aka kosacka je pre nas najlepsia
Galéria (7)

Aká kosačka je pre nás najlepšia? I.

Rozhodnutie, akú kosačku na trávu si kúpime, môžeme urobiť veľmi rýchlo, no potom sa roky budeme obzerať po vhodnejšom type kosačky pre náš trávnik. Druhou možnosťou je, že si výber kosačky premyslíme dôkladnejšie a dlhé roky budeme spokojne a bez problémov kosiť.

 

Galéria

 Základným kritériom pri výbere by mala byť veľkosť trávnatej plochy, ktorú máme v úmysle pravidelne kosiť a udržiavať. Pri trávnatých plochách do 1 200 štvorcových metrov sa môžeme rozhodnúť pre ľahšie elektrické alebo ťažšie benzínové modely. Pri plochách nad 1 200 štvorcových metrov sú praktickejšie benzínové modely.  

Elektrické kosačky  
Elektrické kosačky využijeme najmä tam, kde je bezproblémový prístup k elektrickej energii vo forme klasickej zásuvky. Najvzdialenejšie kosené miesto by nemalo byť ďalej ako 30 metrov od elektrického zdroja. Samozrejme, s pomocou vhodného predlžovacieho kábla sa môžeme dostať aj ďalej, ale práca bude menej pohodlná.  

Veľkou výhodou elektrických kosačiek je najmä tichší chod, elektromotor nemusíme pravidelne udržiavať ako pri benzínových motoroch (pravidelná výmena oleja, filtra, sviečky, servisné kontroly). Celkové prevádzkové náklady sú vďaka využitiu elektrickej energie podstatne nižšie. Elektrické kosačky sú prijateľnejšie aj z ekologického hľadiska. Navyše, štartovanie elektrickej kosačky je, pochopiteľne, jednoduchšie: stačí zapnúť spínač.

Ich nevýhodou je, naopak, obmedzený okruh využitia vzhľadom na zdroj elektrickej energie, a tým aj obmedzená veľkosť kosenej plochy. Jednoducho povedané, s elektrickou kosačkou nepokosíte akýkoľvek trávnik alebo iba s veľkými problémami.  Základná údržba elektrickej kosačky spočíva len v čistení od trávy, hliny a iných nečistôt, pričom stačí použiť saponátovú vodu, handričku, prípadne kefu na hrubšie nečistoty. Brúsenie noža je najlepšie ponechať na odborný servis. Okrem ostrosti noža je totiž dôležité aj jeho presné vyváženie, čo v domácich podmienkach nie je schopný dodržať pri brúsení každý užívateľ. 

Benzínové kosačky
Benzínové kosačky sa od elektrických líšia najmä typom motora. Väčšinou sa v nich používa štvortaktný benzínový motor. Benzínové kosačky poskytujú užívateľovi väčšiu slobodu pohybu. Bežné modely sú vo vyšších výkonnostných triedach a nájdeme medzi nimi aj viacero špeciálnych modelov určených pre zvláštne úlohy. Paleta príslušenstva býva pri týchto typoch kosačiek takisto bohatšia, vďaka čomu dokáže jeden stroj vykonávať v záhrade viacero funkcií.    

Benzínové kosačky vyžadujú pravidelnú údržbu – výmenu oleja, doplňovanie paliva, kontrolu a výmenu filtrov, sviečky. Umývanie kosačky od nečistôt a brúsenie žacieho noža sú nevyhnutnou súčasťou údržby ako pri elektrických kosačkách. Brúsenie noža, výmena filtrov, sviečky a kontrola chodu motora patria do bežnej údržby, najlepšie je však ponechať tieto úkony na odborný servis.

Aká plocha, taký typ kosačky 

Do 300 štvorcových metrov
Na plochu kosenia asi do 300 štvorcových metrov nám postačí malá ľahká elektrická kosačka bez pohonu. Výkon týchto kosačiek sa pohybuje okolo 800 až 1 200 W, pracovná šírka žacieho noža je asi 30 až 35 cm. V tejto triede kosačiek je bežná variabilná výška nastavenia kolies samostatne na každom zo štyroch kolies.  Nastavenie výšky kosenia  Dôležité je, aby sme sa mohli slobodne rozhodnúť, aký vysoký trávnik po kosení zanecháme. Ak je terén hrboľatejší, nastavením podvozka na vyššiu polohu kosenia predídeme nárazu noža na skryté prekážky vo forme kameňov, hrbolcov, koreňov a pod. Kosačka by už mala byť vybavená zberným košom na trávu. Ak ho nemá, pokosená tráva zostáva na trávniku a neskôr  ju treba pohrabať, čo je práca navyše. Pri výbere kosačky sa preto treba presvedčiť, či je kôš na trávu jej súčasťou, prípadne si aj nechať od predajcu predviesť, ako sa dá kôš z kosačky zložiť. Ak je tento úkon príliš zložitý, prípadne musíme použiť náradie, významne nám to sťaží prácu v záhrade a odradí nás od pravidelnej údržby trávnika.  
Ergonómia vyberanej kosačky  Kosačku je dôležité chytiť do rúk, či držadlo nie je príliš nízko, alebo vysoko, prípadne či materiál a tvar držadla nespôsobujú po chvíli v rukách nepríjemné pocity. Elektrickú kosačku môžeme v predajni hneď vyskúšať, pretože okrem elektrickej energie nepotrebuje na prevádzku žiadne iné prevádzkové látky. Budeme počuť zvuk elektromotora, či žací nôž nie je príliš hlučný, zistíme, aké vibrácie sa prenášajú z držadla do rúk a pod. 

Text: Ján Spišák
Foto: Viking, ALKO, Honda, archív vydavateľstva

 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.