prírodné farby
Galéria (13) Zdroj: iStock

Prečo si na steny vyberať prírodné farby

Prírodná farba (tiež ekologická farba alebo organická farba) je všeobecný názov pre všetky farby vyrobené z prírodných surovín. Sú rastlinného alebo minerálneho pôvodu. Výrobcovia prírodných farieb sa vzdávajú chemických rozpúšťadiel, ktoré môžu mať významný vplyv na klímu v interiéri.

Galéria

interiérová farba
interiérová farba
interiérová farba
interiérová farba
prírodné farby
prírodné farby
prírodné farby
prírodné farby

Bežné farby na steny, nazývané aj emulzné, sa obvykle vyrábajú na báze disperzie syntetických živíc. Sú relatívne ľahko spracovateľné a umožňujú atraktívny celkový farebný az. Tieto farby však zvyčajne obsahujú látky, ktoré sa po vyschnutí uvoľňujú do vzduchu a môžu príliš zaťažiť čuch i celý organizmus.

Kvalitatívne ekvivalentný konečný výsledok môžete však dosiahnuť, aj keď sa vyberiete ekologickou cestou, a to prírodnými farbami. Kvalitné prírodné suroviny zabezpečujú bezproblémové a neškodné spracovanie prírodných farieb bez použitia chemických rozpúšťadiel, z ktorých by sa uvoľňovali škodlivé emisie a negatívne ovplyvňovali vnútornú klímu. Niektoré prírodné suroviny majú charakteristickú prirodzenú vôňu – nespôsobujú však žiadne poškodenie zdravia, a preto sú prírodné farby ideálne do všetkých obytných priestorov, najmä do detských izieb a spální. Niektoré prírodné farby, napríklad kazeínová, sú „vodotesné“, a preto sú vhodné aj do vlhkých miestností.

Ak citlivo reagujete na pachy, niektoré vône rýchlo vnímate ako nepríjemné. Tie môžu vážne ovplyvniť pocit pohody, najmä ak ide o čerstvo natreté steny. Môžu sa naďalej dlhodobo odparovať a do ovzdušia nepretržite uvoľňovať látky, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé. V najhoršom prípade vyvolávajú aj alergie.

Pri hľadaní farby, ktorá bude pre vás „bezproblémová“, sa môžete stretnúť s výrazmi „eko“, „bio“ alebo „natur“. Pri výbere takzvaných prírodných farieb, ekologických farieb alebo organických farieb by ste však mali byť opatrní. Niekedy sú v nich iba jednotlivé syntetické zložky nahradené prírodnými, čo nemusí stačiť na vytvorenie „skutočne prirodzenej farby“. Vyžaduje si to optimálny výber a správnu kombináciu rastlinných a minerálnych surovín.

zelená prírodná farba
Zdroj: shutterstock

Aké sú výhody prírodných farieb na steny?

Návrat k čiastočne veľmi starým prírodným maľovkám je na vzostupe. Farebná paleta výrobcov sa stále viac rozširuje. Už si ich nemusíte sami miešať a ich aplikácia je čoraz jednoduchšia.

• Zdravotne neškodné. Konvenčné emulzné farby obsahujú chemické rozpúšťadlá. Aromatické uhľovodíky sa často používajú na zlepšenie roztierateľnosti náteru, zabezpečujú ľahkú aplikáciu a rovnomerné pokrytie. Dé pre údržbárov, zlé pre vnútornú klímu. Rozpúšťadlá sa šíria do miestnosti ešte roky po maľovaní a zaťažujú zdravie obyvateľov. Je to nevhodné hlavne v spálňach. Prírodné farby nepoužívajú chemické rozpúšťadlá, a tak zaisťujú zdravé životné prostredie. Voda sa používa vo väčšine prírodných farieb. Upozornenie: Žiaľ, nie všetci výrobcovia sa obávajú konzervačných látok. Farby pripravené na maľovanie obsahujú tiež chemické konzervačné látky, pretože inak by nevydržali dlho (napríklad ílové farby). Ak ste alergik, ktorý reaguje na konzervačné látky, odporúčame prečítať si zloženie farby na obale.

