urcovanie druhov dreva 3. cast
Galéria (10)

Určovanie druhov dreva (3. časť)

Tretím pokračovaním seriálu o dreve ukončíme exkurziu v skupine ihličnatých stromov. V tejto časti sa bližšie pozrieme na borovicu lesnú, borovicu vejmutovku, tis červený a borievku obyčajnú, resp. viržínsku. Ak vám nebudú jasné niektoré pojmy, ktoré používame v súvislosti s charakteristikou dreva, odporúčame vrátiť sa k prvej časti nášho seriálu, kde sme tieto pojmy vysvetľovali.

Galéria

Borovica lesná
Pinus sylvestris L.

Skupina dreva: ihličnany

Popis dreva: jadrové, beľ je široká asi 3 až 10 cm, žltkastá alebo ružovkastá; čerstvo spílené drevo často napádajú drevosfarbujúce huby, ktoré spôsobujú napríklad aj tzv. zamodranie beli (výrazné modré až čierne fľaky v drevnej hmote sú však len estetickým defektom a neznižujú fyzikálne ani mechanické vlastnosti dreva); jadro čerstvo spíleného dreva je spočiatku svetlohnedé, neskôr na vzduchu tmavne na červenohnedý odtieň.

Obr. 1: Trojboký hranol, ktorý ilustruje základné rezy drevom borovice – priečny (vrchná stena), radiálny (stena vľavo) a tangenciálny (stena vpravo).

Charakteristika letokruhov: zreteľná hranica medzi letokruhmi; veľmi ostrý prechod medzi jarným a letným drevom v rámci letokruhu.

Živičné kanáliky: v dreve sú prítomné, veľmi dobre zreteľné, viditeľné na priečnom (P), radiálnom (R) aj tangenciálnom (T) reze.

Stržňové lúče: sú makroskopicky nezreteľné.

Textúra: fládrovaná (T) a pruhovaná (R), drevo je dekoratívne.

Hustota a tvrdosť: drevo je ľahké (ρ12 = 535 kg/m3) a mäkké (28,5 MPa).

Opracovateľnosť: môžeme ho dobre sušiť, opracúvať a povrchovo upravovať (väčší výskyt živice v dreve však môže spôsobovať problémy); drevo beli sa dobre impregnuje.

Trvanlivosť dreva: jadrové drevo je trvanlivé a odolné, beľ je náchylná na zamodranie.

Obr.2: Detail textúry borovicového dreva, zhora nadol priečny rez, radiálny rez beľou, radiálny rez jadrom, tangenciálny rez

Použitie dreva: nachádza široké uplatnenie ako stavebný a konštrukčný mate­riál na vonkajšie aj vodné stavby (pergoly, drevené záhradné steny, telegrafné stĺpy, železničné podvaly, mostové konštrukcie), v nábytkárstve (stoly, stoličky, skrine, komody, kostry čalúneného nábytku, záhradný nábytok), truhlárstve (okná, interiérové a exteriérové dvere, podlahy, schody, obklady vnútorných i vonkajších stien) a chemickom priemysle (buničina, drevitá vlna) atď.; zo živice sa vyrába terpentín, terpentínový olej a kolofónia; kmene borovice lesnej sa kedysi používali aj na výrobu vodovodných potrubí.

Borovica vejmutovka
Pinus strobus L.

Skupina dreva: ihličnany

Popis dreva: jadrové, beľ je široká, žltobiela (často ju postihuje zamodranie); jadro spočiatku žltkastej farby, neskôr červenohnedé; kontrast medzi jadrom a beľou je málo výrazný.

Obr. 3: Základné rezy drevom borovice vejmutovky, na ktorých zreteľne vidieť zamodranie beli.

Charakteristika letokruhov: menej zreteľná hranica medzi pomerne širokými letokruhmi; veľmi plynulý prechod medzi jarným a letným drevom v rámci letokruhu.

Živičné kanáliky: sú v dreve prítomné, veľmi dobre zreteľné a početné, môžeme ich dobre vidieť na (P), (R) i (T) reze.

Stržňové lúče: sú makroskopicky nezreteľné.

Textúra:
slabo fládrovaná T a pruhovaná (R); drevo je málo dekoratívne.

Hustota a tvrdosť: drevo je ľahké (ρ12 = 415 kg/m3) a mäkké (23 MPa).

