rodinny dom svojpomocne 10.cast vnutorne omietky
Galéria (6)

Rodinný dom svojpomocne (10.časť): Vnútorné omietky

Vnútorné omietky sú už síce hotové, ale farby sú ešte stále v štádiu zvažovania. Keďže ženskému estetickému cíteniu sa to moje mužské len sťažka vyrovná, výber odtieňov nechám pravdepodobne na moju manželku.

Galéria

Vnútorné omietky
Rodinný dom svojpomocne
stavba domu, fasada
Vnútorné omietky

Náklady na omietky: 1 100 €

Čo na to majiteľ?

Omietkovo
Pred kladením tenkovrstvových omietok sme na všetky steny stavebným lepidlom nalepili sieťky. Tým sme zaistili rovnosť stien a predpokladám, že aj zamedzili prípadným prasklinám v dôsledku pohybu stavby. Realizáciu omietok sme však zverili zručným a skúseným remeselníkom, aj keď niektoré časti sme sa rozhodli dokončiť sami. Keďže sme remeselníkov pozorne sledovali, mnohému sme sa pri nich priučili.

Aby sme spevnili rohy, okolo okien sme umiestnili rohovú lištu so sieťovinou.

Každá rada dobrá
Farbu stien v jednotlivých miestnostiach sme riešili individuálne podľa štýlu ich zariadenia. Na maľovanie interiéru máme k dispozícii „technické vybavenie“, preto predpokladáme, že ho budeme realizovať svojpomocne. Aj z tohto dôvodu by sme uvítali radu odborníkov s prehľadom o vlastnostiach farieb, ktoré sú v súčasnosti v ponuke.

Čo na to odborník?

Lepidlo – sieťka – lepidlo
Pred nanášaním omietok musí byť stavba dostatočne vyzretá. Praskaniu stien zamedzí sieťka, tá však musí byť správne nalepená, čo znamená najprv naniesť lepidlo, potom priložiť sieťku a znovu naniesť lepidlo, pričom presahy jednotlivých častí sieťky musia byť minimálne 10 cm. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na penetráciu podkladu pred nanesením.
Typ omietky záleží na výbere majiteľa. Podobne ako vonkajšie omietky však musí spĺňať určité kvalitatívne požiadavky. Popri fyzikálnych vlastnostiach sa do popredia dostáva najmä estetické hľadisko. V ponuke sú rôzne typy minerálnych omietok vhodných do interiéru.

Steny pred lepením sieťok a omietaním. Na stenu sme naniesli lepidlo a naň sme prilepili sieťku. Tá slúži ako podklad pod omietku a zároveň aj ako ochrana pred praskaním stien.

Tapety verzus obklady
Pred maľovaním si musí majiteľ zvážiť, ktoré časti stien budú prekryté tapetami a ktoré obkladom. Steny miestností, v ktorých plánujete tapety, musia byť dôkladne vyrovnané, napr. stierkovou zmesou. Pri použití tenkovrstvových omietok je obklad lepšie lepiť na lepidlo bez využitia omietky na obkladanom úseku.
Trendom posledného obdobia je kombinácia rôznych druhov omietok, obkladov (najmä z prírodného kameňa), tapiet a pastelových farieb. Výber farby záleží na majiteľovi. Trendom sú výrazné farby, ktoré v kombinácii so svetlými vytvoria zaujímavý kontrast. Pri rozhodovaní o farbách do interiéru sa musíte orientovať najmä podľa plánovaného zariadenia.

Stena pokrytá sieťkou čakala na svoje omietnutie.

Svojpomocná maľovačka
V prípade, že plánujete maľovať svojpomocne, bude najlepšie zvoliť klasickú vodou riediteľnú farbu, s ktorou sa jednoducho pracuje. V každej lepšej predajni farieb vám určite radi namiešajú zvolený odtieň a odporučia kvalitnú značku.
Rozhodne je potrebné naniesť najskôr bielu farbu ako podklad a na ňu rovnomerne a dôkladne rozotrieť vybranú farbu, aby sme zabránili vzniku škvŕn. Pri zapojení odbornej firmy by táto práca bola hotová za 3 dni, samozrejme za predpokladu, že budova je vyhrievaná a odvetraná. Na klasické vymaľovanie izby jednou farbou však už nepotrebujete odborníka a svojpomoc je tu vítaná.



Omietnutá stena urobí s priestorom viditeľné zázraky. Z holej stavby sa zrazu stane priestor pripravený na zariaďovanie.

Lukáš Šleboda, konateľ spoločnosti LIBERO, s. r. o.

Text: stavebník, Lukáš Šleboda
Foto: stavebník, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje