Ako odstrániť mastné olejové škvrny z látky, koberca a čalúnenia

čistenie mastných škvŕn na koberci
Zdroj: istock.com

Vyprážali ste mäso, ryby či zeleninu? Tento spôsob prípravy jedla takmer vždy zanechá nejednu nečistotu. Olej, ktorý prská na sporák a okolie, ľahko utrieme, ale čo keď vyprskne na naše oblečenie, utierky či na koberec, prípadne nám mastné jedlo spadne na gauč? Ako najlepšie vyčistíme škvrny od oleja a masti?

mastný sporák
Zdroj: istock.com

Mastné škvrny nikdy neutierajte

Nech dopadne na vaše oblečenie, obrus či utierku akýkoľvek druh vyprážaného jedla, škvrnu nikdy neutierajte. Tak mastnotu vtlačíte ešte hlbšie do vlákien látky. Tupým nožom alebo lyžičkou jemne odstráňte všetku pevnú hmotu. Potom škvrnu hojne posypte kukuričným škrobom, detským púdrom alebo sódou bikarbónou, aby absorbovali čo najviac oleja. Nechajte asi pätnásť minút pôsobiť a potom prášok odstráňte. Vďaka týmto krokom pôjde mastný fľak omnoho jednoduchšie vyprať.

mastné škvrny na oblečení
Zdroj: istock.com

Čím skôr do pračky

Po primárnom odsatí mastnoty z tkaniny sa poponáhľajte s praním. Na škvrnu nastriekajte bežný prípravok proti škvrnám – ideálne sprej na báze rozpúšťadla alebo odstraňovač gélových škvŕn, podľa návodu. Ak nemáte po ruke odstraňovač škvŕn na báze rozpúšťadla, naneste priamo na škvrnu menšie množstvo kvalitného tekutého pracieho prostriedku (niektoré značky pracích prípravkov obsahujú potrebné enzýmy na odstránenie škvŕn). Potom jemne trite látku prstami alebo použite starú mäkkú zubnú kefku. Ak máte iba práškový prací prostriedok, rozmiešajte ho s trochou vody na pastu a naneste na škvrnu.

Náš tip: Buďte trpezliví a nechajte odstraňovač škvŕn pôsobiť na škvrne minimálne 15 minút, 30 minút je ešte lepších.

Po predbežnej úprave odev, utierku či obrus vyperte ako obvykle v najteplejšej vode odporúčanej pre danú látku spolu s odporúčaným množstvom pracieho prostriedku. Pred sušením skontrolujte, či fľak zmizol a v prípade potreby ošetrenie opakujte. Pozor, nikdy nedávajte odev s olejovými škvrnami do sušičky! Vysoké teploty spôsobia, že sa bude ešte ťažšie odstraňovať.

mastné škvrny na koberci
Zdroj: istock.com

Ako odstrániť škvrny od vyprážaného jedla z koberca a čalúnenia

O čosi komplikovanejšie je vyčistiť mastnú škvrnu z koberca a čalúnenia. Čo funguje v tomto prípade? Postup je podobný. Najskôr odstráňte tuhé zvyšky jedla z vlákien koberca pomocou tupého noža. Neutierajte, aby ste olej nevtlačili ešte hlbšie.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteŠkvrnu posypte kukuričným škrobom, sódou bikarbónou alebo práškom z mastenca. Prášok jemne zapracujte do koberca štetcom s mäkkými štetinami, aby absorboval mastnotu. Nechajte pôsobiť najmenej pätnásť minút a potom vysajte.

Teraz je na mieste použiť rozpúšťadlo na suché čistenie alebo prostriedok na čistenie kobercov – podľa pokynov. Ak ho nemáte, pripravte si vlastný prostriedok: zmiešajte jednu lyžicu saponátu na umývanie riadu v dvoch šálkach horúcej vody s jednou polievkovou lyžicou amoniaku. Nanášajte na škvrnu špongiou alebo kefou s mäkkými štetinami a čistite. Tekutinu pri čistení pravidelne odsávajte suchou papierovou utierkou a opakujte, kým škvrna nezmizne.

Nakoniec vždy miesto dôkladne poutierajte handričkou namočenou v čistej vode, aby ste odstránili zvyšky použitých prípravkov. Inak by sa na ne lepili nečistoty ešte intenzívnejšie. Rovnakým spôsobom vyčistíte mastné fľaky aj z čalúnenia, pozor však na premokrenie. Ak by vlhkosť vnikla hlboko, môže spôsobiť nepríjemnosti.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.