1 mm) 0,12 €/m

 

Časová náročnosť: 1 hodina
Počet osôb: 1
Zručnosť: začiatočník
Obdobie: celoročne
fixácia stromu, ktorý ohrozuje dom
Situácia. | Zdroj: Filip Droppa

Postup práce

oceľové lano
Zdroj: Filip Droppa

Prichystáme si potrebný materiál a náradie na upevnenie lana o strom. My sme použili zvyšné oceľové lano, spojky a matice sme dokúpili. Pre istotu sme sa rozhodli dokúpiť poistné matice na zaistenie a proti povoleniu tých pôvodných v spojkách.

fixácia stromu, ktorý ohrozuje dom
Zdroj: Filip Droppa
fixácia stromu, ktorý ohrozuje dom
Zdroj: Filip Droppa

Oprieme rebrík o strom a snažíme sa dostať aspoň do polovice výšky stromu. Lano sa snažíme obtočiť ponad konár, aby sa nezošmyklo dole.

fixácia stromu, ktorý ohrozuje dom
Zdroj: Filip Droppa

Lano sme okolo stromu obtočili 1-krát (ideálne by bolo 2-krát, ale na to by nám už lano nevystačilo). Na spojenie sme použili 3 spojky, ktoré sú od seba vzdialené cca 10 cm. Matice sme doťahovali na maximum a následne sme doplnili aj poistné matice.

fixácia stromu, ktorý ohrozuje dom
Zdroj: Filip Droppa

Druhý koniec lana sme pripevnili na strom, ktorý je v opačnom smere ako smer, v ktorom nechceme, aby strom spadol (v našom prípade nebol kolmo za ním, ale zboku). Lano sme umiestnili cca 1 m od zeme a obtočili ho 2-krát.

fixácia stromu, ktorý ohrozuje dom
Zdroj: Filip Droppa

Pred zaistením spojok sme lano čo najviac napli.

Rady na záver

Ak máte v pláne ponechať strom týmto spôsobom dlhodobo zaistený, odporúčame matice po dotiahnutí ošetriť vazelínou, aby nezhrdzaveli a rovnako nechať medzeru medzi lanom a stromom, aby mohol rásť a lano sa doň nezarezávalo.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestePre ešte lepšie zaistenie môžete strom zabezpečiť ďalším lanom z iného uhla a vytvoriť tak akoby písmeno V.

Raz za čas odporúčame matice skontrolovať a podľa potreby dotiahnuť.

Pred prácou je ideálne kúpiť viac spojok, nám pri doťahovaní 2 zo 6 praskli.

Keďže je terén okolo stromu nestabilný a členitý, odporúčame, aby niekto počas práce istil rebrík, predíde sa tak možnému pádu a zraneniam.

Ak nie ste majiteľom stromu alebo pozemku, pred zaistením je potrebné kontaktovať majiteľa.

Autor: Ing. Filip Droppa

Komentáre

  1. Miroslav says:

    Pán Droppa, Vy nezaisťujte strom, ale radšej vlastný dom. Najjednoduchšie je k tejto práci prizvať človeka ktorý sa prácou s motorovou pílou profesionálne živý,(nie odborníka) a ten Vám strom bezpečne zvalí na stranu kde nič neohrozí. Tak ako z prenikania vlhkosti aj z takejto jednoduchej veci ste spravili vedeckú prácu. V závere ste dávali viacero rád. Posledná bola, že treba oboznámiť prípadného majiteľa. Ja Vám (a nielen Vám) dám iba jednu: Najprv podrežte a potom ak chcete, oznamujte. Lebo ak majiteľ tomuto nebude naklonený, nikto ho nedonúti strom odstrániť. A ak Vám zakáže manipuláciu s jeho majetkom, prípadne vstup na jeho pozemok a Vy sa odhodláte k odstráneniu stromu, koledujete si o veľký problém zo strany majiteľa ale aj, že Vám pri nejakej smršti rozbije strechu a pol domu. Doslova tu platí: Najprv strieľaj a až potom zakrič stoj !!! Nechápem ako človek s Vaším vzdelaním nedokáže uvažovať trochu racionálne.

  2. Ladislav says:

    Vazeny pane, Nemate ani tucha o prirode (stromoch). Tymto ste mu podpisali trest smrti. Lano, ktore ste okolo neho obviazali, do par rokov sposobi, ze odumrie vrchol borovice (akehokolvek stromu) a vy ho budete vyrezat tak, ci tak. Ale budete mat drevo na kurenie (to v pripade, ze vam ten vrchovec nespadne na strechu vasej chalupy. To budete mat dreva ovela viac z opravy krovu). Nepochopim, preco sa ludia pustaju do takeho niecoho. Ze to je lacnejsie? Dnes ano. A co o rok dva. Naco ludia studuju, ked hocikto dokaze to co oni a za ovela menej penazi? Drzim vam palce. Asi ste vyrastali v “kralikarne“

  3. Pozdravujem pán Ladislav, v radách na záver som odporúčal nechať priestor medzi lanom a stromom aby mohol rásť a lano sa do neho nezarezávalo a po druhé, strom do konca roka pôjde dole. Toto riešenie je dočasné.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.