• Proti plesniam. Niektoré prírodné farby na steny sú známe svojimi dezinfekčnými vlastnosťami. Vápenné farby vďaka vysokej hodnote pH nedávajú plesniam a baktériám šancu. Preto sú zvlášť vhodné do miestností alebo na jednotlivé steny, ktoré sú náchylné na vlhkosť. Tvorbu plesní môžete mať pod kontrolou aj pomocou silikátových farieb. Minerálny substrát, s ktorým sa kombinujú, totiž nevytvára živnú pôdu plesní.

• Nízka citlivosť na prach. Steny natreté prírodnými farbami sa elektrostaticky nenabijú, preto sa na nich neusádza toľko prachu. Z toho majú úžitok najmä alergici.

miešanie prírodnej farby
Zdroj: iStock

Spotreba prírodnej farby

Počet vrstiev prírodnej farby potrebný na dostatočné pokrytie závisí od podkladu, často postačí len jeden náter. Veľmi nasiakavé podklady je možné vopred ošetriť prírodným hĺbkovým základným náterom. Vysokokvalitné prírodné farby sú vhodné na širokú škálu podkladov, navyše sa s nimi veľmi ľahko pracuje.

natieranie prírodnou farbou
Zdroj: iStock

Malý slovník maliara

• Čo znamená bez aromatických látok?
Aromatické látky sú kvapalné uhľovodíky odvodené od benzénu (xylén, toluén) a používané ako rozpúšťadlo alebo na dezinfekciu. Sú považované za veľmi škodlivé pre zdravie.

• Čo znamená bez rozpúšťadla?
Rozpúšťadlá obsahujú uhľovodíkové látky, ktoré sa po spracovaní odparia v miestnosti. Výrobky neobsahujúce rozpúšťadlá sú založené hlavne na vode.

• Čo znamená rozpustný vo vode?
Schopnosť určitých látok úplne sa rozpustiť vo vode.

prírodné farby
Zdroj: iStock

Nevýhody prírodných farieb na steny

Náklady. Dý prírodný náter na stenu je zvyčajne drahší ako konvenčný disperzný náter v strednom cenovom segmente.

Obmedzená paleta farieb. Paleta odtieňov je pri väčšine prírodných farieb na stenu menšia ako pri disperzných farbách, ktoré si môžete dať v obchode namiešať vo všetkých možných odtieňoch. V posledných rokoch sa však paleta prírodných náterov natoľko rozšírila, že už nie je čo hľadať.

Podklad. Prírodné farby na steny sú priedušné a dokážu regulovať vlhkosť. Svoje pozitívne vlastnosti však vo vnútornom prostredí rozvíjajú iba vtedy, ak boli aplikované na správny povrch. Minerálne farby, ako napríklad vápenné alebo silikátové, najlepšie fungujú na minerálnych substrátoch. Hlinené farby majú účinok regulujúci vlhkosť, iba ak sú nanášané na hlinenú omietku alebo iný povrch prepúšťajúci vodnú paru. Ak týmto detailom venujete pozornosť, nie je to nevýhoda.

Vône. Charakteristickú prirodzenú vôňu niektorých prírodných surovín považujú niektorí majstri za nepríjemnú. V žiadnom prípade to nie je škodlivé.

natieranie prírodnými farbami
Zdroj: shutterstock

Druhy prírodných farieb

Prírodné nástenné farby zahŕňajú disperzné farby na báze prírodných živíc, ílové (hlinené) farby, vápenné farby, silikátové farby a kazeínové farby. V závislosti od zloženia môžete prírodné farby použiť na rôzne druhy podkladov.

V závislosti od zloženia a vlastností sú niektoré farby vhodnejšie len na určité podklady a taktiež sa s nimi môže odlišne pracovať. Minerálne farby, ako sú silikátové, vápenné a ílové, sú vhodné iba na minerálne podklady. Na druhej strane disperzia prírodných živíc sa zasa de aplikuje aj na tapety a staré nátery.

Disperzné farby

Emulzia na báze prírodnej živice je najuniverzálnejšia prírodná farba na steny a je odolná proti oteru a umývateľná. Disperzné farby na báze prírodných živíc sú spravidla bez rozpúšťadla a sú riediteľné vodou. Na rozdiel od konvenčných emulzných farieb so syntetickými živicami nepotrebujú žiadne chemicko-syntetické konzervačné látky, ako sú izotiazolíny. Okrem živice ako spojiva zvyčajne obsahujú oxid titaničitý ako pigment, mastenec a celulózu.

Výhody

+ Veľmi paropriepustné a priedušné, vytvárajú svojou charakteristickou vôňou prírodné prostredie, sú antistatické, utierateľné a umývateľné po zaschnutí, málo náchylné na plesne, riediteľné vodou, obsahujú málo znečisťujúcich látok a majú vysokú kryciu schopnosť.

Nevýhody

Farby obsahujúce terpén nie sú vhodné pre alergikov.

Vhodné podklady

Minerálne podklady, omietky, sadrokartónové dosky, hrubé tkané tapety, staré disperzné nátery. Podklad musí byť čistý, suchý, neutrálny a pevný.

 

Hlinené farby

Prírodné hlinené farby boli špeciálne vyvinuté na maľovanie povrchov hlinených omietok. Obsahujú zmes hliny, ílu, piesku a škrobu. Všetky zložky sú prírodného pôvodu a neobsahujú rozpúšťadlá. Farebný pigment je farba použitých odrôd ílu a hliny. Na vytvorenie ďalších odtieňov možno použiť hlinené pigmenty. Prírodné hlinené farby je možné niekoľkokrát natrieť, treba ich nechať de vyschnúť a dostatočne priestor vyvetrať. Pri de nasiakavom povrchu sa s hlinenými farbami pracuje veľmi ľahko. Na vlhké povrchy nie sú prírodné hlinené farby veľmi vhodné.

Výhody

+ Viažu pachy a neutralizujú znečisťujúce látky, sú bez rozpúšťadiel a konzervačných látok.

Nevýhody

Pri čerstvo namiešaných farbách môžu byť odchýlky v odtieni, treba namiešať viac farby.

Vhodné podklady

Hlinené omietky, minerálne omietky, sadrokartónové dosky a sadrové drevovláknité dosky a pevné nátery. V prípade, že chcete použiť tieto farby na staré minerálne alebo disperzné nátery, odporúčame najskôr urobiť skúšobný náter na malej ploche, aby ste sa presvedčili, či je táto farba vhodná.

interiérová farba
Zdroj: www.kreidezeit.sk

Prírodná hlinená farba na steny

Spotreba: cca 0,125 kg/m²/náter
Cena: 22,80 €/5 kg
www.alfanatur.sk

Vápenná farba

Bola najdôležitejšou farbou na steny pred príchodom emulzných farieb vytvorených na základe syntetických živíc. Pôvodne pozostáva výlučne z haseného vápna a vody. Vápno slúži ako spojivo a ako pigment. Vysoká hodnota pH vápna pôsobí prirodzene proti plesniam a baktériám. Preto pri maľovaní používajte rukavice a ochranné okuliare. Dnes dostanete v obchodoch už hotové vápenné farby. Obsahujú ďalšie minerálne pigmenty a spojivá, čo výrazne zlepšuje jej kryciu schopnosť.

Výhody

+ Vysokopriepustná pre vlhkosť, odolná proti šmuhám, vhodná do vlhkých miestností vďaka účinkom regulujúcim vlhkosť, môže byť zafarbená vápennými pigmentmi, môže sa natierať tak často, ako je potrebné, prírodný dezinfekčný účinok vápna, relatívne lacná.

Nevýhody

V niektorých prípadoch môže zanechať škvrny, oblasť použitia nie je príliš veľká, zvyčajne treba aplikovať niekoľko náterov, pretože niekedy nemá až také dé krytie.

