vidiecky dom pre 21. storocie
Galéria (10)

Vidiecky dom pre 21. storočie

Nápaditý, originálny a ekologický dom, ktorý pred niekoľkými rokmi vyrástol v Chvalíkoviciach neďaleko Opavy, pôsobil od samého počiatku rozruch. Rovnú zatrávnenú strechu, akýsi obranný val z pieskovcových kameňov a dve steny domu úplne otvorené slnku a nádherným výhľadom do okolia, to by v malej moravskej obci, čo by kameňom dohodil od Pradědu, najvyššieho vrchu Jeseníkov, očakával len málokto. Výsledok je však nanajvýš pozitívny – dom s moderným vzhľadom, ktorý harmonicky splýva s okolitou krajinou.

Galéria

Jednoduchá jednopodlažná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom je umiestnená v hornej časti mierne sa zvažujúcej parcely, takže rodine ostala k dispozícii veľká slnečná záhrada s výhľadom na najvyšší vrchol Jeseníkov. Dom so zelenou strechou architekt nenásilne včlenil do terénnej vlny. „Lúka sa tak zdvihla o poschodie vyššie,“ opisuje zaujímavé riešenie Tomáš Bindr, autor návrhu z architektonickej kancelárie Ateliér 38. „Tento ekologický argument nám tiež pomohol stavbu presadiť. Stavebný úrad totiž od stavebníkov požadoval takzvanú vidiecku architektúru so sedlovou strechou, hoci sa v okolitej zástavbe vyskytujú aj domy s rovnou strechou a brizolitovou fasádou. My sme ale mali o podobe vidieckeho domu 21. storočia vlastnú predstavu,“ dodáva architekt Bindr.

V logickom kontexte s okolím
Všetky obytné miestnosti domu sú orientované na západ, veľkými zaskleniami otočené k záhrade a výhľadom do krajiny. Vďaka priľahlej drevenej terase sú so záhradou priamo a prakticky prepojené. Zázemie domu – kuchyňa, dve kúpeľne, šatník a technická miestnosť – je orientované na východ. Vstup do domu v polovici západnej strany stavby navyše rozdeľuje dispozíciu na privátnu časť, v ktorej majú svoje miesto spálne dvoch dospievajúcich detí a rodičov, a spoločenskú časť, kde je umiestnená kuchyňa, jedáleň a obývacia izba. Na južnej strane, v tesnom kontakte s obývačkou a kuchyňou, dom pokračuje rozšírenou zastrešenou terasou s drevenou pergolou a posedením pri vonkajšom kozube. Vďaka strešným výplniam z matného drôtoskla má vonkajšie sedenie ochranu pred dažďom či prílišným slnkom, ale zároveň mu nechýba dostatok denného svetla. Zo severnej strany dom chráni kamenná stena z pieskovca vyťaženého v neďalekom lome. Táto kamenná hradba plynule prechádza z domu na terasu, a tak opticky prepája priestor stavby a záhrady. Na západnej strane, najmenej vystavenej nepriazni počasia, sú steny domu obložené drevom.

Nazeleno neznamená len prírodný šmrnc
Drevo a prírodné materiály prevládajú nielen v exteriéri domu, ale aj v jeho interiéri. Jednotiacim prvkom celého domu je podlahová krytina z prírodného linolea v sýtej červenej farbe, ktorá je veľmi príjemná na dotyk a jednoducho sa udržiava. Aj strop z drevovláknitých dosiek s výraznou štruktúrou nájdeme v každej z miestností.

Súlad s prírodou však architekti a majitelia domu prejavili nielen na prvý pohľad zrejmým uplatňovaním prírodných materiálov, ale aj logickým súladom s prírodnými zákonitosťami – otvorenie sa slnečnému teplu a ochrana pred nepriazňou severných vetrov sa prejavili v energeticky úspornej prevádzke domu. Objekt vďaka premyslenej koncepcii, orientácii na svetové strany i použitým materiálom spĺňa nároky na energeticky úsporný dom s konštrukčnými prvkami energeticky pasívnej stavby. Bohato zasklenou južnou a západnou fasádou vstupuje do interiéru slnko, ktoré pomáha dom temperovať, a naopak, chladná severná a východná strana má len nevyhnutné minimum okenných otvorov, ktorými by z objektu mohlo unikať teplo. Zvislé nosné konštrukcie sú čiastočne vymurované z pórobetonu, čiastočne ich tvorí drevený skelet. Drevená je aj konštrukcia strechy.

Výhodou vidieka je aj život v záhrade
Majitelia domu dnes môžu byť vďační za svoju vytrvalosť pri presadzovaní vlastných snov o bývaní, pretože získali dom, ktorý splnil všetky ich očakávania. Priamy výstup z izieb do zelene navyše umožňuje rodine za pekného počasia rozšíriť obytné plochy domu o veľkorysú záhradu, čo sami majitelia považujú za najväčší bonus celej stavby a ich niekoľkoročného úsilia.

Johana Hrabalová
Foto: Ing. arch. Tomáš Bindr, Ondrej Košík, archív firmy Xella
Zdroj: časopis Môj dom

  1. roman says:

    je to chladne, s vidieckymi domami domami spred storocia to ma spoločný iba názov. kopa umelých materialov, br.u mna vidiecky dom je z tehly dreva kamena hliny. Tento sa mi nepaci, nechcel by som v takom žiť.

    1. ibo says:

      ta osb doska na strope to klincuje.dohovadený vidiecky dom

  2. dalila says:

    je to hnusne ako noc

  3. Peter says:

    Krasne, ze ste v studiu mali vlastnu predstavu a „pristup“ k poziadavke vidieckeho domu…!!! Vsak to aj tak vypada. Od cias Corbusiera mate klapky na ociach a kreslite jediny idol: topankove krabice.
    Smradlave OSB platne na stropoch…to len architekti tlacia taketo kaleraby do hlavy.Tipujem, ze su plne formaldehydu , kt obsahuju lepidla na drevo. Krpata „jedalen“…?! Toto nazyvate jedalen, kde „sa pohodlne naje cela velka rodina??? Kde je miesto na nejaky pribornik, soliter, priestor na pohyb za stolickami? Vsak toto je stol narachovany do akejsi panelakovej chodby. Pasik dreva za radou studenych dvier nazyvat terasou…. Uprimnu sustrast obetiam, co sa nechali nachytat a zaplatili dobrovolne tento projekt.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje