nove cislo hobby magazinu urob si sam 08 2012 uz v predaji
Galéria (7)

Nové číslo hobby magazínu Urob si sám 08/2012 už v predaji

Milí čitatelia, vždy sa tešíme vašim zaujímavým radám a nápadom, o ktoré sa na našich stránkach delíte s ostatnými čitateľmi. Vzhľadom na zmenu nášho časopisu sa mení aj súťaž o Nápad 2012. Tou najdôležitejšou zmenou je, že budeme uverejňovať iba nápady s pracovným postupom zachyteným na fotografiách, teda tzv. fotopostupom, prezentujúcim proces pri realizácii nápadu alebo pri zhotovovaní vášho výrobku. K nemu by nemali chýbať ani technické kresby s potrebnými rozmermi a tabuľka s rozpisom materiálu.

Galéria

Pestovanie zeleniny v chladných mesiacoch
choroba, cibuľa
jabloň, rastlina
Každý uverejnený príspevok bude honorovaný tak ako doteraz. Dôležitou zmenou však je, že výhercov budeme vyberať len raz za tri mesiace. Autor najlepšieho nápadu získa ako výhru hodnotnú vecnú cenu – výkonné značkové vŕtacie kladivo.
Verím, že podmienky súťaže budú pre vás ako autorov príspevkov aj naďalej zaujímavé a svoju tvorivosť pretavíte do hodnotných autorských príspevkov, ktoré budú prínosné nielen po obsahovej, ale aj po grafickej stránke.
Za celú redakciu vám, milí čitatelia, želám príjemné chvíle strávené pri čítaní nášho magazínu, peknú letnú pohodu, dobrú úrodu, tvorivosť pri vylepšovaní bývania, ako aj zdravie a spokojnosť doma i v práci.

Stanislav Botur

Prelistujte si časopis


Z OBSAHU:
str. 73
Balkón na zjedenie

V našej strave chýba dostatok SUROVEJ ZELENINY. Často sa vyhovárame na to, že ju nemáme práve poruke alebo že nevlastníme záhradu. A čo tak začať ju pestovať NA BALKÓNE? Bez behania po obchodoch, stačí sa len načiahnuť a zjesť.
Text: Ing. Jaroslav Pížl :: Foto: Daniel Košťál, Plastia, thinkstock.com

Podmienky úspechu

K balkónovej zelenine vedú malé krôčiky. Aby sme sa dopracovali k úrode, ešte pred začiatkom pestovania by sme si mali vyjasniť zopár bodov.



1. Dostatok slnečného svetla – dôležitá je nielen orientácia balkóna na svetové strany, ale aj to, či nie je celodenne zatienený budovami alebo stromami.
2. Nosnosť balkóna – musí byť dostatočne pevný, aby bezpečne uniesol trvalo zvýšené zaťaženie.
3. Nádoby – v prvom roku nám na pestovanie postačia aj staré nepotrebné nádoby, postupne dokupujeme nové podľa potrieb. Umiestnime ich na zem, zábradlie, na mriežky na stenách, stupňovito na rebrík či ako závesné koše.



Na vypestovanie priesad postačí plastová fľaša. Foto: thinkstock.com

4. Čo budeme pestovať – ak nemáme ešte skúsenosti, začnime pestovaním nenáročnej zeleniny a byliniek.
5. Pestovateľský plán – čo, kde a kedy budeme pestovať; počas roka ho, samozrejme, upravujeme, aktualizujme podľa získaných skúseností.
6. Substrát a hnojivo – odkiaľ a aký pestovateľský substrát si zabezpečíme (vlastný či kupovaný); takisto je dôležité to, ako budeme prihnojovať rastliny.



7. Zavlažovanie
– ako zabezpečíme čo najmenej náročné, ale dostatočné zavlažovanie, kam umiestnime zásobnú nádrž na ohriatie a preslnenie závlahovej vody.
8. Priesady – dopredu si určíme, či budeme priesady pestovať sami, alebo aspoň prvý rok si ich zakúpime.

Vo vegetačných nádobách má zelenina málo živín, preto nesmieme zabúdať na prihnojovanie. Foto: thinkstock.com

Viac sa dočítate v novom čísle Urob si sám august 2012  –>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.