Kam umiestniť kozub, aby vám nepriniesol sklamanie?

11.01.2016
11.01.2016 (5) (0)
Kam umiestniť kozub, aby vám nepriniesol sklamanie?

Časy kozubov sa vrátili. Miesto si našli rovnako v domácnostiach verných tradičnému štýlu, ako aj v interiéroch moderných domov či dokonca bytov. Umiestnenie je však dôležité. Kozub na nesprávnom mieste vám napriek perfektnému dizajnu môže priniesť sklamanie.

Umiestnenie kozuba - 01_shutterstock_kozub_centrum_249046666

DO CENTRA POZORNOSTI

Urobiť z kozuba solitér, ktorý pritiahne pozornosť v centre priestoru, alebo ho umiestniť do stredu čelnej steny znamená podriadiť ostatné zariadenie a rozmiestnenie nábytku pravidlu dominantného prvku. Koncepcia priestoru sa upína ku kozubu, ale v takomto prípade nemusí byť jednoduché nájsť dostatok plochy na komfortné sedenie. Toto riešenie asi len ťažko splní očakávania človeka, ktorý chce byť čo najbližšie k otvorenému ohnisku. Optimálne riešenie možno nájsť v priestranných interiéroch a obytných plochách, v ktorých sa funkcie viacerých miestností spájajú do jedného celku.

Umiestnenie kozuba - 00_shutterstock_byt_plan_193301270

V STREDE DOMU NAJEFEKTÍVNEJŠÍ

Či už sa rozhodnete umiestniť kozub do stredu miestnosti, k stene, do steny alebo do kúta, vždy sa snažte, aby nebol pri obvodových stenách domu. Z hľadiska tepelných strát je stred domu na prízemí úplne najlepšie miesto. Nechcete predsa vykurovať ulicu, ale svoje bývanie.

Umiestnenie kozuba - 02_shutterstock_kozub_kut_255371830

DO KÚTA?

Priestorovo najúspornejšie je umiestnenie kozuba v kúte miestnosti v uhlopriečnej polohe. Takto sa zvyčajne zaplní inak hluché miesto. Vykurovacie teleso tu z času na čas, podľa chutí domácich, zahorí spravodlivým plameňom kozuba, ktorý sa do priestoru nevnucuje.

Umiestnenie kozuba - 04_shutterstock_kozub_stena278918030

OHEŇ V STENE

Telo omietnuté rovnako ako stena, iba zasklená clona ohniska je v kovovom ráme. Pôsobí ako živý obraz. Kozub zabudovaný do vymurovanej steny zaberá najmenší objem, pozornosť púta najmä vo chvíľach, keď ohnisko ožije ohňom. Dispozičné riešenie takéhoto kozuba zjednoduší susedstvo technickej miestnosti, skladu alebo kotolne. Pri zmene využitia miestnosti sa môže predsadený kozub stať súčasťou murovaného nábytku alebo policovej zostavy.

Umiestnenie kozuba - 03_Kozub_Presadeny_shutterstock_144746737

OHEŇ PREDSEDA

Ak teleso krbu ukazuje svoje vnady v celej veľkosti, a pritom nájde oporu v stene miestnosti, tak profesionáli hovoria o predsadenom krbe. Technicky i priestorovo ide o jednoduchšie riešenie, a preto sa využíva najmä v prípade, že sa majitelia domu či bytu dodatočne rozhodnú pre kozub. Predsadený alebo kozub čiastočne zapustený do steny môže dominovať, ale aj rovnocenne asistovať ostatnému zariadeniu. Všetko závisí od jeho tvaru, použitého materiálu a zladeniu so štýlom interiéru. Priestorovo môže byť vytvarovaný do podoby vyhrievanej lavice.

Text: Martin Kováč, ŠRUBKA, krby-srubka.sk
Foto, kresby :: Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Praktické rady, tipy a návody každých 7 dní.
 

Prečítajte si
Reklama