Obr. 4: Detail textúry dreva vejmutovky – zhora nadol priečny (P), radiálny (R) a tangenciálny (T) rez

Opracovateľnosť: dobre sa suší a opracúva (opracovateľnosť povrchov zhoršuje väčší výskyt živice v dreve), beľ sa impregnuje lepšie než jadro.

Trvanlivosť dreva: jadrové drevo je trvanlivejšie a odolnejšie oproti beli, ktorá je náchylná na zamodranie.

Použitie dreva: výroba prepravných obalov (debien, škatúľ), dverí, okenných rámov, stolárskych výrobkov, zápaliek, drevitej vlny a pod.

Tis červený
Taxus baccata L.

Skupina dreva: ihličnany;

Popis dreva: jadrové, beľ je úzka (do 3 cm) a žltkastá; jadro žlto- až červenohnedé.

Obr. 5: Základné rezy drevom tisu červeného

Charakteristika letokruhov:
môžeme pozorovať zreteľnú hranicu medzi letokruhmi; letokruhy sú veľmi úzke a často aj zvlnené; v rámci letokruhu vidíme stredne ostrý prechod medzi jarným a letným drevom.

Živičné kanáliky:
nie sú v dreve prítomné.

Textúra: fládrovaná (T), pruhovaná (R) a korenicová (zvláštne nepravidelná kresba dreva, ktorá vzniká v oblasti pňa prerastaním koreňov) (T); drevo je veľmi dekoratívne.

Hustota a tvrdosť: drevo je stredne ťažké (ρ12 = 690 kg/m3) a stredne tvrdé.

Opracovateľnosť: dobre sa opracúva i povrchovo upravuje.

Trvanlivosť dreva:
vysoká, drevo je odolné proti biotickým škodcom (hmyz, huby, plesne).

Obr. 6: Detail textúry tisového dreva – zhora nadol priečny (P), radiálny (R) a tangenciálny (T) rez

Ďalšie vlastnosti:
obsahuje vysoko toxickú látku taxín, ktorá sa nachádza v kôre, dreve, ihličí a šupkách semien; prach vznikajúci pri opracúvaní dreva dráždi pokožku a sliznice.

Použitie dreva: drevo je veľmi cenené v umeleckom truhlárstve a rezbárstve; vyrába sa z neho intarzný (drevom ozdobne vykladaný) nábytok, vychádzkové palice, barly či rukoväte dáždnikov; tisové drevo je veľmi pružné, preto sa z neho v minulosti zhotovovali luky, kuše, násady na oštepy a kopije a pod.

Borievka obyčajná
Juniperus communis L.

Borievka viržínska
Juniperus virginiana L.

Skupina dreva: ihličnany

Popis dreva: jadrové, beľ je úzka (do 3 cm) a žltkastá; jadro žltohnedé (borievka obyčajná) až hnedofialové (borievka viržínska).

Obr. 7: Základné rezy drevom borievky viržínskej

Charakteristika letokruhov:
vidíme zreteľnú hranicu medzi letokruhmi; letokruhy sú veľmi úzke a často aj zvlnené.

Živičné kanáliky:
nie sú v dreve prítomné.

Textúra:
fládrovaná (T) a pruhovaná (R); drevo je veľmi dekoratívne.

Hustota a tvrdosť: drevo je ľahké až stredne ťažké (ρ12 = 550 kg/m3) a mäkké.

Opracovateľnosť: dobre sa opracováva i povrchovo upravuje.

Trvanlivosť dreva:
vysoká, drevo je odolné proti hmyzu.

Obr. 8: Detail textúry borievkového dreva – zhora nadol priečny (P), radiálny (R) a tangenciálny (T) rez

Ďalšie vlastnosti: vyznačuje sa charakteristickou vôňou, je veľmi aromatické.

Použitie dreva: nie príliš časté; uplatňuje sa najmä v umeleckom rezbárstve, nábytkárstve na výrobu intarzií, sústružníctve (palice, náustky na fajky a cigarety); drevo borovice viržínskej sa používa na výrobu ceruziek.

Text: Vladimír Gryc, Hanuš Vavrčík
Foto: autori, Elena Bobeková
Zdroj: časopis Urob si sám

Autori pracujú ako vysokoškolskí pedagógovia – odborní asistenti – na Lesníckej a drevárskej fakulte Mendelovej poľnohospodárskej a lesníckej univerzity v Brne

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.