Vhodný podklad

Ideálna na podklady na báze vápna a na sanačné omietky, vhodná na steny po záplavách, nevhodná na tapety, drevo.

interiérová farba
Zdroj: JUB

JUPOL BIO vápenná vnútorná farba

Spotreba: cca 90 – 100 ml/m²/náter
Cena: 12 €/5 l
www.jub.sk

Kazeínová farba

Patrí medzi disperzné farby a je zložená z kriedy, vody, bóraxu a kazeínu. Kazeín sa vyrába z mlieka. Je to vlastne nízkotučný odstredený tvaroh, ktorý s bóraxom vytvorí vodotesné prepojenie. Na minerálnych povrchoch vytvárajú kazeínové farby paropriepustný povrch, odolný proti oteru, ktorý má výbornú kryciu schopnosť a po nanesení de schne. Farby na báze kazeínu sú vhodné do suchých priestorov. Napriek tomu, že v súčasnosti nie sú veľmi populárne, odborníci ich považujú za kvalitné a veľmi ekologické. Už pred tisícročiami vedeli ľudia, že vápno zmiešané s tvarohom je vynikajúcim spojivom pre farby a lepidlá. Niektoré z týchto prác sú ešte dnes zachované v kostoloch a múzeách.

Výhody

+ Dá krycia schopnosť, odolná proti oteru, paropriepustná, kompostovateľná bez nežiaducich látok, tónovateľná s vhodným pigmentom, lacná.

Nevýhody

Namiešaná farba má obmedzenú životnosť, bez pridania vápna alebo bóraxu je citlivá na plesne.

Vhodný podklad

Hlinené a vápenné omietky, kameň, betón, drsné vláknité a čisto papierové tapety, sadrokartón, sadrovláknité dosky. Podmienene je použiteľná aj na staré disperzné nátery, ale len po natretí skúšobných plôch s kladným výsledkom. Veľmi nasiakavé alebo nerovnomerne nasiakavé podklady sa musia penetrovať kazeínovým základom.

interiérová farba
kreidezeit | Zdroj: www.kreidezeit.sk

Kazeínová biela farba na hlinené omietky

Spotreba: cca 0,15 – 0,20 kg/m²/náter
Cena: 42 €/5 kg
www.kreidezeit.sk

Silikátová farba

V minulosti sa využívala skôr ako farba na natieranie fasády, ale dnes si už našla cestu aj do interiérov. Čistá silikátová farba (minerálna farba) neobsahuje škodlivé látky, je priedušná, odolná proti plesni a mimoriadne trvanlivá. Pri výrobe silikátových farieb sa ako spojivo používa vodné sklo. Ďalšími komponentmi sú mastenec, krieda, mramorová múčka a, samozrejme, farebné pigmenty. Má vynikajúcu odolnosť proti oteru, preto sa používa na miestach so zvýšenými hygienickými nárokmi alebo na vlhnúcich miestach. Povrch zostáva napriek tomu paropriepustný.

Výhody

+ Odolný nepriehľadný náter, dezinfekčný účinok, dá paropriepustnosť, prírodné zloženie, malé až žiadne znečistenie vzduchu v miestnosti, tónovateľná špeciálnym pigmentom.

Nevýhody

Disperznosilikátové farby nie sú riediteľné vodou, obsiahnutá spájacia látka môže uvoľňovať emisie.

Vhodný podklad

Vápenný, vápennocementový i cementový podklad i na neomietnuté murivo.

interiérová farba
KlimaColor | Zdroj: Baumit

Interiérová silikátová farba Baumit Klima Color

Vysokokvalitná biela prírodná silikátová farba do interiéru s vysokou krycou schopnosťou.

Spotreba: cca 0,25 l/m²/náter
Cena: 63 €/14 l vedro
www.baumit.sk

Ako spoznať v obchode ekofarby?

Medzi výrobcami nie je presne stanovené, čo presne ekofarba je. Pri ich výbere vám však môžu pomôcť tieto environmentálne logá. Výrobkom bývajú udelené na základe platných národných alebo európskych kritérií.

logo

Text: redakcia
Foto: isifa/shutterstock, istock
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Lucia says:

    Dobrý den. Chcela by som použiť vápennu farbu do spálne koli alergií ale uz sme tam dali klasicky primalex. Nevadi ak to len pretrieme alebo to vyžaduje nejaku predprípravu koli priľnavosti? Dakujem pekne

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje